
Naujausios
Prieš srovę: iš centro į provinciją
Kai prieš mėnesį dvidešimt dvejų metų Lietuvos jaunių jojimo čempionės medalį nešiojusi Karolina Vasiliauskaitė paliko Vilnių dėl mažo provincijos kaimelio – ne vienam, žinančiam jos galimybes gyventi „auksinio jaunimo“ formatu, žandikaulis atvipo.
Ji pakeitė nusistovėjusią jaunimo traukos kryptį – ne „iš“ provincijos, o „į“. Ji nutarė pirmiausia ieškoti savęs, klausyti savo norų ir pašaukimo.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Maždaug prieš mėnesį savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje Karolina pakeitė savo gyvenamąją vietą. Iš Vilniaus – į Šiaulius.
„Pratinuosi prie naujų namų“, – parašė su šypsenėle sakinio gale.
Iki šiol jos namai ir šalys keitėsi įvairiomis kryptimis – Panevėžys, Palanga, Klaipėda, Vilnius, Vokietija, Brazilija, Britanija, vėl Vilnius, Klaipėda, atostogų arbatos puodelis su tėvu kur nors Islandijoje. O tada vėl Vilnius.
Dar po kelių dienų socialiniame tinkle Karolina patikslino naująją vietą portretu su kelio ženklu „Bubiai“.
Beveik mėnuo Karolina gyvena mažame Bubių seniūnijos Jusaičių kaimelyje ir dirba žirgyne raitele.
Dvidešimt dvejų metų mergina pakeitė jau taip įprastą Lietuvoje jaunimo judėjimo kryptį – bėgti iš provincijos į Vilnių, Londoną ar Dubliną.
Ji pasuko prieš srovę – iš centro į provinciją.
Karolina pasakojo, kad ją pradėjo varginti didmiesčio žmonių kaukės, po brangiais drabužiais sielas dažnai slepiantys žmonės.
„Gražus Vilnius, bet ten aš visiškai neradau to, ko ieškojau. Nuoširdumą ten keičia netikrumas. Vargina didžiulė konkurencija absoliučiai visose srityse, net ir žirgų sporte. Dešimties anų jojikų nekeisčiau į dabartinio kolegos Jusaičiuose raitelio Aivaro Bataičio nuoširdumą, gerumą, ramumą“, – sako Karolina.
Vėliau mergina užsimins, kaip greitai jai praėjo noras gyventi „auksinio jaunimo“ standartais, nors buvo toks užėjęs, ir kaip buvo apėmęs noras maištauti „prieš pinigus“.
Karolinos tėtis – žinomas šalies verslininkas Žilvinas Vasiliauskas – į Jusaičių kaimą aplankyti dukros atskrenda, pilotuodamas nuosavą sraigtasparnį.
Karolina aiškiai žino, kad tėvas išsprendžia ir visada išspręs visas problemas, susijusias su mokslu, sveikata, saugumu. Tačiau gyventi ir išgyventi ji nori pati ir tai daro su didžiuliu užsispyrimu.
„Myliu savo darbą“, – su daugybe šauktukų parašė prie vienos iš savo nuotraukų socialiniame tinkle.
Kaime ji turi pievas, smėlėtus kaimo keliukus, beviltiškai pažliungantį ir išsimušantį duobėmis po kiekvieno lietaus žvyrkelį, vedantį į miestą, treniruočių aikštę, kuri neišvengiamai po lietaus nors trumpam, bet vis tiek virsta purvo vonia.
„Aš noriu išmokti joti! Dabar tai pagrindinis mano gyvenimo tikslas!“ – tvirtai sako Lietuvos jaunių čempionė, daugkartinė įvairių šalies jojimo konkūrų prizininkė, Europos čempionato dalyvė.
Čempionė – mažas pasiekimas? Karolina paaiškina, kad čempione ji iš dalies tapo tik todėl, kad galėjo joti akivaizdžiai stipresniais žirgais, negu kiti vaikai tuo metu Lietuvoje galėjo turėti.
