
Naujausios

Ėjo beveik nenutrūkstamas srautas
Joniškiečiai į rajono savivaldybės didžiąją posėdžių salę skubėjo nuo pirmųjų akcijos minučių ir beveik nenutrūkstamas srautas ėjo porą valandų. Per jas jau buvo pasitikrinę beveik šimtas gyventojų. Iš viso joniškiečių patikrai Lietuvos diabeto asociacija skyrė 150 diagnostinių juostelių.
Bičiulės Regina Ancevičienė ir Regina Rozentalienė „Sidabrei“ sakė norėjusios pasinaudoti nemokama galimybe pasitikrinti.
„Labai domiuosi informacija apie sveikatą ir stenguosi ją tikrintis. Šiandien pasiruošiau, iš ryto nepusryčiavau, nes buvo skelbta, kad prieš tyrimą negalima valgyti. Žinau, kad cukraligė baisi, teko pažinoti moterį, kuri dėl komplikacijų liko akla“, – pasakojo R. Ancevičienė.
Danutė Žigulienė iš Ziniūnų, kurios kraujo tyrimas buvo geras, dar papildomai teiravosi, ką geriau tinka valgyti. Pati ji vardijo, turinti naminio maisto: pieno, varškės, sūrio, grietinės, kiaušinių, daržovių. Vengia padažų. Joniškio diabeto klubo „Viltis“ vadovė Aldona Goštautienė pakomentavo, kad puikus pasirinkimas valgyti naminį maistą.
Joniškietis Julius Lukys, kuriam teko patirti tremtį, prisiminė, kad kadaise gabalinio kumščio dydžo cukraus normos turėdavo užtekti pusmečiui. Mama virdavo uogienę be cukraus iš mėlynių, kuri nesurūgdavo. Užtat dabar kišenėse visada turi saldainių, bet ir pasitikrina cukraus kiekį kraujyje kartą per metus. Jo tyrimas ir šį kartą buvo geras.
O štai cukriniu diabetu sergančios Angelės Vilaniškienės, kuriai diagnozė buvo nustatyta maždaug prieš trejus metus, gliukozės kiekis kraujyje siekė 8,8 milimolius litre, nors moteris ir kontroliuoja ligą gerdama paskirtas tabletes, prisižiūri mitybą. Normalus cukraus kiekis kraujyje turi būti nuo 3,5 iki 5,5 milimolių litre.
„Turbūt labai jaudinausi prieš tyrimą, naktį prastai miegojau, tai ir pakilo cukrus. Dėl diabeto turiu problemų su širdimi bei kraujagyslių sistema“, – įsitikinusi sakė A. Vilaniškienė.
Mityba – labai svarbu
„Šiandien žmonėms kilo daug klausimų. Kodėl pavalgius ima mieguistumas? Kokį maistą reikia rinktis? Kiti netiki, kad apskritai mityba gali turėti tokią įtaką organizmui. Buvo dėkingų žmonių, kurie sakė išgirdę labai svarbių dalykų, gavę naudingą konsultaciją, kurios gydytojai nesuteikė. Sergantieji kartais galvoja, kad jie gerai vaistus arba leidžiasi insuliną ir gali valgyti daug ir bet kaip. Toli gražu taip nėra“, – teigė Joniškio diabeto klubo „Viltis“ vadovė Aldona Goštautienė.
Ji papasakojo vieną savo klubo narių istoriją, iliustruojančią, kaip gali būti, kai maistas tinkamai nereguliuojamas. Vyras vakare pavalgė, susileido insuliną ir nuėjo miegoti. Rytą artimieji jį rado jau be sąmonės. Žmogų ištiko hipoglikemija, tai yra būsena, kai kraujyje cukraus būna per mažai, nes vakarienė buvo per menka. Šeimynykščiai greitai suleido gliukogono, papildomai į stresą reaguodamos jo išskyrė sergančiojo kepenys ir nuvežus į ligoninę žmogaus kraujyje cukraus kiekio rodiklis jau buvo 18 milimolių litre. Tai reiškia, kad net kelis kartus per daug ir gydytojai užrašė hiperglikemiją, kurią reikia skubiai mažinti vaistais.
Net 26 kriziniai atvejai
Pasak A. Goštautienės, 2018-aisiais metais rajone buvo 694 diabetu sergantys žmonės. Šiais metais klinika „Saulenė“ nustatė dar 14, V. Neverauskienės klinika – 12, Pirminės sveikatos priežiūros centras – apie 30 naujų susirgimų. Ir tai nėra tikslūs duomenys, nes sergantieji neretai apie savo ligą nežino, nes iš pradžių didelių problemų nekelia. Tačiau negydant gali ištikti rimtos komplikacijos: širdies ir kraujagyslių ligos, apakimas, galūnių amputacija.
Šios akcijos metu fiksuoti net 26 kriziniai atvejai. Kai kuriems pasitikrinusiems cukraus kiekis kraujyje jau siekė 22–24 milimolius litre.
„Šie asmenys skubiai nukreipti į ligoninę. Jiems buvo šokas, nes tai visi nauji ligoniai, jie nežinojo sergantys diabetu. Sergančiųjų dėl mūsų gyvenimo būdo – nesveikos mitybos, streso – labai sparčiai daugėja. Per dvi savaites gydyoja pas mane konsultacijoms, kaip gyventi su diabetu, kaip maitintis, nukreipė net 15 naujų pacientų“, – sakė A. Goštautienė.