Į pergales veda užsispyrimas

Į pergales veda užsispyrimas

Į pergales veda užsispyrimas

Septyniolikmetis šiaulietis orientacininkas Rokas Vaitkus čempionatuose laimi pergales vieną po kitos. Kur tokios sėkmės paslaptis? Užsispyrimas, darbas ir nusiteikimas – įsitikinę sportininkas ir jo treneris Romualdas Veršinskas.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Čempionas

Su Roku Vaitkumi ir jo treneriu R. Veršinsku susitinkame Šiaulių jaunųjų turistų centre. Netrukus prasidės treniruotė. Būrys vaikų susispietę aplink trenerį, dalijantį žemėlapius. Trumpas instruktažas ir vaikai su žemėlapiais, kompasais rankose išbėga į lauką.

Šiais metais Vilniuje vykusiame Lietuvos orientavimosi slidėmis čempionate savo amžiaus grupėje trumpojoje distancijoje Rokas Vaitkus tapo čempionu. Ilgojoje distancijoje Rokas varžėsi elito grupėje, tarp suaugusiųjų, ir iškovojo ketvirtąją vietą. „Iki trečios vietos pritrūko 20 sekundžių“, – šypteli Rokas. Tai buvo sportininko debiutas tarp suaugusiųjų ir sėkmingas.

Antrasis Lietuvos čempionatas dėl sniego nebuvimo vyko Latvijoje. Vėl elito grupėje vidutinėje trasoje startavusiam Rokui šįkart sekėsi prasčiau, tačiau estafetėse savo amžiaus grupėje su Šiaulių jaunųjų turistų centro komanda tapo čempionais.

Labiausiai Roką pradžiugino pernai iškovota 5 vieta Estijoje vykusiame Europos jaunių čempionate. „Tą dieną buvau euforijoje“, – prisimena sportininkas. Treneris priduria, kad Roko amžiaus grupėje tai yra geriausias lietuvių pasiekimas.

Nuo keturiolikos metų Rokas čempionatuose skina pergales vieną po kitos. „Vienais metais jis nugalėjo visuose čempionatuose, kuriuose dalyvavo. Ko gero, Lietuvoje kažin ar buvo toks sportininkas, kuris būtų tiek iš eilės čempionatų laimėjęs“, – sako treneris R. Veršinskas.

Per metus sportininkui tenka sudalyvauti maždaug 50 varžybų.

80 procentų lemia darbas

Paklaustas, kas lemia tokius gerus rezultatus, Rokas kiek pamąstęs sako: „Kažkiek lemia talentas, bet labiausiai – pasiruošimas. Pats save motyvuoju eiti toliau, siekti daugiau. Stengiesi aplenkti kitus, nepasiseka, tai nepasiseka, bet nepasiduodi, kabiniesi toliau ir sieki užsibrėžto tikslo.“

Vaikinas yra užsispyręs. Šią savybę, spėja, paveldėjęs iš savo tėčio, kuris mokykloje taip pat buvo geras sportininkas.

„Rokas yra vienas iš tų, kurie labiausiai siekia tikslo. Jis yra labai darbštus. Visa tai ir lemia gerus jo rezultatus,“ – priduria treneris.

Rokas treniruojasi nuo keturių iki šešių kartų per savaitę. Treniruočių dažnumas priklauso nuo sezono ir nuo varžybų skaičiaus.

Didesnė pertrauka tarp varžybų ir treniruočių pasitaiko tik liepos mėnesį, tačiau jei patenki į rinktinę, tada visą vasarą vyksta pasiruošimas čempionatams. Tad poilsio beveik nebūna.

„Darbas sudaro 80 procentų. Per savo darbo metus mačiau visokių žmonių, net su fenomenalia atmintimi, bet jeigu nėra darbo, plyksteli ir užgęsta“, – sako R. Veršinskas.

Pasak trenerio, be darbo, geros atminties, kuri orientacininkui labai svarbi, ir fizinio pasirengimo ne mažiau svarbi ir psichologija: „Reikia mokėti save valdyti. Jei pradėsi isterikuoti, prarasi laiką. O aukštas rezultatas – tai sekundės.“

Slidėmis, bėgte ir dviračiu

Orientavimosi sporto būrelį Rokas pradėjo lankyti ketvirtokas. Iš pradžių jam nepatiko, nes nesuprato ženklų žemėlapyje. Kai perprato, atsirado azartas bėgti, ieškoti punktų.

Kadangi Rokas gyvena netoli Jaunųjų turistų centro, su žemėlapiu išbėgdavo net kai nebūdavo treniruočių.

