Al­ko­ho­lis žu­do jau­ną­ją kar­tą

Al­ko­ho­lis žu­do jau­ną­ją kar­tą

Alkoholis žudo jaunąją kartą

Šiauliuose, V. Vaitekūno gatvėje esančiame stadione, buvo rastas sąmonės netekęs paauglys. Dėl apsinuodijimo alkoholiu jam prireikė reanimatologų. Prieš tai Radviliškio policijai pranešta apie du girtus mažamečius.

Medikai, policija teigia: vaikai geria, ir to pasekmės yra arba ateityje gali būti liūdnos.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Prireikė medikų

Į kamuoliuką susirietusį berniuką pastebėjo atsitiktinis praeivis. Žmogus iš karto pranešė operatyviosioms tarnyboms.

Atvykus medikams, vaikas, nuo kurio sklido stiprus alkoholio tvaikas, buvo be sąmonės.

Jis skubiai išgabentas į Moters ir vaiko kliniką bei paguldytas į reanimaciją.

Suteikus skubiąją pagalbą, prasiblaivęs ir sušilęs pacientas atsipeikėjo.

Perkeltas į bendrąjį skyrių, paauglys pasisakė, kad jam keturiolika metų, kad prisigėrė švęsdamas draugo gimtadienį.

Radviliškio policijos patruliams pranešta apie du girtus mažamečius. Vienuolikametis, kuriam nustatytas 0,29 promilės girtumas, ir dvylikametis, kurio girtumas – 1,16 promilės – šlitinėjo Radviliškyje, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, ties autobusų stotele. Su vaikais buvo visiškai girtas (2,54 promilės) suaugusysis.

Tučtuojau iškviestas greitosios medikų ekipažas – vyresnysis vaikas dėl apsinuodijimo alkoholiu išgabentas į ligoninę.

Radviliškio policijos duomenimis, abu berniukai – iš asocialių šeimų, kur girtavimas – kone kasdienybė.

Radviliškio rajono policijos komisariato Organizacinio poskyrio viršininkės Rasos Stasiulaitienės teigimu, suaugusiajam teks atsakyti už pasirodymą neblaiviam viešoje vietoje.

Vyras turės atsakyti ir į klausimus dėl mažamečių girdymo – dėl to policijoje pradėta administracinė teisena.

Alkoholio nuperka suaugusieji

Radviliškio rajono policijos komisariate per 2014 metus dėl vaikų iki 16 metų nepriežiūros – jų girtavimo ir kitų teisės pažeidimų – surašytas 181 protokolas. Šiaulių apskrityje nubausti 735 tėvai.

Anot Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos biuro vyriausiosios specialistės Rasos Šliavienės, vaikai girtauja parkuose, kitose viešose vietose, girtauja namuose. Pasitaiko, kad neblaivūs nepilnamečiai šlaistosi gatvėse ir neblaivūs padaro kitų teisės pažeidimų.

2014 metais Šiaulių apskrities policija išaiškino 456 nepilnamečių įvykdytus pažeidimus, vienaip ar kitaip susijusius su alkoholinių gėrimų vartojimu.

„Tačiau sakyti, kad tik tiek tų atvejų, kiek jų išaiškino policija ir tėra, būtų neteisinga, – tvirtina pareigūnė. – Manau, reali statistika – kur kas liūdnesnė.“

R. Šliavienės teigimu, ne kas kitas, o būtent suaugusieji daugeliu atveju kalti, kad vaikai geria. Maža to, jie neretai suaugusiųjų dar girdomi.

Medikė: pasekmės tragiškos

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė per daugybę darbo metų matė visko, neblaivių, alkoholiu apsinuodijusių vaikų – taip pat.

Gydytoja sako, kad alkoholis vaikui didesnis nuodas nei suaugusiajam, nes nesubrendęs organizmas visas kenksmingas medžiagas priima ir įsisavina maksimaliai, taip naikinami audiniai ir ląstelės: vystosi inkstų nepakankamumas, sutrinka kepenų, galūnių veikla, veriasi skrandžio opos, nyksta smegenų ląstelės.

