
Naujausios
Tėvų skyrybas skaudžiausiai išgyvena jų vaikas
Šį interviu su šiauliete advokate Jūrate BIELIAUSKIENE padiktavo „Šiaulių krašto“ skaitytojos skambutis. „Padėkite rasti bendrą kalbą su buvusiu sutuoktiniu, kuris, žemindamas mane ir grasindamas, traumuoja mūsų trimetį sūnų“, – sakė moteris.
Žinoma advokatė tokį vyro elgesį įvardija kaip psichologinį smurtą prieš vaiką, kurio toleruoti negalima. Deja, tokios situacijos gyvenime dažnos.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Nusikaltimas prieš vaiką
– Vienas iš paskutinių atvejų šioje šeimoje, kai iš užsienio grįžęs tėtis kartu su antstoliu atėjo į buvusios ir dabar jau naują šeimą sukūrusios moters namus, sukėlė čia skandalą ir pamėgino jėga pasiimti sūnų. Išgąsdintam trimečiui prireikė medikų. Kas tai – rūpestis sūnumi ar įžeista savimeilė?
– Negaliu komentuoti šio konkretaus atvejo, nes nežinau detalių. Tačiau iš patirties žinau, kad daugeliu atvejų dėl vaiko kovojama, nes norima įkąsti antrai pusei. O iš tiesų neretai vaiko net nereikia.
Įsibrauti su antstoliu – ne problemos sprendimas. O jei motina koneveikiama vaiko akyse, juk taip paprasta tai užfiksuoti ir įrašyti, kad tėvas būtų nubaustas dėl psichologinio smurto prieš vaiką.
Ar suaugusieji pagalvoja, ką išgyvena vaikas, kai jo gyvenimas, skiriantis dviem brangiausiems žmonėms, skyla pusiau? Ar pagalvojama, kaip jaučiasi mažylis, kai girdi, jog jo brangiausias tėtis (arba mama) įžeidinėja ir žemina kitą jo brangiausią žmogų? Kokį sukrėtimą patiria vaikas išgirdęs, kad tas žmogus, kurį jis myli, su kuriuo ryte pabunda, valgo pusryčius, o vakare apsikabinęs eina miegoti, pasirodo, yra blogas.
Taigi vaiko akyse vykstantys išsiskyrusių arba besiskiriančių tėvų ginčai, žeminimas vienas kito atžvilgiu, niekas kitas, o tik psichologinis smurtas prieš vaiką.
– Kokį pėdsaką vaiko gyvenime apskritai palieka tėvų skyrybos?
– Jei tėvai pykstasi, skiriasi, vaikas kenčia, nepriklausomai, kokio amžiaus jis būtų. Psichologai geriau pasakytų, kokia iš to vaiko išauga asmenybė ir kaip gali pasisukti jo gyvenimas. O tėvai paskui nesupranta, dėl ko jų vaikas toks. Ir nepagalvojama, kad vaikas yra toks arba toks, nes jam teko labai daug iškentėti.
Negalvokite, kad maži vaikai nieko nesupranta. Jeigu jie turi kritinį mąstymą (kartais tokį mąstymą jau turi ir trimečiai), jie sugeba kritiškai lyginti, daryti išvadas ir pasakyti savo nuomonę. Ir įsivaizduokite, ką išgyvena vaikas, kai štai buvo normali šeima – buvo abu tėvai, buvo seneliai iš tėčio ir mamos pusės – ir staiga pusės visko nebelieka. Nelikus pusės, griūva vaiko pasaulis, dėl to vaikas neretai jaučia kaltės jausmą.
Geriau pasakytų policijos tyrėjai, kurie tiria vaikų savižudybes, bet tikrai neatmetu galimybės, kad pas nemažai nusižudžiusių vaikų buvo sunkios aplinkybės šeimoje, įtempti tėvų tarpusavio santykiai.
Jausdamiesi kalti vaikai bando padaryti kažką gero, kad atkreiptų tėvų dėmesį. Ir jų išėjimas iš gyvenimo – tai tam, kad tėvai gautų šoką ir suprastų, kaip vaikui buvo sunku.
