Brakonierių „poilsis“ žaloja gamtą

Brakonierių „poilsis“ žaloja gamtą

Bra­ko­nie­rių „poil­sis“ ža­lo­ja gam­tą

Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne bra­ko­nie­riaus nu­kau­tas stir­ni­nas, ten pat nu­dai­go­ti še­ši be­brai, tink­lais, bu­čiu­kais gau­dy­tos žu­vys. Bra­ko­nie­riai ne­lau­kia net nak­ties – gro­bio ieš­ko­ti ei­na ir vi­du­ry die­nos. Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to Gy­vo­sios gam­tos ap­sau­gos ins­pek­ci­jos vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Ma­rius KAZ­LAUS­KAS sa­ko, kad lau­ki­niai gy­vū­nai žu­do­mi tik­rai ne iš ba­do. Daž­niau­siai – tai bru­ta­lus bū­das pa­si­pel­ny­ti ir "at­si­pa­lai­duo­ti".

Edi­ta KARK­LE­LIE­NĖ

edita@skrastas.lt

Žu­do­ma no­rint „pail­sė­ti“

– Jūs, ap­lin­ko­sau­gos pa­rei­gū­nas, ži­no­te dau­gy­bę at­ve­jų, kai lau­ki­niai gy­vū­nai žu­do­mi, šau­do­mi, čia pat pjaus­to­mi, di­ria­mi kai­liai. Dėl ko vi­sa tai?

– Tik­rai ne dėl sun­kaus pra­gy­ve­ni­mo ar­ba iš ne­tu­rė­ji­mo, ką val­gy­ti. Išaiš­kin­tas ne vie­nas at­ve­jis, kai su­lai­ky­ti bra­ko­nie­riai – ir dar­bus tu­rin­tys, ir pa­si­tu­rin­čiai gy­ve­nan­tys.

Iš pa­žei­dė­jų pa­siaiš­ki­ni­mų su­si­da­riau nuo­mo­nę, kad kur kas daž­niau nei no­ras pa­val­gy­ti lau­ki­nio gy­vū­no mė­sos į bra­ko­nie­riš­ką me­džiok­lę išei­na­ma no­rint "pail­sė­ti". Taip, taip. Su­lai­ky­ti bra­ko­nie­riai taip ir sa­ko: no­rė­jau lais­va­lai­kiu at­si­pa­lai­duo­ti, ko­kį šū­vį pa­leis­ti...

Ar­ba sie­kiant pa­si­pel­ny­ti. Gal­vo­ja­ma, kad jei nie­kas ne­su­čiups, ga­li­ma bus par­duo­ti sker­die­ną ir už­si­dirb­ti.

Liūd­na, kad taip ma­no ir kai ku­rie me­džio­to­jai, tu­rin­tys sau­go­ti gam­tos iš­tek­lius. O bra­ko­nie­riau­jan­čių me­džio­to­jų su­lai­ko­ma, dau­giau nei pu­sė.

– Ku­ris bra­ko­nie­ria­vi­mo at­ve­jis jums įstri­go ne tik kaip pa­rei­gū­nui, bet ir su­krė­tė?

– Než­mo­niš­kų poel­gių įvyk­do­ma tik­rai ne pa­vie­niai. Kar­tais žiū­riu į bra­ko­nie­riaus iš­nie­kin­tą lau­ki­nį gy­vū­ną ir gal­vo­ju, ne­jau­gi žmo­gus ga­lė­jo taip pa­sielg­ti? O bra­ko­nie­rius tik sto­vi prie­šais, vai­kiš­kai nu­lei­dęs akis, ir te­su­ge­ba iš­tar­ti „kal­tas“.

Įst­ri­go at­min­ty­je 2014-ųjų bir­že­lį Kel­mės ra­jo­ne bra­ko­nie­riaus nu­šau­ta vai­kin­ga brie­džio pa­te­lė. Brie­džiu­kai tu­rė­jo gim­ti jau po ke­lių sa­vai­čių.

Ki­tas at­ve­jis, su­krė­tęs ne tik ap­lin­ko­sau­gi­nin­kus, bet ir vi­są Lie­tu­vą, kai prieš 2012-ųjų Ka­lė­das Šiau­lių ra­jo­ne bu­vo nu­šau­ta vie­nuo­li­ka el­nių ir trys stir­nos. Bra­ko­nie­riai – me­džio­to­jai.

