
Naujausios
Vasaros pavojai – geliantys vabzdžiai, gyvatės, nuodingi grybai
Vasarą gamtoje tyko nemažai pavojų. Dažniausiai tenka nukentėti nuo kraujasiurbių ar geliančių vabzdžių. Gali kelyje pasipainioti ir nuodinga gyvatė. O jeigu mėgstate grybauti, taip pat reikia būti atidžiam, kad neprisirinktumėte nuodingų grybų. Kaip išvengti pavojų ir kaip elgtis ištikus bėdai, kalbėjomės su Šiaulių medikais.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nuodingų nevalgo, bet padaugina gerų
Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiasis slaugos administratorius Jonas Stonys sako, kad šią vasarą į ligoninę vežti nukentėjusiųjų dėl bičių ar kitų vabzdžių neteko. Nepasitaikė ir gyvačių įkandimų. Buvo tik galimo apsinuodijimo grybais atvejis. Pasak J. Stonio, žmogus negalavo, tačiau patvirtinti, kad tikrai nuo grybų, negalėjo, nes valgė ir kitokio maisto. Pacientas buvo perduotas ligoninės medikams.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja nefrologė toksikologė Laima Griciūtė sako, kad pastaraisiais metais beveik nepasitaiko grybais apsinuodijusių pacientų. „Dabar jau žmonės išmoko grybauti. Būna, kad per daug suvalgo arba prastai sukramto ir pasitaiko gastrito atvejų, bet apsinuodijimų nei šiemet, nei pernai nebuvo“, – sako gydytoja.
Pavojingiausi – bičių ir širšių įgėlimai
Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Stanelienė šią vasarą turėjo keletą pacientų, kurie skundėsi alerginėmis reakcijomis dėl vabzdžių įkandimų, viena moteris kreipėsi po erkės įsisiurbimo.
Gydytoja pataria, ką daryti, jeigu įkando ar įgėlė vabzdys. Įgėlimo vieta gali patinti, parausti, skaudėti. Alerginė reakcija vieniems gali trukti vos keletą valandų, kitiems – keletą dienų.
„Jeigu įgėlė bitė, reikia surasti ir pašalinti geluonį. Tik nespausti jo, kad dar daugiau nuodų nepatektų į organizmą. Geluonį reikia nubraukti mentele, peilio geležte, galima ir banko ar kita kortele“, – pataria I. Stanelienė.
Jeigu bitė įgėlė į ranką, būtina nusimauti žiedus, nusiimti apyrankes, laikrodį. Ant skaudamos vietos gydytoja pataria dėti ką nors šalto arba pakišti po šalto vandens srove.
„Jeigu reakcija stipri, reikia stebėti būklę, nes kai kuriems žmonėms gali pasireikšti anafilaksinis šokas. Tada būklė greitai blogėja, atsiranda dusulys, liežuvio tinimas, krenta kraujospūdis. Tokiu atveju reikia nedelsiant važiuoti į ligoninę. Jeigu pacientas žino, kad yra alergiškas, jam reikėtų su savimi nešiotis adrenalino ampulę ir įgėlus bitei susileisti“, – sako gydytoja.
Jeigu reakcija į bitės ar kito vabzdžio įkandimą nėra sunki, simptomams sumažinti galima išgerti vaistų nuo skausmo, nuo alergijos, patinimą mažina hormoniniai tepaliukai.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vaikų alergologė Regina Mačiulienė sako, kad, atlikus kraujo tyrimą, galima nustatyti, kokių vabzdžių įkandimams, įgėlimams žmogus alergiškas. Vieni būna alergiški bičių, o kiti – širšių, vapsvų nuodams.
Pasak gydytojos, alerginės reakcijos stiprumas priklauso ir nuo to, į kokią vietą vabzdys įgėlė. „Veide, galvoje visada reakcija bus didesnė. Jeigu žmogus alergiškas, gali atsirasti ir bėrimas, ir dusulys, gali pradėti kosėti, čiaudėti, atsirasti akių niežulys, gali svaigti galva. Alergiškiems žmonėms dabar jau galima įsigyti epipeno – injektorių su paruoštu adrenalinu, kurį paprasta susileisti įgėlus vabzdžiui. Kol kas jie nekompensuojami, bet svarstoma ateityje padaryti kompensuojamus“, – sako gydytoja.
Jeigu žmogų dusina, jo negalima guldyti, nes tuomet kvėpuoti bus dar sunkiau.
„Pirmą kartą įkandus bitei ar širšei reakcija bus, tačiau tik vietinė, antrą kartą, jei žmogus alergiškas, reakcija gali būti audringesnė, kiti kartai gali būti dar pavojingesni“, – sako R. Mačiulienė.
Norint išvengti sugėlimų, gydytoja pataria nesilankyti žydinčiose pievose, soduose, arti avilių. Gamtoje geriau nedėvėti ryškiaspalvių, plevėsuojančių rūbų. Mamoms taip pat, jeigu kartu vedasi alergišką vaiką. Bites, širšes, vapsvas taip pat traukia saldūs kvapai, todėl prieš einant į gamtą nereikėtų kvepintis, naudoti kvapių plaukų priežiūros priemonių, kitos kvapios kosmetikos.