Alkoholio nevengiančiam nepilnamečiui sparčiai stiprėja priklausomybė, o tai tiesus kelias į alkoholizmą, į degradaciją. Ką jau kalbėti apie apsinuodijimą alkoholiu ir jo surogatais – tai gali būti mirtina.

Maža to, anot daktarės, alkoholio „dėka“ vystosi silpnaprotystė.

„Nuo alkoholio priklausomas asmuo yra pasirengęs bet kam ir dėl stikliuko gali padaryti viską: pavogti, sumušti, – žodžių nerenka medikė. – Ne veltui yra posakis „pragėrė protą“. Tai tikra tiesa.“

E. Kukaitienei įsiminė matytas atvejis, kai paaugliui buvo diagnozuota kepenų cirozė. Vaikas dažnai gerdavęs sidrą.

Vaikams reikia skirti dėmesio

Šiaulių apskrities policijos Psichologų grupės vyresnysis specialistas Arūnas Norkus kategoriškas: vaikai kopijuoja tėvų elgesį. Jei tėvai geria, rūko ir to nelaiko blogybe, tai kodėl vaikui negalima gyventi taip pat.

„Jei nepilnametis gyvena aplinkoje, kur geriama, kur išgėrę visi linksmi, šoka, dainuoja, anekdotus pasakoja, kodėl jam negerti?“ – svarsto psichologas.

Anot jo, mūsuose egzistuoja alkoholio kultas: koks gimtadienis, kokios vestuvės be alkoholio.

Vis dėlto ką daryti, jei vaikas į namus sugrįžta įkaušęs? Psichologas nepataria užsipulti, moralizuoti. Geriau su paaugliu kalbėtis jam išsiblaivius, ir kalbėti ne apie konkretų poelgį, o apie būsimas pasekmes sveikatai, socializacijai ir t. t.

„Betgi jei geriantys tėvai ims sakyti, kad gerti negalima, negražu, nesveika, paauglys tiesiog replikuos: tau galima, sveika ir gražu, o man – ne? Ir kalba bus baigta. – įsitikinęs specialistas. – Tėvai turi rodyti pavyzdį.“

Anot A. Norkaus, daugeliu atveju, kad vaikai geria, kalti suaugusieji.

Psichologo žodžiais, neretai tėvai dėmesio daugiau skiria sau arba vienas kitam, bet ne vaikui – jis vis varomas į kiemą, pas draugus. O kas tie draugai? Ką jie veikia? Iš kokių jie šeimų?

Kartais tėvai ir vėlyvą valandą nežino, kur yra ir ką veikia jų vaikai.

„Augantys žmonės yra smalsūs, nori pažinti. Alkoholis, cigaretės vaikų rankose dėl to neretai ir atsiranda. Dar – iš neturėjimo ką veikti, iš nuobodulio. Arba siekiant lyderiauti grupėje. Paauglys ar mažametis niekada negers vienas – jis „kietas“, kai jį mato kiti“, – teigia A. Norkus.

Jo manymu, greičiausiai nėra ir nebus žmonių, kurie nepilnametystėje neparagavę alkoholio – tai jau minėtas pažinimo procesas.

Tačiau tėvams, anot psichologo, derėtų daryti viską, kad tas pažinimo procesas įvyktų kuo vėliau.

Vadimo SIMUTKINO nuotr.

PROMILĖS: Radviliškyje sulaikytam 12-mečiui nustatytas 1,16 promilės girtumas. Vaikas perduotas medikams.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ALKOHOLIS: Medikai, policija konstatuoja: vaikai geria. O jei geria, vadinasi, alkoholio jiems nuperka suaugusieji.

Jono TAMULIO nuotr.

UŽIMTUMAS: Šiaulių policijos psichologas Arūnas Norkus pataria labiau domėtis vaikų, ypač paauglių, užimtumu. „Nuobodžiaujantys vaikai prisigalvoja visko, nesijaudindami dėl pasekmių, kurios gali kartais būti ir tragiškos“, – sakė specialistas.