Vaikas turi teisę turėti mamą ir tėtį
– Vaikui skaudu, kai tėvai skiriasi. Kokius psichologinius sunkumus tenka jam praeiti ir kaip galima būtų padėti?
– Visiems tėvams norėčiau palinkėti, kad jie prisimintų, jog myli savo vaikus ir tikrai nenori jiems blogo. Ir jei tėvai paklaustų iš širdies, ko jų atžala labiausiai nori, jie sužinotų, kad vienintelė vaiko svajonė, jog tėvai gyventų kartu. Didesnės svajonės vaikai, išgyvenantys tėvų skyrybas, neturi.
Vis dėlto, jei susiklostė taip, kad tai svajonei nelemta išsipildyti, tai bent padarykite taip, kad vaikas jaustų, jog mama ir tėtis, nepaisant to, kad nebe kartu, visada yra šalia. Ir kai atsitiks kas nors, jis bet kada galės pagalbos tikėtis tiek iš mamos, tiek ir iš tėčio.
Vaikai lengviau adaptuojasi, kai jaučia, kad ir mamai, ir tėčiui yra reikalingi. Žinoma, nuosėdų lieka kiekvieno širdelėje, nes niekas jo neklausė, kaip gyventi jis norėtų (o suaugusieji apskritai galvoja, kad skyrybos yra tik jų reikalas ir vaikų tai neliečia).
Psichologinė trauma vaikui lieka visam gyvenimui ir nuo to priklauso, kaip jis augins savo vaikus, kaip bendraus šeimoje. Bet jei besiskiriantys tėvai sugeba išmintingai pakalbėti, vaikui lengviau.
Pagarba tiems tėvams, kurie viską taikiai ir draugiškai sudėlioja į vietas. Tada vaikui tėvų negyvenimas kartu yra kompensuojamas jų geranoriškumu ir noru bendrauti su vaiku ir duoti jam viską, kas geriausia.
Pažįstu ne vieną klientę, kuri puikiai sudėliojo buvusios šeimos tarpusavio santykius po skyrybų. Ir vaikas dabar bendrauja su abiem tėvais. Viskas sudėliota, nežiūrint to, kad tėvai išsiskyrę ir turi kitas šeimas.
Kita moteris išsiskyrusi taip pat niekada neprieštaravo, kad dukra lankytų tėtį. Dabar tai mergaitei 16 metų. Ji man sakė niekada negirdėjusi iš savo tėvų nieko blogo vienas kito atžvilgiu. Reiškia, tėvai išlaikė toleranciją, mergaitės akivaizdoje vienas kito nei šmeižė, nei žemino.
– Vis dėlto pasitaiko, kad besiskiriant kažkuris iš tėvų atsisako leisti kitai pusei susitikinėti su vaiku, bendrauti.
– Deja, taip būna. Kai vaikas auga šeimoje, žiūrėk, tėtis atžalą ir nešioja, ir žaidžia, ir, mamai išbėgus su reikalais, prižiūri. Bet tik santuoka nutraukiama, taškas – buvęs sutuoktinis negali nei matytis, nei kalbėtis su savo vaiku.
Tokių klienčių klausiu, ar vaiko bendrauti su tėčiu neleidžia, nes jis jį muša, engia ir t. t. Man atsakoma – nieko panašaus. Tai kodėl neleidžia? Sako, jei išleisiu, tai apie mane ten visko prišnekės, tas vaikas pareis išsigandęs.
Sakykite, mamos, ar tikrai vaikas išsigandęs? Gal jis suglumęs dėl to, kad jam iš pradžių tiesiog sudėtinga suprasti, jog tėčio šeima – jau kita šeima.
Kai kurios mamos didžiuojasi tuo, kad užaugino vaiką pačios, nedalyvaujant tėvui. Kai tam vaikui sueina 18 metų, mamos jį pasisodina ir išaiškina: dabar tu tėvą turi duoti į teismą ir prisiteisti alimentus, nes tu mokaisi mokykloje ir tau priklauso išlaikymas. Vaikas net nesupranta to bylinėjimosi esmės – kam jam bylinėtis, jeigu alimentus iki šiol gaudavo motina, o tėvas net nebendravo su juo.
