
Naujausios
ŠIAULIŲ OLIMPIEČIAI
Rasa Drazdauskaitė: medalių reikia siekti garbingai
Šiaulietė lengvaatletė, maratono bėgikė Rasa Drazdauskaitė prieš savaitę sugrįžo iš Italijos kalnuose vykusios treniruočių stovyklos, kur kartu su kitais Lietuvos olimpiečiais ruošėsi artėjančiai Rio de Žaneiro olimpiadai. „Šiaulių kraštas“ sportininkę kalbino trumpam sugrįžusią namo.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Į Braziliją – pirmą kartą
– Kada išskrendate į Rio?
– Išskrendu rugpjūčio 11 dieną, 14 dieną startas, o grįžtam rugpjūčio 19 dieną. Nesudalyvausiu nei atidaryme, nei uždaryme. Olimpiadai ruošiesi ketverius metus ir norėtųsi sudalyvauti bent uždaryme, bet šį kartą nepavyks.
Ir Pekino, ir Londono olimpiadose mačiau tik uždarymo šventes. Labai patiko Londono uždarymas, atvažiavo daug žvaigždžių, buvo įspūdinga šventė.
– Nors tai ir trečioji jūsų olimpiada, bet jaudulio tikriausiai yra?
– Jaudulys visada yra ir bus. Daugmaž žinai scenarijų, kas ir kaip. Nėra taip, kaip pirmą kartą, kai važiuoji nieko nežinodamas. Nors dabar viskas aiškiau, bet vis tiek įdomu, nes kiekviena olimpiada vis kitokia, kitaip suorganizuota, skirtingos šalys. Niekada nesu buvusi Brazilijoje, todėl bus įdomu pamatyti šalį. Kadangi tai tolima šalis, be to, dažniausiai ten būna karšta, maratono varžybos nelabai organizuojamos.
– Dabar ten žiema. Oras panašus kaip Lietuvoje. Gal oro sąlygos nebus labai prastos?
– Niekada nežinai, koks bus oras. Labiausiai bijau drėgmės, nes tada man būna sunku kvėpuoti.
– Ar teko domėtis, kokia trasa bėgsite? Kiek maratonininkių dalyvaus varžybose?
– Žinau, kad bus keturi ratai po 10 kilometrų, o reljefo nelabai žinau, nemanau, kad bus labai kalnuota. Varžovių pasaulio čempionate būna apie 100, o olimpiadoje susirenka dar daugiau, būna tikrai per 100 dalyvių, nes kitos šalys gauna kvietimus, net jei ir neturi aukštų rezultatų.
– Tikriausiai gavote nurodymus pasiskiepyti prieš vykstant į olimpiadą ir kaip saugotis kitų pavojų Brazilijoje?
– Nesiskiepijau, bet instrukcijas gavom, kaip apsisaugoti nuo uodų, gavom purškalų, įspėjo, kad negertume ten vandentiekio vandens. Šiaip per daug dėl nieko nesijaudinu, visada galvoju, kad viskas bus gerai.
Dopingo kontrolė griežtesnė
– Kai kurias šalis krečia dopingo skandalas. Kiekvieną dieną sulaukiam vis naujų žinių apie sportininkus, kuriems nebus leidžiama dalyvauti olimpiadoje. Gal kai kuriose sporto šakose neįmanoma be dopingo?
– Negalime taip sakyti. Visame sporte tai verda, nepriklausomai nuo sporto šakos. Šalis ir valdininkai turi su tuo tvarkytis, sugriežtinti dopingo kontrolę, dažniau tikrinti sportininkus, ir tokių dalykų nebus. Bet jeigu į visa tai įsivelia valdininkai, tada viskas vyksta stambiu mastu, kaip Rusijoje. Visos šalys nori medalių, bet jų reikia siekti garbingai.
Dabar taisyklės yra sugriežtintos. Yra tokia ADAMS sistema, kurioje sportininkas kiekvieną dieną registruojasi ir praneša, kur yra. Antidopingo kontrolė gali bet kada pas tave atvažiuoti ir patikrinti.