Jeigu priskrido bitė ar kitas vabzdys, nereikia mojuoti rankomis, geriau ramiai pasitraukti, nes bitės, širšės, vapsvos ne puola, o ginasi.
Alergiškiems žmonėms gydytoja pataria nevalgyti lauke, nes maisto kvapai taip pat vilioja geliančius vabzdžius. Jeigu jau taip nutinka, gėrimus reikia laikyti sandariai uždarytus, prieš dedant kąsnį į burną ar geriant, pasižiūrėti, ar ten nėra vabzdžio.
Erkę reikia ištraukti
Kiti ne mažiau pavojingi padarai, tykantys gamtoje, yra erkės. Šeimos gydytoja I. Stanelienė pataria pamačius įsisiurbusią erkę suimti ją pirštais kuo arčiau odos ir ištraukti. Pasak gydytojos, anksčiau rekomenduodavo traukti sukant prieš laikrodžio rodyklę. Bet kokiu atveju, svarbu ištraukti. Jokiais būdais negalima tepti aliejumi ar spiritu tikintis, kad erkė pati pasišalins.
Kartais pasitaiko, kad erkės kūnas atitrūksta, o galva pasilieka odoje. Pasak gydytojos, erkės galva po kurio laiko pasišalina, bet jeigu labai neramu, galima kreiptis į specialistus, kad jie ištrauktų.
Po erkės įsisiurbimo reikia stebėti savijautą ir įkandimo vietą. Pasak I. Stanelienės, erkinio encefalito simptomai pasireiškia per kelias dienas. Gali būti karščiavimas, raumenų skausmai, galvos skausmas, pykinimas, dusulys, kosulys.
Laimo ligos simptomai pasireiškia maždaug per mėnesį – įsisiurbimo vietoje atsiranda žiedo pavidalo paraudimas, kuris vis plečiasi.
Pavojingiausia erkių platinama liga yra erkinis encefalitas, todėl I. Stanelienė pataria nuo jo pasiskiepyti.
Gyvačių įkandimai nemirtini
Nefrologei toksikologei L. Griciūtei tenka gydyti pacientus po gyvačių įkandimų. Šiemet kol kas nuo jų nukentėjusių pacientų dar nebuvo.
Pasak medikės, Lietuvoje yra vienintelė nuodinga gyvatė – angis. Nors jos įkandimas nėra mirtinas, tačiau žalos gali pridaryti. Gyvatės daugiausiai nuodų būna prikaupusios pavasarį. Pavojingiausi jų įkandimai vaikams.
Įkandus gyvatei pajuntamas skausmas. Dažniausiai žmogus tokiu atveju labai išsigąsta, todėl pirmiausia reikia nusiraminti ir nejudinti įkąstos galūnės. Žaizdos nereikia uždengti, geriau, kad kraujas tekėtų, nes su juo pasišalins ir dalis nuodų. Jokiu būdu negalima čiulpti nuodų.
Šiluma, padidėjęs pulsas greitina kraujo apytaką ir nuodai gali pasklisti po visą organizmą, todėl būtina nurimti, kuo mažiau judėti, vėsinti sužeistą vietą ir nekelti jos aukščiau širdies lygio.
Įkąsta vieta gali pradėti tinti, todėl reikia nusiimti papuošalus. Jeigu yra galimybė, pasidaryti įtvarą ir įtvirtinti įkąstą galūnę, kad ji kuo mažiau judėtų.
Įkandus gyvatei reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Gyvatės nuodai gali sukelti pykinimą, vėmimą, silpnumą, kraujospūdžio kritimą.
„Rimčiausia komplikacija – hemolizė. Gyvatės nuodai, veikdami kraujo ląsteles, gali sukelti eritrocitų irimą, dėl to išsivysto anemija. Jeigu hemolizė labai stipri, gali išsivystyti net inkstų nepakankamumas ir reikia daryti dializes. Prieš daug metų turėjome tokį atvejį. Tada žmogui buvo įkandusios kelios gyvatės. Per savo darbo praktiką su tokiomis rimtomis komplikacijomis susidūriau porą kartų“, – pasakoja L. Griciūtė.
Ligoninėje nukentėjusiajam suleidžiama priešnuodžio. Trumpiausias gydymo laikas ligoninėje – trys paros.
Redakcijos archyvo nuotr.
BITĖS: Bičių įgėlimai kai kuriems žmonėms yra pavojingesni už gyvačių įkandimus. Atlikus kraujo tyrimą galima nustatyti, ar žmogus alergiškas bičių nuodams.
ALERGOLOGĖ: Vaikų alergologė Regina Mačiulienė sako, kad bitei ar širšei įkandus į veidą, galvą alerginė reakcija visada bus didesnė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYDYTOJA: Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Stanelienė vabzdžių sugeltas vietas pataria vėsinti, tepti specialias tepalais, išgerti vaistų nuo skausmo ir nuo alergijos, o bičių ar širšių įkandimams alergiškiems žmonėms su savimi visada turėti adrenalino ampulę.
ANGIS: Vienintelė nuodinga gyvatė Lietuvoje yra angis. Jos nuodai nėra mirtini, tačiau bėdų pridaryti gali.