Dar vie­nas nu­si­kal­ti­mas gam­tai bu­vo įvyk­dy­tas 2013 me­tų bir­že­lio mė­ne­sį prie Šiau­lių mies­te esan­čio Prū­de­lio. Bra­ko­nie­rius tink­lais žve­jo­jo vi­du­ry die­nos. Poil­siau­to­jų ir iš­kvies­tų ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų aky­se iš­trau­kęs žve­jy­bi­nį tink­lą, Šiau­lių mies­to gy­ven­to­jas su­si­rin­ko „der­lių“ – ša­mą, de­šimt li­nų, eše­rį – ir pa­trau­kė na­mo. Jei ne ap­lin­ko­sau­gos pa­rei­gū­nai, die­na šiam vy­rui bū­tų pa­si­bai­gu­si ra­miai.

Dar per­nykš­tis at­ve­jis Šiau­liuo­se, prie Rė­ky­vos eže­ro. Įžū­lus bra­ko­nie­rius su ne­leis­ti­nais įran­kiais pa­gau­ta žu­vi­mi su­lai­ky­tas net ke­lis kar­tus per die­ną. Pir­mą­kart ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai atė­mė iš jo ne tik du bu­čiu­kus ir dvi ly­de­kas, bet ir brid­kel­nes. Tai­gi ant­ru kar­tu į žve­jy­bą su že­berk­lu šis vy­ras iš­si­ruo­šė tik su apa­ti­niais.

Pa­si­seks – ne­pa­si­seks

– Pa­na­šu, kad bra­ko­nie­riai tar­si žai­džia šach­ma­tų par­ti­ją: pa­si­seks ar­ba ne­pa­si­seks. O jei ne­pa­si­se­ka?

– Lau­kia bau­dos, bra­ko­nie­riš­kos me­džiok­lės ar­ba žve­jy­bos įran­kių ir prie­mo­nių kon­fis­ka­vi­mas, me­džio­to­jo bi­lie­to pra­ra­di­mas, iki­teis­mi­nis ty­ri­mas ir ki­ti ne­ma­lo­nu­mai.

Dar prieš tre­jus su pu­se me­tų bau­dos už bra­ko­nie­riš­kus poel­gius ne­bu­vo to­kios skaus­min­gos, kaip da­bar.

Per­vers­mas įvy­ko po ma­no pa­mi­nė­tų vie­nuo­li­kos el­nių ir tri­jų stir­nų Šiau­lių ra­jo­ne iš­šau­dy­mo. Tuo­me­tis ap­lin­kos mi­nist­ras Va­len­ti­nas Ma­zu­ro­nis nuo 2013 me­tų sau­sio 15 die­nos už ne­tei­sė­tai su­me­džio­tus gy­vū­nus bau­das pa­di­di­no de­šimt kar­tų.

Ga­lė­čiau šian­dien pa­sa­ky­ti, kad bra­ko­nie­riš­kų at­ve­jų skai­čius po to­kio dras­tiš­ko draus­mi­ni­mo bau­do­mis su­ma­žė­jo. Ta­čiau šiuo me­tu bra­ko­nie­riai pa­si­da­rė žy­miai ati­des­ni ir at­sar­ges­ni.

– Bau­das ga­li­ma di­din­ti ir šim­te­rio­pai, bet ar pa­žei­dė­jai jas mo­ka?

– To­kio klau­si­mo su­lau­kia­me daž­nai. Žmo­nės gal­vo­ja, kad as­me­nims už pa­da­ry­tus šiurkš­čius pa­žei­di­mus skir­tos mil­ži­niš­kos bau­dos tie­siog lie­ka ka­bė­ti.

Kar­tais ir de­šim­čių tūks­tan­čių eu­rų bau­dos yra mo­ka­mos: vie­ni su­mo­ka iš kar­to, ki­ti – da­li­mis, bet su­mo­ka. Štai jums ir at­sa­ky­mas į po­kal­bio pra­džio­je pa­teik­tą klau­si­mą: ar lau­ki­niai gy­vū­nai žu­do­mi dėl to, kad žmo­nės ne­be­tu­ri mais­to? Ar­gi mo­kė­tų bau­das, jei ne­be­tu­rė­tų pi­ni­gų net mais­tui?