Tikrinimai tikrai pastaruoju metu padažnėję. Bet kokiose varžybose gali patikrinti ir prieš startą, ir po varžybų. Pavyzdžiui, Pekino olimpiadoje dėl dopingo tikrino tik kai kuriuos sportininkus, o jau Londono olimpiadoje, kiek žinau, – visus. Manau, kad ir šioje olimpiadoje tikrins kiekvieną. Didesnė dopingo kontrolė, ko gero, turės įtakos ir rezultatams.
Pasiruošimas
– Kokie jums buvo šie ketveri metai belaukiant olimpiados?
– Prieš dvejus trejus metus buvau traumuota, teko praleisti visą sezoną. Dabar, ačiū Dievui, viskas gerai. Džiaugiuosi, kad nieko neskauda.
– Neseniai vykusiame Europos čempionate iškovojote ketvirtąją vietą. Ar esate patenkinta tokiu rezultatu?
– Visada geriausia pirma vieta – neteisiama (juokiasi). Bet rezultatu esu patenkinta, asmeninį rekordą pagerinau minute. Manau, padariau, ką galėjau tuo momentu. Savo fizine forma esu patenkinta. Liko protingai dirbti iki olimpiados ir viskas bus gerai.
– Pekino olimpiadoje buvote 34-a, Londone – 27-a. Šioje olimpiadoje turėtumėte būti dar aukščiau?
– Tikiuosi, kad viskas bus gerai ir būsiu aukščiau, bet prognozuoti negaliu. Maratono nenuspėsi. Rezultatą lemia ir sportininko būklė, ir oro sąlygos. Vieni geriau pakelia karštį ir drėgmę, kiti – prasčiau. Jeigu turi gerą asmeninį rezultatą, dar nereiškia, kad ir olimpiadoje gerai bėgsi. Labai daug kas priklauso ir nuo pasiruošimo.
– Papasakokite apie stovyklą, iš kurios neseniai grįžote.
– Buvau Italijoje, kalnuose, šešių savaičių treniruočių stovykloje. Tokioje ilgoje stovykloje buvau pirmą kartą. Kartu treniravosi ir maratonininkai, ir ėjikai. Džiaugiuosi, kad stovykloje turėjau treniruočių partnerį kaunietį Remigijų Kančį. Jis daug man padėjo, „patempdavo“ treniruotėse. Remigijus taip pat dalyvaus olimpiadoje, bėgs maratoną.
– Į olimpiadą iš Lietuvos vykstate trys maratonininkės. Ar viena kitai esate daugiau varžovės, ar draugės?
– Varžybose esame varžovės. Kai bėgi, nežiūri nei draugystės, nei šalies. O šiaip tarp mūsų draugiški santykiai, kai susitinkame, apie viską pasikalbam.
– Kas dabar jus treniruoja?
– Treniruojuosi pas kaunietę trenerę Ingą Juodeškienę. Priklausau Kauno maratono klubui, kuris man daug kuo padeda. Du kartus per metus išveža į stovyklas, remia papildais, apranga, kitais sportininkui reikalingais dalykais.
– Be to, kad esate sportininkė, dar esate ir karė. Kaip sekasi suderinti?
– Esu Karaliaus Mindaugo husarų bataliono karė. Vadovybė mane išleidžia į stovyklas, sudaro geras sąlygas sportuoti. Labai džiaugiuosi, kad kariuomenę galiu suderinti su sportu ir nereikia rinktis kažkurio vieno.
Asmeninė nuotr.
ŠIAULIETĖ: Šiaulietė lengvaatletė, maratono bėgikė Rasa Drazdauskaitė rugpjūčio 14 dieną startuos jau trečiojoje olimpiadoje. Brazilijoje sportininkė labiausiai baiminasi ne plėšikų ir uodų, o drėgmės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MARATONAS: Maratonininkė Rasa Drazdauskaitė: „Maratono nenuspėsi. Rezultatą lemia ir sportininko būklė, ir oro sąlygos. Labai daug kas priklauso ir nuo pasiruošimo.“