Orientuojamasi bėgte, slidėmis ir dviračiais. Pagal rezultatus Rokui geriausiai sekasi slidinėti, tačiau labiau patinka bėgimas. Nors pastaruosius dvejus metus Lietuvoje žiemą beveik nebuvo sniego, ir pasiruošti sąlygos buvo prastos, rezultatai nenuliūdino.

„Su treniruotėmis tikrai blogai. Jei nori normaliai atstovauti savo šaliai, turi gyventi ant sniego. Bendradarbiaujam su Lietuvos slidinėjimo federacija. Ji paremia, nes Rokas yra slidinėjimo jaunių rinktinės narys. Pasisekė sudalyvauti keletoje stovyklų“, – pasakoja treneris.

R. Veršinskas neslepia apmaudo, kad Latvijoje sąlygos slidinėti yra kur kas geresnės, nors finansinės galimybės panašios. Tiesiog Lietuvoje, trenerio įsitikinimu, trūksta iniciatyvos.

O štai bėgti galima visur. Pasak trenerio, Šiaulių jaunųjų turistų centre orientavimosi sportas gyvuoja 45 metus, per tą laiką yra sukaupta žemėlapių. Gaila tik, kad Vyriausybė sumažino neformalaus ugdymo finansavimą. Trūksta lėšų išvykti pasitreniruoti toliau nuo Šiaulių.

Šiaulių jaunųjų turistų centras yra atviras ir miestiečiams. Salduvės parke yra stacionarus poligonas, kur į žemę įkasti kontroliniai punktai. Miesto savivaldybės tinklalapyje yra sukelti orientavimosi žemėlapiai. Beje, Jaunųjų turistų centras yra vienintelė vieta Šiauliuose, kur vaikai mokomi slidinėti.

Susikaupimas ir oras

Kas sudėtingiausia orientavimosi sporte?

„Man sunkiausia psichologiškai pasiruošti prieš aukšto rango varžybas. Žinai, kad yra daug gerų sportininkų, kurie gerai pasiruošę ir taip pat nori iškovoti medalį. Kartais taip ir nepavyksta susikaupti. Išbėgi į trasą ir pradedi daryti klaidas“, – sako Rokas.

Dalyvauti aukšto rango varžybose kiekvienam sportininkui yra labai svarbu ne tik dėl taškų. Tai suteikia ir pasitikėjimo jėgomis, leidžia pažinti varžovus.

„Vieni perdega iki varžybų, kiti taip save nuramina, kad ir per varžybas negali išsijudinti. Reikia daugiau ar mažiau save perprasti ir neįsivaizduoti, kad ten vyksta kažkas stebuklingo. Ženklai tie patys, žemėlapiai tie patys, tik varžovai kiti“, – sako R. Veršinskas.

Rokas prisimena, kad jam sudėtingiausia buvo rungtyniauti Portugalijoje vykusiame Europos jaunių čempionate. „Reikėjo prabėgti pro erškėčių krūmynus, susidraskiau. Be to, buvo karšta. Lietuvoje tuo metu jau buvo vėsu. Taigi ir temperatūrų skirtumas veikė“, – pasakoja sportininkas.

Vėsus oras ir net lietus Rokui patinka labiau: „Per lietų bėgti nedažnai tenka. Grįžti šlapias, bet patenkintas.“

Mokslui dėmesio pritrūksta

Rokas mokosi Stasio Šalkauskio gimnazijoje 10 klasėje. Vilioja kario ateitis, tačiau dar nėra tvirtai apsisprendęs. Mokslą ir sportą suderinti nėra lengva, tačiau vaikinas stengiasi ir, jo įsitikinimu, rezultatai nėra labai prasti. Be to, vaikinas dar žaidžia krepšinį, atstovauja mokyklos komandai.

Prakalbus apie mokymosi rezultatus, Roko treneris šypteli: „Niekada nebus, kad ir gerai sportuoji, ir gerai mokaisi. Praktiškai neįmanoma dėl laiko stokos, be to, esi labiau pavargęs nei kiti. Kad ir kaip stengiesi, suderinti yra sunku.“ Bet R. Veršinskas įsitikinęs, kad gyvenime sportininkams geriau sekasi, jie daugiau pasiekia, nes yra labiau užsigrūdinę.

„Nepasiseka, tai nepasiseka, bet nepasiduodi, kabiniesi toliau ir sieki užsibrėžto tikslo.

Jono TAMULIO nuotr.

TRENIRUOTĖ: Rokas Vaitkus ir jo treneris Romualdas Veršinskas susitinka vos ne kasdien. Trumpas aptarimas ir Rokas Vaitkus su žemėlapiu ir kompasu rankose pasileis į Salduvės parką.