Olimpiada: ar parplauks nuplaukęs medalis?

Olimpiada: ar parplauks nuplaukęs medalis?

Olim­pia­da: ar par­plauks nu­plau­kęs me­da­lis?

Kas Lie­tu­vai iš­ko­vos olim­pi­nius Rio de Ža­nei­ro me­da­lius? Šiau­lių irk­la­vi­mo fe­de­ra­ci­jos pre­zi­den­tas Kęs­tu­tis But­kus ti­ki­si, kad jau šian­dien per­ga­lin­gai fi­ni­šuos irk­luo­to­jai. Krep­ši­nio tre­ne­ris Vai­das Pau­liu­kė­nas vi­lia­si, kad krep­ši­nio fi­na­le su­si­grums Lie­tu­va ir JAV. O plau­ki­mo tre­ne­rį Kęs­tu­tį Jan­ke­vi­čių la­biau nei „nu­plau­kęs“ Rū­tos Mei­lu­ty­tės me­da­lis nu­vy­lė G. Ti­te­nio star­tai.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Mė­gau­ja­si žai­di­mu

„Šiau­lių“ krep­ši­nio ko­man­dos tre­ne­rio Vai­do Pau­liu­kė­no va­sa­ra – su per­ga­lių sko­niu. Bir­že­lį su sep­ty­nio­lik­me­čių rink­ti­ne, ku­rio­je dir­ba tre­ne­rio asis­ten­tu, Is­pa­ni­jo­je vy­ku­sia­me Pa­sau­lio čem­pio­na­te lai­mė­jo bron­zą.

Da­bar tre­ne­ris įni­kęs į olim­pi­nių žai­dy­nių trans­lia­ci­jas – ste­bi ne tik Lie­tu­vos krep­ši­nio rink­ti­nės, bet ir ki­tų ko­man­dų rung­ty­nes. Jei ne­pa­ma­to tie­sio­giai, per­žiū­ri įra­šą.

Lie­tu­vos rink­ti­nė olim­pia­do­je jau lai­mė­jo dvi rung­ty­nes – įvei­kė Bra­zi­li­ją ir Ni­ge­ri­ją: „Praė­ju­sių ir šių me­tų Lie­tu­vos rink­ti­nės žai­di­mo sti­lius ski­ria­si kaip die­na ir nak­tis. Per­nai ko­man­da žai­dė klam­pų, gy­ny­bi­nį, lė­tą, ne­gra­žų krep­ši­nį. Šie­met mė­gau­juo­si žai­di­mu, iš­sky­rus ant­rą­ją rung­ty­nių su bra­zi­lais pu­sę.“

Žais­da­ma su Bra­zi­li­jos ko­man­da, Lie­tu­vos rink­ti­nė iš­švais­tė be­veik 30 taš­kų per­sva­rą. Bet dėl ne­vy­ku­sios rung­ty­nių pa­bai­gos V. Pau­liu­kė­nas krep­ši­nin­kų ne­tei­sia.

„Rei­kia su­pras­ti: vis­kas ge­rai se­kė­si, spren­di­mai bu­vo ge­ri, skir­tu­mas di­de­lis. Kad ir ko­kio be­bū­tų meist­riš­ku­mo, tru­pu­tį at­si­pa­lai­duo­ja ir krep­ši­nin­kai, ir tei­sė­jai. Pa­pikt­nau­džia­vo J. Ma­čiu­lis, J. Va­lan­čiū­nas, per­sva­ra su­ma­žė­jo, o pa­skui šei­mi­nin­kams jau pa­dė­jo ir žiū­ro­vai. Šios rung­ty­nės – pa­mo­ka, kad rei­kia žais­ti 40 mi­nu­čių.“

Pa­sak V. Pau­liu­kė­no, da­bar ne­bė­ra pra­stai krep­ši­nį žai­džian­čių vals­ty­bių. Ir į to­kias ko­man­das, kaip Ni­ge­ri­ja, ne­be­nu­mo­si ran­ka.