Pa­gal­vo­ki­te: ža­la gam­tai už nu­kau­tą tau­rio­jo el­nio ar­ba brie­džio pa­ti­ną – 5 550 eu­rų, plius bau­da ir bra­ko­nie­ria­vi­mo įran­kio, taip pat prie­mo­nių, ku­rio­mis nau­do­jan­tis bu­vo nu­si­ženg­ta gam­tai, kon­fis­ka­vi­mas. Vis­ką su­dė­jus, iš­lai­dų – de­šim­tys tūks­tan­čių eu­rų.

Ži­no­ma, yra „už­mes­tų“ bau­dų, bet tai jau mo­kes­čių ins­pek­ci­jos ir ant­sto­lių rei­ka­lai.

Pa­dė­ti gam­tai ga­li kiek­vie­nas

– Kaip ap­sau­go­ti lau­ki­nę gam­tą?

– La­bai sma­gu, kad nea­be­jin­gų pi­lie­tiš­kų žmo­nių vis dau­giau. Gy­ven­to­jai ne­be­ty­li, pa­ma­tę vi­du­ry eže­ro tink­lus į val­tį trau­kian­tį žmo­gų ar­ba su gink­lu pa­lei pa­miš­kę be­si­trai­nio­jan­tį.

Vis ak­ty­ves­ni ir pri­skir­tus plo­tus pri­žiū­rin­tys me­džio­to­jų bū­re­lių na­riai. Kad ir tas pa­sku­ti­nių die­nų at­ve­jis, kai Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne, ties Ži­ro­nų kai­mu, bu­vo su­lai­ky­tas stir­nos pa­ti­ną nu­šo­vęs bra­ko­nie­rius. Apie jį pra­ne­šė „Kruo­jos“ me­džio­to­jų bū­re­lio pir­mi­nin­kas.

Kad ži­no­tu­mė­te, kiek tei­sė­sau­gos ins­ti­tu­ci­jos su­lau­kia skam­bu­čių apie ga­li­mus pa­žei­di­mus ir pa­žei­dė­jus! Tai tik­rai ro­do mū­sų vi­suo­me­nės bran­dą. Jei žmo­nės vis la­biau ne­pa­kan­tūs, va­di­na­si, ir ne­ga­ty­vių poel­gių tu­rės ma­žė­ti.

Tu­riu už­tik­rin­ti, kad kiek­vie­nas gau­tas sig­na­las apie gam­to­je da­ro­mus pa­žei­di­mus yra tik­ri­na­mas, ne­prik­lau­so­mai nuo to, kad dau­ge­lis pra­ne­ši­mų – vi­so la­bo spė­ji­mas ar­ba įta­ri­mas.

Pra­neš­ti apie įta­ria­mus pa­žei­di­mus ir nu­si­kal­ti­mus gam­tai ga­li­te Bend­ro­jo pa­gal­bos cent­ro te­le­fo­nu 112.

Sta­tis­ti­ka

Per 2015 me­tų du ket­vir­čius Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to kont­ro­liuo­ja­mo­je te­ri­to­ri­jos įvyk­dy­tas 282 žve­jy­bos pa­žei­di­mas: 177 – ne­sun­kūs (žve­jo­ji­mas be bi­lie­to, su­gau­tas ne­leis­ti­nas žu­vies kie­kis ar ma­žes­nės nei nu­ro­dy­ta tai­syk­lės), 39 – šiurkš­tūs (žve­jy­ba su drau­džia­mais įran­kiai ar žve­jy­ba drau­džia­mu bū­dų). Me­džiok­lės pa­žei­di­mų įvyk­dy­ta 59, iš jų sep­ty­ni – šiurkš­tūs.

Per du 2016-ųjų me­tų ket­vir­čius žve­jy­bos pa­žei­di­mų įvyk­dy­ta 291, iš jų – 23 pa­žei­di­mai yra tie­sio­giai su­si­ję su bra­ko­nie­ria­vi­mu.

Me­džiok­lės pa­žei­di­mų įvyk­dy­ta 56, iš ku­rių šiurkš­čių – de­vy­ni.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

POEL­GIS: Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to Gy­vo­sios gam­tos ap­sau­gos ins­pek­ci­jos vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Ma­rius Kaz­laus­kas įsi­ti­ki­nęs, kad bra­ko­nie­riš­kam poel­giui žmo­gų pa­stū­mė­ja ne al­kio jaus­mas.

ŠRAAD nuo­tr.

GY­VŪ­NAI: Nu­si­kal­ti­mai prieš gam­tą. Lau­ki­niai gy­vū­nai tam­pa bra­ko­nie­rių au­ko­mis.