„Aš pati dar nieko nesu padariusi! Turėjau keletą labai gerų startų, bet tai buvo labiau akla sėkmė, o ne kažkoks ypatingas mano pasiekimas. Jojimas yra toks sudėtingas sportas ant peilio ašmenų: vieną dieną tu – čempionas, o kitą – jau gali reikti nukritus nuo žirgo smėlį iš užpakalio krapštytis ir nesuprasti, kaip tiek daug jo galėjo pribyrėti. Viskas yra taip slidu!“ – dėsto savo filosofiją Karolina, lyg ne apie žirgų sportą, o apie žmogaus gyvenimą.
Papasakojo istoriją, kai viena Vokietijos raitelė, laimėjusi „Grand Prix“, jojo atsiimti apdovanojimo atsipalaidavusi, laiminga, žirgas pasibaidė, raitelė krito, susilaužė stuburą ir visą likusį gyvenimą praleis neįgaliojo vežimėlyje.
Ji pasakojo, kad ir žmones, ir žirgus renkasi pagal „dūšią“.
Sužinojusi, kad Jusaičių žirgyne atsirado laisva jojiko vieta, atvažiavo, paglostė trakėnų veislės, garsėjančios labai draugišku charakteriu, žirgus ir po poros dienų atsivežė į kaimą savo daiktus.
„Trakėnai tokie dūšios arkliukai, labai supratingi, jojikai juos vadina „putiovais“. Dažnai ne fizinės savybės nulemia stebėtinai gerus trakėnų rezultatus, bet jų gebėjimas sutarti su žmogumi“, – ramindama išsigandusį fotoaparato blykstės nemažai laimėjimų pasiekusį eržilą Teo pasakojo Karolina.
„Aš labai daug žiūriu žirgams į akis. Ir žmogaus, ir žirgo akys daug pasako. Reikia labai daug gilintis, kad rastumei atsakymą, kodėl žirgas nervinasi, spiria arba yra sąžiningas su raiteliu iki absoliuto. Žirgai – kaip žmonės“, – apie būtinybę rasti emocinį kontaktą ir su žirgais, ir su žmonėmis sako Karolina.
Mokydamasi vienuoliktoje ir dvyliktoje klasėje Karolina dar mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje mušamųjų instrumentų specialybės.
„Groti norėjau mokytis su tokiu užsidegimu! Mane į konservatoriją priėmė be jokių muzikinių pagrindų, nes to-o-o-okią motyvacinę kalbą išrėžiau, kodėl man būtinai reikia mokytis groti mušamaisiais konservatorijoje! Bet atėjo laikas, kai supratau, jog galiu vietoje grojimo susirangiusi ant suoliuko gerti kavą, groti nustojau, bet labai džiaugiuosi, kad konservatorijoje man „numetė mešką nuo ausies“, suformavo muzikinį skonį, susiradau daug nerealių žmonių. Viskas. Ačiū. Ir sugrįžau joti“, – pasakojo Karolina.
Tiesa, likimas su ja dar buvo pajuokavęs, įmesdamas studijuoti ekonomikos Klaipėdos universitete, bet ten ji greitai suprato, kad nenori nieko bendra turėti su šia sritimi ir nė vienos sutarties ji savo ranka niekada nepasirašys.
Tada buvo Brazilija, meilė, kuri „negalėjo baigtis gerai“, administratorės darbas restorane vienoje Britanijos saloje, kol ratas apsisuko ir Karolina vėl neįveikė magiškos traukos ir grįžo į žirgų sportą.
Šiemet ji priimta studijuoti veterinarijos specialybės. Bet mokslų šiemet tikriausiai nepradės.
„Išbandžiusi tiek dalykų, išmokau bet kokioje gyvenimo situacijoje nepasimesti. Tik tiek. Nors tai ir labai daug“, – mirkteli rugpjūčio saulei, išnirusiai pro lietaus debesį, Karolina.
Jono TAMULIO nuotr.
CHARAKTERIS: Dvidešimt dvejų metų Karolina Vasiliauskaitė – itin tvirto charakterio mergina, tai rodo daugelis jos sprendimų ir apsisprendimų.
BALNAS: Užšokti ant žirgo be balnakilpių ir joti be balno – patyrusiai raitelei vieni niekai.
DARBAS: Išsvajotas Karolinos Vasiliauskaitės darbas nėra nei lengvas fiziškai, nei paprastas. Balnoti, joti, prižiūrėti žirgus – ne kiekvienam.
MAINAI: Vilniaus „bruką“ ji iškeitė į Jusaičių žirgyno kieme augančio apie 700 metų ąžuolo stiprybę.