Jaunas žmogus įsivaizduoja, kad tėvas, jei nebendravo, tai ir pinigų neduos. Tada klausimas, o kodėl jis nebendravo? Gal dėl to, kad motina neleido?
Jei žmonės tik pagalvotų, na gerai, mes išsivaikščiojome į skirtingas puses, bet mūsų vaikas turi mus abu...
Klausiu savo klientų, kurie augina vaikus: kas augintų jūsų atžalą, jei staiga kas nors jums nutiktų. Ir, o siaube!, tėvai pradeda kurti visokias istorijas, kad vaiką augintų baba, antros eilės pusseserė, draugė.
Bet iš tikrųjų išskirtinę teisę juk turi antra pusė! Ir išeitų taip, kad vaikas būtų atiduotas tam tėčiui (ar mamai), kurį iki tol jį auginusi mama (ar tėtis) vadino niekšu, neleido bendrauti. Vaikui tai būtų nauja trauma.
– Tai kaipgi rasti aukso viduriuką?
– Būna, skirdamiesi sutuoktiniai ir įstatymų neskaito, ir viską ant vieno kurpaliaus deda, ir stengiasi keršyti savo sutuoktiniui, jį šmeižti. Kam visa tai? Nebeminkite vienas kitam ant nuospaudų: išsiskyrėte, išsivaikščiojote – nebeminkite.
Įstatyme aiškiai parašyta, abu tėvai vaiką privalo prižiūrėti lygiai. Išsituokus vaiką išlaikyti privalo taip pat tiek tėtis, tiek mama. Juk vaikas valgyti nori kas dieną.
Ir būtina numatyti aiškią bendravimo tvarką. Klysta tie ir tos, kurie galvoja, kad štai aš pati (pats) užsiauginau, vaiko tėvas (mama) nelankė, tai kas, kad jis davė pinigų, vis tiek neturi teisės vaiko matyti. Nesąmonė.
Negi galvojate, kad štai išsiskyrėte ir daugiau nebebendrausite. Betgi jūs privalote bendrauti, nes turite vaiką.
Geresnis sprendimas
– Grįžtant prie skyrybų. Kokia jūsų nuomonė apie moteris, teigiančias, jog gyveno su smurtautoju dėl vaikų. Ar toks sprendimas nepadarė daugiau žalos vaikui negu naudos?
– Jei vaiko akivaizdoje yra įžeidinėjama ir mušama mama, tai, kaip minėjau, yra psichologinis smurtas prieš vaiką, nes atžala neturi to matyti. Ir tokiomis sąlygomis moters gyvenimas „dėl vaikų“ prasilenkia su sveiku protu.
Jei kalbėti apie tarpusavio santykius, tai juos galima suskirstyti ne į sutuoktinių tarpusavio santykius, o apskritai į tarpusavio santykius šeimoje. Sakykime, vienas sutuoktinis turi daug priklausomybių, pavyzdžiui, nuo alkoholio, lošimų, narkotikų, kompiuterinių žaidimų. Kitas sutuoktinis gyventi kartu nebeturi sveikatos – jis mato, kad antroji pusė degraduoja ir kartu tempia visą šeimą.
Jei vienas iš tėvų, kaip minėjau, turi kokią nors priklausomybę, tai tokiam žmogui jo vaikas neretai nelabai ir rūpi.
Deja, skyrybos kartais mažiau žalos daro vaikui negu gyvenimas šeimoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOVA: Anot advokatės Jūratės Bieliauskienės, yra nemažai atvejų, kai dėl vaiko kovojama, nes norima įkąsti antrai pusei.
SKYRYBOS: Advokatė Jūratė Bieliauskienė ragina tėvus, jei skyrybos neišvengiamos, išsiskirti taikiai. Skandalingos skyrybos padaro didžiausios žalos ir taip jau kenčiančiam vaikui.