
Naujausios
Vėžinių susirgimų didėjimo nejaučia
Lietuvos metereologinės tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas, remdamasis arčiausiai Žagarės esančios Šiaulių meteorologijos stoties duomenimis, konstatavo, kad paskutinius penkerius metus Žagarės apylinkėse vyravo pietvakarių (23 %), pietų (20 %), vakarų (16 %) krypčių vėjai. Tad tikimybė, kad tarša, jei tokia yra, iš Akmenės gali nusėsti ir Žagarėje.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė negali teigti, kad sergamumas vėžiniais navikais Joniškio rajone pastaruoju metu būtų padidėjęs. Higienos instituto viešai skelbiamoje informacinėje sistemoje, kurioje kaupiami duomenys apie Lietuvos gyventojų sergamumą neužkrečiamosiomis ligomis, paskelbti duomenys rodo, kad 2018 m. Joniškio gyventojų sergamumo vėžiniais navikais rodiklis buvo 67,64 atvejai tūkstančiui gyventojų. Bendras Lietuvos gyventojų sergamumas tais pačiais metais buvo didesnis ir siekė 71,44 atvejus tūkstančiui gyventojų. Skyriaus vedėja atkreipia dėmesį, kad nedidžiųjų Lietuvos miestų gyventojų sergamumo rodikliai atskirais metais gali žymiai skirtis, todėl rekomenduotina atsižvelgti į daugelio metų rodiklius.
Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyr. specialistė (Savivaldybės gydytoja) Ieva Keršienė teigia, kad rajono gyventojų mirtingumas dėl piktybinių navikų 2018 m. atitiko Lietuvos vidurkį. Joniškio rajone 2018 metais nuo piktybinių navikų mirė 44 vyrai (66,7 proc.) ir 22 moterys (33,3 proc.). Gyventojų mirtingumas nuo piktybinių navikų rajone, palyginus su 2018 metais, sumažėjo. Rajono gyventojų mirtingumas nuo piktybinių navikų 2018 m. siekė 309,1 atvejų tenkančių 100000 gyventojų (2017 m. – 331,6/100000 gyv.), Lietuvoje – 286,6/100000 gyv. (2017 m. – 282,7/100000 gyv.).
– Analizuojant rajono gyventojų standartizuotą mirtingumo nuo piktybinių navikų rodiklį pagal seniūnijas nustatyta, kad didžiausias mirtingumas nuo šių ligų stebimas Rudiškių (247,7/100 000 gyv.) ir Satkūnų seniūnijose (273,9/100 000 gyv.), mažiausias Joniškio (163,9/100 000 gyv.), Žagarės (208,8/100 000 gyv.), Saugėlaukio (215,2/100 000 gyv.), Kriukų (215,5/100 000 gyv.), Skaistgirio (217,5/100 000 gyv.) ir Kepalių (218,4/100 000 gyv.) seniūnijose. Gataučių seniūnijoje standartizuotas mirtingumo nuo piktybinių navikų rodiklis siekė 242,3/100 000 gyv., Gaižaičių sen. – 238,3/100 000 gyv. Galima teigti, kad tarybos nario E. Vaičiulio teiginiai nepasitvirtino – AB „Akmenės cementas“ veikla neturi įtakos Žagarės gyventojų sveikatos pablogėjimui ir nesusijusi su onkologinių ligų pokyčiu, – taip tarybos nario įtarimus pakomentavo savivaldybės gydytoja I. Keršienė.
Padangų pelenai – klinkerio sudėtinė dalis
Tuo tarpu AB "Akmenės cementas" administracija, reaguodama į paklausimą, „Sidabrei“ teigia, kad 2014 m. pradėjo eksploatuoti naują sauso būdo klinkerio gamybos liniją, kurioje naudojimui netinkamos padangos buvo pradėtos deginti tik nuo 2017 metų vidurio. Bendrovė prieš pradedama deginti naudotas padangas, turėjo įgyvendinti griežtus atliekų deginimo aplinkosauginius reikalavimus, t. y. sumontuota Automatinio Matavimo Sistemos (AMS) įrenginiai, kurie nuolat, nepertraukiamai matuoja degimo proceso išmetamąsias dujas kamine. Kai yra viršijama bet kuri išmetamųjų teršalų ribinė vertė, padangų deginimo procesas yra automatiškai sustabdomas. Teršalų monitoringo duomenys visą parą yra prieinami atsakingiems aplinkos apsaugos departamento darbuotojams, o mėnesio ataskaitos yra skelbiamos ir viešai internete, Bendrovės tinklapyje www.cementas.lt. AB "Akmenės cementas" yra sumontuotas modernus pagrindinis proceso rankovinis filtras, kuris iš dujų srauto efektyviai, 99,99 proc., išvalo kietąsias daleles. Naudojimui netinkamų padangų deginimas cemento pramonėje yra labai plačiai pasaulyje paplitusi praktika, nes tai yra "bepelenė" (beatliekė) utilizavimo priemonė, t.y. pelenai iš padangų deginimo proceso degimo krosnyje aukštoje temperatūroje (degimo zonoje medžiagos temperatūra siekia 1450 C) pereina į gaminamo klinkerio mineraloginę sudėtį.
Oro užterštumo tyrimai rodo: ribos neperžengtos
Savivaldybės administracijos Infrastruktūros skyriaus Viešosios tvarkos poskyrio vyr. specialistas aplinkos apsaugai ir sanitarijai Boleslovas Švabas teigia, kad Savivaldybė pagal patvirtintą aplinkos 2014-2020 metų programą vykdo rajono aplinkos monitoringą, seka išsamią informaciją apie aplinkos būklę, planuoja bei įgyvendins vietines aplinkosaugos priemones. „Monitoringas atliekamas pagal aplinkos oro, aplinkos triukšmo, požeminio, paviršinio vandens komponentus. Kiekvieną ketvirtį akredituota įmonė, mobilios laboratorijos pagalba, rajono teritorijoje atlieka antropogeninės taršos tyrimus, kurių tikslas – gauti ir teikti sistemišką matavimais ar kitais metodais pagrįstą informaciją, skirtą optimaliam aplinkos oro kokybės reguliavimui užtikrinti, apie dydžių (koncentracijų ore vertės, srautai į žemės paviršių ir kt.) pokyčius laiko ir erdvės atžvilgiu. Aplinkos oro užterštumo tyrimai atliekami ir Žagarėje.
Aplinkos oro užterštumui įvertinti tiriami tokie teršalai kaip: sieros dioksido (SO2), azoto oksidų NOx (NO, NO2), kietųjų dalelių (PM10), benzeno, amoniako (NH3) kiekis ore.
Pagal savivaldybei akredituotos įstaigos tyrimų rezultatus bei teršalų kilmę nustatyta, kad oro taršos lygį daugiausiai įtakoja autotransporto intensyvumas. Tiriamuoju laikotarpiu nustatytose matavimo vietose koncentracijos ribinės vertės viršijimų nebuvo nustatyta“, – taip į rajono tarybos nario E. Vaičiulio įtarimus , remdamasis tyrimų rezultatais, reaguoja Viešosios tvarkos poskyrio vyr. specialistas B. Švabas.