Naujausios
Pirminės sveikatos priežiūros centro antrajame aukšte prie durų mindžikuoja pagyvenusi moteris. Ilgai žiūri į informacinę lentelę prie durų, kol įsidrąsina didžiojo piršto krumpliu pabarbenti ir stveria už durų rankenos… „Prašom, prašom“, – iš užu stalo baltu chalatu pakyla jauna, tamsiaplaukė mergina.
– Ne, ne, aš tik pasižiūrėt… – pacientė nuleidžia galvą ir tyliai užveria duris.
Kaimo žmogus artimesnis
Taip ir yra. Visiems įdomu, ar jauna gydytoja, nesvarbu, kad kraštietė, pasiliks, ar tik trumpam čia?
– Grįžau pas mylimus žmones, į savo kraštą. Vadinasi, ilgam. Toks mano planas, – „Sidabrei“ atvirai teigia šeimos gydytoja Vidmantė Jašiškytė.
Gabi mergina, baigusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydomosios medicinos fakultetą, rezidentūros studijas, praktiką yra atlikusi ir Kauno klinikose, Šiauliuose, Rėkyvoje, Žagarėje ir Joniškyje. Tad drąsiai jautėsi pasirinkdama. Didmiesčio pacientai kitokie, pasak Vidmantės, jie labiau žino savo teises nei pareigas, netgi yra arogantiškesni ir net priešiškai nusiteikę medikų atžvilgiu. Gi kaimiškuose rajonuose kitaip – pagarba žmogui, atliekančiam kilnią misiją, čia daug didesnė. Gal dėl to ir pati Vidmantė, užaugusi Kriukuose, su kaimo žmogumi greitai užmezga pokalbį, lengvai atranda ryšį. O kai dar į atėjusįjį kreipiasi gražia, tik joniškiečiams būdinga tarme, pacientas jaučiasi pamalonintas, tarsi pas sau lygų užsukęs, lyg pas savo artimą žmogų atėjęs.
Vidmantė niekada su joniškietiška tarme nebuvo išsiskyrusi. Net per devynerius studijų metus. Būsimų medikų kurse buvę daug studentų iš periferijos. Laisvalaikiu susirinkę kiekvienas laluodavo savo tarme – kaip gražiai vieni dzūkuodavo, kiti žemaičiuodavo… Vidmantė tarp jų – sava, joniškietiška, tarme. Ir nieko – vienas kitą puikiausiai suprato, susikalbėjo, savo gimta tarme vienas prieš kitą besididžiuodami… Kažkada tarmių gėdydavomės kaip provincialumo ar neišsimokslinimo ženklo, o šiandien jos tiesiog žydi. Pasitaikydavo, egzaminuojantis profesorius, prieš žinių patikrinimą kartą pasiteiravo: „Iš Kauno? Ar kaimo?“ Tarsi atsakymas turėtų reikšmę būsimo mediko žinioms…
–Iš kaimo, daktare, iš kaimo, – didžiuodamasi pabrėžė Vidmantė. Vadinasi, profesorius tikrai buvo patenkintas merginos iš Joniškio atsakymais, jei su šypsena parašė dešimtuką. Taigi, provincialumą nusako ne gyvenamoji vieta, o pareigos, išsilavinimas, žinios.
Jauni žmonės periferijos nebebijo
Vidmantė Jašiškytė atvirai sako, kad šiandien jauni žmonės po studijų didmiesčiuose nebebijo grįžti į periferiją. Ir grįžta ne tik medikai. Ir ne tik į Joniškį.
– Prieš keletą metų, kai grįždavau namo, Joniškio centras tikrai būdavo tuščias, retą jauną žmogų sutiksi. O dabar, patys matot, kaip viskas keičiasi į gera. Negausiai, bet tikrai grįžta. Ir mano draugai grįžta, čia kuria šeimas, augina vaikus. Jau ne vieną pažįstamų porą žinau. Čia lengviau gyventi, žmonės labiau atsipalaidavę nei didmiestyje. Tas jaučiasi ir bendraujant. Savam krašte, gimtinėje, aš visada jaučiuosi komfortiškai. Tai kodėl ne? – klausimu į klausimą sureaguoja jaunoji šeimos gydytoja, kurios pacientų gretos kasdien auga.
Į gimtąjį Joniškį grįžusios medikės pastebėjimu, gyvenimas periferijoje turi labai didelių savo privalumų: čia ir atstumai nuo namų iki darbo nedideli, todėl taupomas brangus laikas, laisvų vietų visada rasis vaikų darželiuose, mokyklose.
Vidmantė niekada neturėjo minčių išvažiuoti. Juolab į kokį užsienį. Tai galėjo nutikti tik tuo atveju, jei nebūtų radusi darbo. Bet puikiai besimokiusiai merginai, visada svajojusiai dirbti tik Lietuvoje ir Lietuvai, tai neįmanoma.
Jaunus gydytojus į rajono gydymo įstaigas parveda ir finansinė paskata – rajono politikai specialistams skiria vienkartines įsikūrimo kompensacijas. Pasak Vidmantės, tai ne pagrindinis dalykas, viliojantis diplomuotus žmones namo, juolab, kad kol kas neaišku, ar tokią finansinę paramą Vidmantė gaus. „Žinoma, mokaisi kone 10 metų, ir iš Universiteto išėjęs nieko neturi. Tik diplomą rankose ir norą padėti. Remti į periferiją grįžtančius jaunus specialistus, manau, puiki idėja. Šalia savo aplinkos, mylinčių žmonių, darbo sąlygų tai būtų dar viena gera paskata grįžti,“ – sako jaunoji šeimos gydytoja.