„Su­dė­tin­ga žais­ti su ko­man­da, ku­ri yra grei­tes­nė, šok­les­nė ir dar įme­ta tri­taš­kius. Tai – kaip NBA ko­man­da“, – Ni­ge­ri­jos krep­ši­nin­kus įver­ti­na V. Pau­liu­kė­nas.

Is­pa­ni­jos ne­nu­ra­šo

Penk­ta­die­nio nak­tį Lie­tu­va su­si­kaus su Ar­gen­ti­na. Jei olim­pia­do­je ko­man­dos žais­tų kiek­vie­ną die­ną, sa­ko V. Pau­liu­kė­nas, lie­tu­viai bū­tų aiš­kūs šios dvi­ko­vos fa­vo­ri­tai. Nes Lie­tu­vos ko­man­da tu­ri il­ges­nį at­sar­gi­nių žai­dė­jų suo­lą, krep­ši­nin­kai yra jau­nes­ni. Bet trys rung­ty­nės per še­šias die­nas, ma­no tre­ne­ris, ir­gi ne­men­kas krū­vis.

V. Pau­liu­kė­no nuo­mo­ne, šio­se rung­ty­nė­se rei­kė­tų dau­giau iš­nau­do­ti J. Va­lan­čiū­ną, D. Sa­bo­nį, P. Jan­kū­ną – kad kuo dau­giau dar­bo tu­rė­tų L. A. Sco­la, A. No­cio­ni. Ir žais­ti grei­tą, lais­vą, mie­lą akiai krep­ši­nį.

V. Pau­liu­kė­nui kol kas sun­ku spė­ti, kas pa­teks į ket­virt­fi­na­lį, nes gru­pė­se daug „ma­ka­ly­nės“. Ne­ti­kė­tas pran­cū­zų pra­lai­mė­ji­mas, aust­ra­lų per­ga­lės.

Dėl vien­val­džių fa­vo­ri­tų jis nea­be­jo­ja – ame­ri­kie­čiai. Prie fa­vo­ri­tų pri­ski­ria ir is­pa­nus. Ma­no, kad jie dar ga­li sa­vo pa­ro­dy­ti. Dvi rung­ty­nės pra­lai­mė­tos „su si­re­na“, tad le­mia­mo­se var­žy­bo­se gal­būt is­pa­nams pa­vyks įmes­ti per­ga­lin­gą me­ti­mą, nes ko­man­da ge­ra, pa­ty­ru­si, tik šiek tiek trūks­ta sėk­mės.

„Jei lie­tu­viai iš­lai­kys to­kio aukš­to ly­gio krep­ši­nio tem­pą, jei su­ge­bės su­žais­ti ne du, tris, o bent tris su pu­se kė­li­nu­ko, me­da­liai tu­rė­tų bū­ti. Jei Lie­tu­va ir JAV užim­tų pir­mą­sias vie­tas sa­vo gru­pė­se, ga­li su­si­tik­ti tik fi­na­le. Dėl 3–4 vie­tų tu­rė­tų kau­tis Is­pa­ni­ja su Ser­bi­ja“, – to­kį ket­ver­tu­ką ri­kiuo­ja V. Pau­liu­kė­nas.

Bra­zi­lams, olim­pia­dos šei­mi­nin­kams, sėk­mės ne­prog­no­zuo­ja: „Man ne­pa­ti­ko, kad jie, dar ne­pra­si­dė­jus olim­pia­dai, šau­kė, kad žais su JAV dėl čem­pio­nų ti­tu­lo. Daž­niau­siai kas taip gar­siai šau­kia, to­li nei­na. Ma­nau, ge­ras re­zul­ta­tas Bra­zi­li­jai – ket­virt­fi­na­lis ir pus­fi­na­lis.“

Lau­kia me­da­lių

Šian­dien, jei orai bus palankūs, dvi irk­luo­to­jų po­ros su­si­rungs dėl me­da­lių. 16 va­lan­dą 04 mi­nu­tės mo­te­rų po­ri­nių dvi­vie­čių fi­na­le plauks Do­na­ta Viš­tar­tai­tė ir Mil­da Val­čiu­kai­tė, o 16 va­lan­dą 24 mi­nu­tės vy­rų po­ri­nės dvi­vie­tės fi­na­le – Sau­lius Rit­ter ir Min­dau­gas Griš­ko­nis.

