Mindaugas Bilius į žaidynes norėtų vykti jau šiandien

Mindaugas Bilius į žaidynes norėtų vykti jau šiandien

ŠIAU­LIŲ OLIM­PIE­ČIAI

Min­dau­gas Bi­lius į žai­dy­nes no­rė­tų vyk­ti jau šian­dien

Rio de Ža­nei­ro pa­ro­lim­pi­nės žai­dy­nės leng­vaat­le­čiui Min­dau­gui Bi­liui jau bus ant­ro­sios. Spor­ti­nin­kas džiau­gia­si, kad neį­ga­lių­jų spor­to ly­gis pa­sau­ly­je spar­čiai ky­la, vis dau­giau dė­me­sio neį­ga­lie­ji spor­ti­nin­kai su­lau­kia ir Lie­tu­vo­je. Šie­met ša­liai pa­ro­lim­pi­nė­se žai­dy­nė­se at­sto­vaus net 13 pa­ro­lim­pie­čių.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Lau­ki­mas

Šiuo me­tu Kau­ne pa­ro­lim­pi­nėms žai­dy­nėms be­si­ruo­šian­tis šiau­lie­tis leng­vaat­le­tis Min­dau­gas Bi­lius jau šian­dien no­rė­tų skris­ti į žai­dy­nes ir grei­čiau su­da­ly­vau­ti. Pa­ro­lim­pie­tis da­ly­vaus dis­ko me­ti­mo ir ru­tu­lio stū­mi­mo rung­ty­se.

Rio de Ža­nei­ro pa­ro­lim­pi­nės žai­dy­nės vyks rug­sė­jo 7–18 die­no­mis. Neį­ga­lūs spor­ti­nin­kai iš vi­so pa­sau­lio Bra­zi­li­jo­je tu­ri su­si­rink­ti iki rug­sė­jo 1-osios. Tuo pa­ro­lim­pia­da ski­ria­si nuo olim­pia­dos. Iki žai­dy­nių vi­si neį­ga­lūs spor­ti­nin­kai tu­ri ap­si­gy­ven­ti olim­pi­nia­me mies­te­ly­je, praei­ti svei­ka­tos pa­tik­ri­ni­mus, do­pin­go kont­ro­lę ir pa­na­šiai.

„Man tai nė­ra ge­rai, nes dis­kas bus rug­sė­jo 9 die­ną, o ru­tu­lys – tik 14 die­ną. Aiš­ku, tre­ni­ruo­siuo­si, bet gy­ven­ti var­žy­bų at­mos­fe­ro­je yra sun­ku, emo­ciš­kai pa­vargs­ti“, – sa­ko spor­ti­nin­kas, jau tu­rin­tis pa­ro­lim­pi­nių žai­dy­nių pa­tir­ties. 2012 me­tais jis da­ly­va­vo Lon­do­no pa­ro­lim­pia­do­je ir ten pra­lei­do net 20 die­nų.

Žai­dy­nių pa­tir­tis

M. Bi­lius sa­ko, kad jaus­mai ir nu­si­tei­ki­mas prieš šias pa­ro­lim­pi­nes žai­dy­nes vi­sai ki­to­kie nei bu­vo prieš pir­mą­sias žai­dy­nes.

„Kai va­žiuo­ji pir­mą kar­tą, gal­vo­ji, kad čia kaž­kas to­kio, kaž­kas įspū­din­go, nes vyks­ta tik kar­tą per ket­ve­rius me­tus. Da­bar, kai jau bu­vau ir pa­ro­lim­pi­nė­se, ir du kar­tus pa­sau­lio čem­pio­na­tuo­se, ga­liu pa­sa­ky­ti, kad tai ly­giai tas pa­ts, tik pa­ro­lim­pi­nė­se ten­ka il­giau pra­bū­ti“, – sa­ko spor­ti­nin­kas.