Per tris darbo mėnesius V. Jašiškytė savo žinias jau triskart tobulino medikų specializuotose konferencijose. Pasak merginos, mediko profesija nuo kitų tuo ir skiriasi, kad turi nuolat augti, todėl palankiai vertina poliklinikos administracijos paskatą siekti profesinio tobulumo.
Savo šeimos gydytoja Vidmantę pasirenka vis daugiau joniškiečių – jos pacientų gretos auga. O tai reiškia, kad aukščiausiu balu vertinamos ir bendražmogiškosios, ir profesionalios medicininės žinios.
Mėgsta konsultuoti ir konsultuotis
Nuo pat darbo tėviškėje pradžios Vidmantė labai atsakinga ir skrupulinga – kone kiekvieną vakarą namo nešasi po vieną kitą paciento problemą, kurią sprendžia ieškodama atsakymų akademinėje medicinos literatūroje. Jautri gydytoja išnaudoja visus savo limitus – yštai ką gali jaunystė.
Žingeidi specialistė iš tų jaunų žmonių, kurie tebevertina patirtį, tad drąsiai kreipiasi į labiau patyrusius vyresnius kolegas, konsultuojasi. Savo naujausių žinių įžvalgas mielai išsako ir kolegoms, kurie sprendžia savo pacientų sveikatos dilemas. Vidmantė patenkinta: malonu, kai klausia ir jauno specialisto nuomonės. „Pasitarti – visiškai normalu. Žinoma, sprendimą suras ir kiekvienas medikas atskirai. Bet tam prireiks laiko. O delsimas ne visada sveikatos sąjungininkas. Mes studijų laikais taip įpratome – dėstytojai iškeldavo problemą ir mes, būrys studentų, bendrai ieškodavome išeičių. Savotiški konsiliumai. Su savo kurso draugais, patyrusiais gydytojais, su kuriais dirbome praktikų, rezidentūros metu Šiauliuose ar Vilniuje, iki šiol vieni su kitais tebesitariame, jei tik yra reikalas. Neabejoju, kuo daugiau informacijos susirenki, tuo lengviau primti sprendimą, sudaryti tikslesnį gydymo planą. Čia, mūsų poliklinikoje, gydytojai irgi tarpusavyje tariasi. Tai modernus požiūris ir bendravimas“, – mano šeimos gydytoja Vidmantė Jašiškytė.
Universalus kūrybiškumas
Būdama penkerių, močiutės pamokyta, Vidmantė jau skaitė pasakas ir rašė. Nuo mažens jau priklausė „multitaskintojų“ kartai, kai vienu metu gebama atlikti kelias užduotis. Ir Vidmantė vienu metu galėdavo žiūrėti televizorių, rašyti, piešti, valgyti, mokytis… Mama Džiuljeta stebėdavosi: kas bus, kas iš tos mergaitės užaugs?
Mažametė Vidmantė, kol tėvai dirba, gavo rimtą užduotį – prižiūrėti sergančią močiutę. Gerai atsimena, kaip pasilipusi prie viryklės pietums virdavo jai koldūnus. Po to užkabino „medicininiai“ serialai, tokie kaip „Helikopteris“ ir „Ligoninės priimamasis“… Po tokios neakivaizdinės „praktikos“ Vidmantė jau profesionaliai – su vandenilio peroksidu, pleistrais – tvarkydavo nubrozdintus kelius ir sau, ir kiemo draugams.
Šeima – svarbiausia augančiam vaikui, ypač, kai tarpusavio santykiai labai artimi, nuoširdūs. Būtent tokioje šeimoje užaugusi Vidmantė nuolatos matė, kaip abu tėvai – veterinarijos gydytojai – save dalina aplinkiniams: pakviesti į pagalbą keldavosi net naktį, skolindavo pinigų, daiktų. „Vaikeli, padėk nesitikėdamas atlygio, nelaukdamas dėkingumo. Jis gyvenime visada sugrįš“, – paaiškindavo klausiamu žvilgsniu įsistebeilijusiai dukrai.
Pagaliau, bendrojo lavinimo mokyklą baigti perėjus į Mato Slančiausko gimnaziją, laukė neįtikėtina biologijos mokytoja Genovaitė Repšienė. „Nereali mokytoja. Net labiausiai nemėgstantis biologijos šį dalyką išmanė ir egzaminus laikė be vargo. Man ši mokytoja – Nr. 1. Tiesiog gėda būdavo ateiti į pamoką nepasiruošus. Tai ir lėmė mano pasirinkimą. Ir tos įgytos biologijos žinios realiai man padėjo įstoti į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą“, – apie laimingą ir lemtingą susitikimą su Mokytoja pasakoja Vidmantė.
Džiuljeta ir Vidmantas Jašiškiai net labai linkę savo sveikatos reikalus patikėti dukrai, jau ketino šeimos gydytoja ją pasirinkti. Bet šioji sulaikė: laukia interesų konfliktas.
– Aš jiems visada, nežiūrint, kiek man metų, kokia mano profesija, pirmiausia esu vaikas. Geriausia, jei šeimos gydytojas su pacientu nesusijęs giminystės ryšiais. Pacientai geriau klauso svetimo, o ir gydytojas neapsisunkina perdėtai vertindamas artimo žmogaus sveikatą, – tokia patikrinta filosofija vadovaujasi jaunoji šeimos gydytoja.