„Star­tai – nuo­sta­būs. Džiu­gu, kad Do­na­ta Viš­tar­tai­tė ir Mil­da Val­čiu­kai­tė grį­žo į per­ga­lių ke­lią. Vy­rai bu­vo pir­mi tiek at­ran­kos plau­ki­me, tiek pus­fi­na­ly­je. Ma­nau, kad jie vi­siš­kai rim­tai ga­li pa­kon­ku­ruo­ti dėl auk­so. Ver­tin­da­mas pa­si­ren­gi­mą, pa­ro­dy­tus re­zul­ta­tus ket­virt­fi­na­ly­je ir pus­fi­na­ly­je, iš abie­jų po­rų ti­kiuo­si me­da­lių“, – sa­ko Šiau­lių irk­la­vi­mo fe­de­ra­ci­jos pre­zi­den­tas Kęs­tu­tis But­kus.

Prieš olim­pia­dą bū­ta ne­ri­mo: dėl R. Maš­čins­ko trau­mos bu­vo neaiš­ku, kaip pa­vyks su­lip­dy­ti nau­ją po­ri­nės dvi­vie­tės ko­man­dą – iš vien­vie­tės val­ties per­sė­du­sį M. Griš­ko­nį su Sau­liu­mi Rit­ter.

Nau­ja po­ra pa­si­tei­si­no: jau da­bar M. Griš­ko­nis pa­sie­kė dau­giau nei per anks­tes­nes olim­pia­das – ma­žiau­siai 6-ą vie­tą. Iki tol jo aukš­čiau­sia vie­ta, plau­kiant su vien­vie­te, bu­vo 8-a.

Ar ši po­ra plauks ir atei­ty­je, K. But­kaus nuo­mo­ne, paaiš­kės po olim­pia­dos. Šios po­ros pa­si­ro­dy­mą olim­pia­do­je jis va­di­na gul­bės gies­me – abiems spor­ti­nin­kams yra apie 30 me­tų.

Prie­šas – vė­jas

Va­kar Do­vy­das Ne­me­ra­vi­čius, Mar­ty­nas Džiau­gys, Do­mi­ny­kas Jan­čio­nis ir Au­ri­mas Ado­ma­vi­čius tu­rė­jo star­tuo­ti po­ri­nių ke­tur­vie­čių val­čių B fi­na­le (7–10 vie­tos), o vien­vie­ti­nin­kai Ar­man­das Kel­me­lis ir Li­na Šal­ty­tė – pus­fi­na­liuo­se dėl 13–24 vie­tų.

Var­žy­bos dėl stip­raus vė­jo ir lie­taus bu­vo at­šauk­tos.

Pa­sak K. But­kaus, di­džiau­sias prie­šas irk­luo­to­jams yra ne lie­tus, o vė­jas. Ypač, jei vė­jas yra šo­ni­nis. Vė­jas sa­vo jė­gą jau de­monst­ra­vo sek­ma­die­nį: ap­ver­tė dvi­vie­tę ser­bų val­tį. „Ma­tė­me, jog mo­te­rys sten­gė­si ne tiek re­zul­ta­tą pa­ro­dy­ti, o pa­siek­ti fi­ni­šą.“

Nors žiū­ro­vams Lie­tu­vo­je irk­la­vi­mo var­žy­bas ste­bė­ti pa­to­gu, nes vyks­ta die­nos lai­ku, spor­ti­nin­kams Bra­zi­li­jo­je yra kur kas su­dė­tin­giau. Pa­sak K. But­kaus, kai A. Kel­me­lis star­ta­vo 8 va­lan­dą 30 mi­nu­čių vie­tos lai­ku, te­ko kel­tis 5 va­lan­dą ry­to.

Rugp­jū­čio 17 die­ną lau­kia šiau­lie­čių star­tas: bai­da­rių ir ka­no­jų irk­la­vi­me 200 met­rų plauks Ed­vi­nas Ra­ma­naus­kas ir Au­ri­mas Lan­kas. K. But­kus ti­ki­si, kad jiems olim­pia­da bus sėk­min­ga.