Vis­gi Lon­do­no pa­ro­lim­pi­nės žai­dy­nės M. Bi­liui bu­vo įsi­min­ti­nos ne tik tuo, kad bu­vo pir­mo­sios.

„Į Lon­do­ną va­žia­vau 2012-ųjų va­sa­rą, o pra­dė­jau spor­tuo­ti 2011 me­tų gruo­dį. Tą pa­tį mė­ne­sį su­da­ly­va­vau var­žy­bo­se Du­ba­ju­je, re­zul­ta­tai bu­vo ne­blo­gi ir „įšo­kau“ į pa­ro­lim­pi­nes. Pas­kui dar ko­vo mė­ne­sį bu­vo var­žy­bos Tu­ni­se, bir­že­lio mė­ne­sį – Eu­ro­pos čem­pio­na­tas. Ta­pau čem­pio­nu dis­ko ir ru­tu­lio rung­ty­se ir va­sa­ros pa­bai­go­je iš­va­žia­vau į pa­ro­lim­pi­nes. Net ne­sup­ra­tau, kas vyks­ta“, – pri­si­me­na spor­ti­nin­kas.

Tie­sa, dis­ko ir ru­tu­lio rung­tys spor­ti­nin­kui ne­bu­vo sve­ti­mos ir anks­čiau. Tre­ni­ra­vo­si Šiau­liuo­se nuo paaug­lys­tės, ta­čiau ne­tru­kus po mo­kyk­los bai­gi­mo iš­vy­ko į JAV, kur pra­lei­do be­veik de­vy­ne­rius me­tus. Po Ame­ri­ko­je pa­tir­tos ava­ri­jos M. Bi­lius grį­žo į Lie­tu­vą ir su­stip­rė­jęs vėl pra­dė­jo spor­tuo­ti.

Kaž­ka­da bu­vu­siam svei­kam ir var­žy­bo­se da­ly­va­vu­siam su svei­kai­siais pe­rei­ti į neį­ga­lių­jų spor­tą bu­vo sun­ku, rei­kė­jo per­ženg­ti psi­cho­lo­gi­nį bar­je­rą.

„Jau se­no­kai esu su­si­tai­kęs, kad man nei­šei­na 7 ki­log­ra­mų ru­tu­lį stum­ti tiek, kiek stum­da­vau se­niau. Da­bar tiek tur­būt stu­miu 5 ki­log­ra­mus. Ži­nau, kad yra taip, kaip yra. Rei­kia dirb­ti su sa­vo kū­nu“, – sa­ko M. Bi­lius.

2013 ir 2015 metais vy­ku­siuo­se pa­sau­lio čem­pio­na­tuo­se M. Bi­lius ru­tu­lio stū­mi­mo rung­ty­je bu­vo ant­ras. „No­rė­čiau per vie­ną vie­tą bū­ti aukš­čiau“, – sa­ko spor­ti­nin­kas ir pri­du­ria, kad bus ne­leng­va, nes jo pa­grin­di­nis var­žo­vas ki­nas la­bai stip­rus ir tu­rin­tis ne­ma­žai pa­tir­ties. Lon­do­no pa­ro­lim­pia­da jam bu­vo tre­čio­ji. Be to, at­si­ran­da ne­mažai ir jau­nų spor­ti­nin­kų.

Įs­pū­džiai iš Bra­zi­li­jos

Rio de Ža­nei­re M. Bi­lius lan­kė­si šių me­tų ge­gu­žę, kai vy­ko neį­ga­lių­jų spor­to leng­vo­sios at­le­ti­kos „Grand Prix“ vie­nas iš eta­pų. Leng­vaat­le­čiai var­žė­si ta­me pa­čia­me sta­dio­ne, ku­ria­me vyks pa­ro­lim­pi­nės žai­dy­nės. Tie­sa, sta­dio­no sta­ty­ba ta­da dar ne­bu­vo vi­siš­kai baig­ta.

Spor­ti­nin­kas džiau­gia­si, kad Bra­zi­li­ją pa­ma­tė prieš žai­dy­nes, – įspū­džiai ir emo­ci­jos ne­bet­ruk­dys su­si­kaup­ti svar­biam star­tui.

„Kai va­žiuo­ji į ša­lį, ku­rio­je ne­si bu­vęs, gal­vo­ji, kad gal dau­giau ir ne­beat­va­žiuo­si, to­dėl no­ri­si kuo dau­giau pa­ma­ty­ti. O nuo įspū­džių emo­ciš­kai pa­vargs­ti. Da­bar jau ži­nau, kur va­žiuo­ju, ko ti­kė­tis, to­dėl yra leng­viau“, – sa­ko spor­ti­nin­kas.

Vyk­da­mas į Bra­zi­li­ją M. Bi­lius sa­ko ti­kė­ję­sis kaž­ko įspū­din­ges­nio, gra­žes­nio, įdo­mes­nio. Jau oro uos­te spor­ti­nin­kai bu­vo įspė­ti sau­go­tis va­gių ne tik gat­vė­je, bet ir vieš­bu­ty­je.

Di­džiau­sią įspū­dį pa­li­ko Rio de Ža­nei­ro dy­dis. Jau skris­da­mas lėk­tu­vu ma­tė, kad mies­tas iš­si­dės­tęs di­džiu­lė­je te­ri­to­ri­jo­je. La­biau­siai mies­te no­rė­jo pa­ma­ty­ti Kris­taus At­pir­kė­jo sta­tu­lą. Iki jos nuo vieš­bu­čio su tak­si va­žia­vo net pust­re­čios va­lan­dos. Be­je, pa­si­va­ži­nė­ji­mas su tak­si po Rio be­veik vi­są die­ną lie­tu­viams at­siė­jo vos 70 eu­rų.

Iš to­lo ma­tė Rio de Ža­nei­ro fa­ve­lą – di­džiu­lį skur­džių kvar­ta­lą su lūš­no­mis iš kar­to­no dė­žių, ku­ria­me gy­ve­na pust­re­čio mi­li­jo­no gy­ven­to­jų. Di­džiu­liai mie­ga­mie­ji kvar­ta­lai ap­tver­ti aukš­to­mis tvo­ro­mis. Į juos ga­li­ma pa­tek­ti tik pro sau­go­mus var­tus.

Te­ko pa­ra­gau­ti neįp­ras­tų pa­tie­ka­lų. „Gal­vo­jo­me, kad tai ap­kep­ti bul­vių ket­vir­čiai, pri­si­dė­jo­me abu su tre­ne­riu, ra­gau­ja­me... kaž­koks keis­tas sko­nis. Pra­dė­jo­me aiš­kin­tis, kas tai, pa­si­ro­do, kep­ti ba­na­nai. Ir juos pa­tie­kia prie mė­sos“, – ste­bė­jo­si spor­ti­nin­kas.

Į akis kri­to ir daug kur iš­ka­bi­nė­ti pla­ka­tai, sten­dai, in­for­muo­jan­tys apie Zi­ka vi­ru­są. Ta­čiau spor­ti­nin­kai iš­siaiš­ki­no, kad mies­te per daug bai­min­tis šio vi­ru­so ne­rei­kė­tų, nes uo­dai, ku­rie ne­šio­ja Zi­ką, dau­giau­sia vei­sia­si džiung­lė­se.

Vis­gi pa­pras­tų uo­dų Rio iš­veng­ti be­veik neį­ma­no­ma. Jų yra vi­sur. Nors vieš­bu­čio kam­ba­rio lan­gai bū­da­vo už­da­ry­ti, jų vis tiek kaž­ko­kiais bū­dais pri­skris­da­vo. Va­ka­rais prieš ei­nant mie­go­ti tek­da­vo pa­plu­šė­ti, kol vi­sus iš­gau­dy­da­vo.