Plau­ki­kė pra­no­ko tre­ne­rį

Šiau­lių plau­ki­mo mo­kyk­los „Del­fi­nas“ tre­ne­ris Kęs­tu­tis Jan­ke­vi­čius yra išug­dęs olim­pie­tį – Pau­lių Vik­to­ra­vi­čių, 2008 me­tais da­ly­va­vu­sį olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se Pe­ki­ne.

Dar per­nai, po R. Mei­lu­ty­tės star­tų Pa­sau­lio čem­pio­na­te Ka­za­nė­je, K. Jan­ke­vi­čius ko­le­goms sa­kė: jei ji taip plauks ir to­liau, olim­pia­do­je me­da­lio ne­tu­rės. Taip ir įvy­ko.

„Pa­lai­ky­čiau A. Juo­zai­čio nuo­mo­nę. Aki­vaiz­džios tre­ne­rio klai­dos. Rū­ta tu­ri daug jė­gos, sprin­te­ri­nių sa­vy­bių, bet neiš­lai­ko grei­čio ant­ro­je plau­ki­mo pu­sė­je. Rū­tos tre­ne­ris ne­prog­re­suo­ja. Vi­sa­da sa­kau, kad tre­ne­riui di­džiau­sia tra­ge­di­ja, kai spor­ti­nin­kas sa­vo kva­li­fi­ka­ci­ja ap­len­kia tre­ne­rį. Rū­ta vi­sa gal­va ap­len­kė tre­ne­rį ir jis ne­be­ži­no, kaip ją to­liau ves­ti. To­kia si­tua­ci­ja – dvi­gu­ba tra­ge­di­ja spor­ti­nin­kui.“

K. Jan­ke­vi­čiaus nuo­mo­ne, R. Mei­lu­ty­tei bu­vo sun­ku su­si­tvar­ky­ti ir su di­džiu­le psi­cho­lo­gi­ne naš­ta. Nuo­lat trans­liuo­tos rek­la­mos nei­gia­mai vei­kė spor­ti­nin­kę, už­kro­vė at­sa­ko­my­bę, iš­mu­šė iš vė­žių.

„Aki­vaiz­džiai ma­tė­si, kad Rū­ta prieš star­tą per­de­gu­si. Kai sto­vė­jo prie bokš­te­lio, vy­ra­vo ne­pa­si­ti­kė­ji­mas – ji nie­ka­da to­kia ne­bū­da­vo.“

Nors ir ti­kė­ta­si aukš­tes­nio R. Mei­lu­ty­tės fi­ni­šo, K. Jan­ke­vi­čiaus nuo­mo­ne, sep­tin­ta vie­ta Lie­tu­vai yra aukš­tas pa­sie­ki­mas, nes gy­ven­to­jų ma­žai, plau­ki­kų at­ran­ka – siau­ra.

Ko­kia Rū­tos atei­tis? „Ar­ba rei­kia kar­di­na­liai keis­ti tre­ni­ruo­čių pla­nus, ar­ba, kaip pa­sa­kė A. Juo­zai­tis, keis­ti tre­ne­rį. Ma­ny­čiau, kad Rū­tai pa­ren­gia­ma­ja­me cik­le, 2–3 me­tams li­kus iki olim­pia­dos, rei­kė­tų pa­ban­dy­ti plauk­ti ir 200 met­rų. Ji jau­na, psi­cho­lo­giš­kai at­si­sta­tys grei­čiau nei ki­ti, ir ta­da – pir­myn.“

La­biau nei R. Mei­lu­ty­tės pa­si­ro­dy­mas tre­ne­rį nu­vy­lė Gied­riaus Ti­te­nio star­tai. K. Jan­ke­vi­čius ti­kė­jo­si, jog plau­ki­kas pa­teks į fi­na­lus.