Ge­gu­žės vi­du­ry­je olim­pi­nia­me mies­te­ly­je dar­bų pa­bai­gos dar ne­si­ma­tė, ir lie­tu­viams bu­vo sun­ku pa­ti­kė­ti, kad iki rugp­jū­čio bra­zi­lai spės vis­ką pa­da­ry­ti.

„Kai grįž­ti į Lie­tu­vą, pa­ma­tai, kad ji yra gra­žiau­sia. Pas mus ža­lia, pa­kan­ka­mai tvar­kin­ga, bai­gė­si di­de­lių nu­si­kal­ti­mų lai­kai ir tik­rai gy­ve­nam kaip nor­ma­lūs eu­ro­pie­čiai“, – sa­ko M. Bi­lius.

In­teg­ra­ci­ja

Pa­ro­lim­pi­nėms žai­dy­nėms M. Bi­lius dau­giau­siai ruo­šia­si Kau­ne, rugp­jū­tį vyks į dvie­jų sa­vai­čių sto­vyk­lą Pa­lan­go­je. Prieš sa­vai­tę Vo­kie­ti­jo­je su­da­ly­va­vo vie­na­me iš pa­sku­ti­nių­jų „Grand Prix“ eta­pų.

Ta­čiau var­žy­bų pa­si­ruo­ši­mo eta­pe spor­ti­nin­kui trūks­ta. Net ir svei­kų­jų spor­to var­žy­bos, ku­rio­se ne­re­tai su­da­ly­vau­ja M. Bi­lius, jau bai­gė­si.

„Di­džiau­sias mi­nu­sas neį­ga­lių­jų spor­te yra var­žy­bų trū­ku­mas. Kaip pri­trauk­ti vai­kus, jau­ni­mą į neį­ga­lių­jų spor­tą? Jei­gu tre­ni­ruo­jie­si, tai no­ri ir var­žy­bo­se da­ly­vau­ti. Lie­tu­vo­je neį­ga­lių­jų leng­vo­sios at­le­ti­kos čem­pio­na­tai vyks­ta du kar­tus per me­tus. Tai tik­rai nė­ra daug“, – sa­ko spor­ti­nin­kas.

M. Bi­lius ti­ki­si, kad pa­sau­ly­je neį­ga­lių­jų spor­tui tam­pant vis pro­fe­sio­na­les­niu, ir Lie­tu­vo­je neį­ga­lūs spor­ti­nin­kai su­lauks vis dau­giau dė­me­sio ir ge­res­nių są­ly­gų.

„Lie­tu­vo­je aš da­ly­vau­ju var­žy­bo­se su svei­kai­siais ir ma­ne ge­ra­no­riš­kai prii­ma. No­rė­čiau, kad vi­siems neį­ga­lie­siems taip bū­tų. Taip tu­rė­tų bū­ti ir taip jau vyks­ta. Šie­met Eu­ro­pos leng­vo­sios at­le­ti­kos čem­pio­na­te Ams­ter­da­me bu­vo pri­jung­tos 6–7 neį­ga­lių­jų rung­tys. Ma­nau, tai di­de­lis žings­nis į prie­kį. Neį­ga­lių­jų spor­to tik­riau­siai di­džiau­sia es­mė ir yra, kad neį­ga­lūs ne­si­jaus­tų neį­ga­liais, o tu­rė­tų tas pa­čias ga­li­my­bes kaip ir svei­kie­ji“, – sa­ko M. Bi­lius.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

ES­MĖ: Pa­ro­lim­pie­tis Min­dau­gas Bi­lius: „Neį­ga­lių­jų spor­to tik­riau­siai di­džiau­sia es­mė ir yra, kad neį­ga­lūs ne­si­jaus­tų neį­ga­liais, o tu­rė­tų tas pa­čias ga­li­my­bes kaip ir svei­kie­ji.“