„2009 me­tais pa­sau­lio čem­pio­na­te G. Ti­te­nis bu­vo tre­čias. Pats ten bu­vau ir ma­čiau, kad spor­ti­nin­kas tryš­ko pa­si­ti­kė­ji­mu. Sėk­min­gai da­ly­va­vo Eu­ro­pos čem­pio­na­te Lon­do­ne, per­nai ge­rai plau­kė Ka­za­nės pa­sau­lio čem­pio­na­te. Ko ge­ro, tre­ne­ris tą pa­čią pa­ruo­ši­mo sche­mą bu­vo pa­si­rin­kęs ir olim­pia­dai, bet kas ne­pa­vy­ko, ne­ga­liu su­pras­ti. Gal­būt bu­vo kas nors su svei­ka­ta, gal val­gis ne­ti­ko – ga­lė­jo bū­ti vi­so­kių niuan­sų“, – svars­to K. Jan­ke­vi­čius.

Va­kar va­ka­re 200 met­rų nu­ga­ra plau­kė Da­nas Rap­šys.

Rugp­jū­čio 12 die­ną lau­kia pa­sku­ti­nis plau­ki­kų star­tas – es­ta­fe­tė 4x100 met­rų. Jo­je plauks G. Ti­te­nis, D. Rap­šys, Si­mo­nas Bi­lis ir Dei­vi­das Mar­ge­vi­čius. Šio­je rung­ty­je di­des­nių pa­sie­ki­mų K. Jan­ke­vi­čius ne­si­ti­ki. Jei nė­ra ko­man­do­je žvaigž­džių, sun­ku kon­ku­ruo­ti.

Vy­tau­to DRAN­GI­NIO nuo­tr.

FI­NA­LAS: Šian­dien irk­luo­to­jai Min­dau­gas Griš­ko­nis ir Sau­lius Rit­ter turėtų irkluoti Rio de Ža­nei­ro olim­pi­nių žai­dy­nių vy­rų po­ri­nių dvi­vie­čių val­čių var­žy­bų fi­na­le.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

NUO­MO­NĖ: Plau­ki­mo tre­ne­ris Kęs­tu­tis Jan­ke­vi­čius ma­no, kad Rū­tai Mei­lu­ty­tei atei­ty­je rei­kė­tų plauk­ti ir ki­tą dis­tan­ci­ją – neap­si­ri­bo­ti vie­nu plau­ki­mu.

Jo­no TA­MU­LIO nuo­tr.

ĮVER­TI­NI­MAS: „Šiau­lių“ krep­ši­nio ko­man­dos tre­ne­ris Vai­das Pau­liu­kė­nas sa­ko, kad praė­ju­sių ir šių me­tų Lie­tu­vos rink­ti­nės žai­di­mo sti­lius ski­ria­si kaip die­na ir nak­tis.

EPA-EL­TA nuo­tr.

SPREN­DI­MAS: Va­kar dėl pra­sto oro Rio de Ža­nei­re bu­vo at­šauk­tos irk­la­vi­mo var­žy­bos.

PLAU­KI­KĖ: 19-me­tė Rū­ta Mei­lu­ty­tė Rio de Ža­nei­ro olim­pi­nių žai­dy­nių mo­te­rų 100 met­rų plau­ki­mo krū­ti­ne rung­ty­je pir­ma­die­nį užė­mė sep­tin­tą­ją vie­tą.

Vy­tau­to DRAN­GI­NIO nuo­tr.

KRI­TI­KA: Po Rū­tos Mei­lu­ty­tės star­to daug kri­ti­kos kliu­vo tre­ne­riui Jo­nui Rud­dui.

PER­GA­LĖ: Rio de Ža­nei­ro olim­pi­nių žai­dy­nių vy­rų krep­ši­nio tur­ny­ro ant­ro­jo tu­ro rung­ty­nė­se B gru­pė­je ant­ra­die­nį Lie­tu­vos rink­ti­nė 89:80 (13:16, 23:25, 29:13, 22:26) nu­ga­lė­jo Ni­ge­ri­jos krep­ši­nin­kus. Su ka­muo­liu – Jo­nas Ma­čiu­lis, pel­nęs 21 taš­ką.

VIL­TIS: Irk­luo­to­jos Do­na­ta Viš­tar­tai­tė ir Mil­da Val­čiu­kai­tė mo­te­rų po­ri­nių dvi­vie­čių val­čių irk­la­vi­mo var­žy­bų fi­na­le turėtų ko­voti dėl me­da­lių.