
Naujausios
Po vidurnakčio – du gaisrai
Žemaičių g. 57-ojo namo trečiame aukšte – nors į akį durk. Elektros nėra. Kai interneto ryšį atnaujinantys vyrai uždega žibintuvėlį, tampa aišku, kodėl taip tamsu – koridorių sienos po savaitgalio gaisrų juodos kaip anglis. Išdegusi visa elektros instaliacija, skydinės. Namą administruojanti UAB „Joniškio butų ūkis“ po nelaimės pastatė naują elektros paskirstymo dėžę, tačiau nuo jos iki savo butų instaliaciją vieni žmonės klojasi patys, kiti samdo, kas tai galėtų padaryti, treti nieko nedaro. Be elektros gyvenantys žmonės teigia dieną pas draugus pasikraunantys telefonus, planšetes ar nešiojamus kompiuterius, ir taip prie tokių savo įrenginių teikiamų malonumų vakaroja.
Pirmasis gaisras šiame name, antrojo aukšto koridoriuje, kilo apie vidurnaktį. Ugniagesių gelbėtojų duomenimis, gaisro židinys – koridoriuje stovėti palikta, kažkieno atsikratyta sofa-lova. Atvykę gelbėtojai evakavo vieną dūmais apsinuodijusią namo gyventoją.
Tačiau po to, kai gelbėjimo darbai buvo baigti, tuo pačiu adresu gelbėtojai vėl kviesti apie 2 valandą nakties – šįkart namo 3 aukšto koridoriaus gale užsidegė dar viena palikta sofa-lova.
Jau iki šių gaisrų namas, jo būklė ir reputacija buvo nekokia, tai po dviejų gaisrų žmonės nebežino, ar verta tikėtis, kad čia dar bus įmanoma gyventi.
Gyventojai turi savo įtariamąjį
Išgirdę, kokios dvi nelaimės paeiliui praėjusį savaitgalį aplankė daugiabutį, sunerimo ir Žemaičių g. 57A daugiabučio žmonės. Jie jau žino, ką reiškia tokią nelaimę patirti. O jų name būta apsčiai. Čia degė ne vienas butas.
Paskutinį kartą – lapkričio 16-osios paryčiais – ugnis siautėjo bendro naudojimo koridoriuje. Tiek ugniagesiai, tiek gyventojai įtaria, kad buvo padegtas vaikiškas vežimėlis. Kilusio gaisro metu irgi sudegė pašto dėžutės, apdegė durys, elektros skydinė ir instaliacija, aprūko koridorius…
Policijos pareigūnai dėl šio įvykio ikiteisminį tyrimą baigė taip niekam įtarimų dėl padegimo nepareiškė, nusikaltimo sudėties neįžvelgė.
Namo gyventojai galvoja kitaip ir įsitikinę turintys įtariamąjį – vaikiną, šiame name dėl savo neveiklumo yra netekęs buto, kuris paskutinėmis jo šeimininkavimo dienomis dar ir užsidegė. Gyventojai mano, kad išeidamas, galimai, padegė tą butą iš keršto. Iš pradžių neigęs, kad gaisras kilęs dėl jo kaltės, vėliau kaimynams yra pažadėjęs: „Reikės, ir dar padegsiu...“ Savo tariamą įtariamąjį namo žmonės teigia matę ir gaisro išvakarėse. Minėtame name įtariamasis turi draugų, pas kuriuos ne taip jau retai užsuka. Kad jis tokiais būdais protestuoja, bet kerštauja namo, kuriame ir pats gyveno, kaimynams, liudija ir neperseniausias faktas – vaikinas specialiai, negerbdamas aplinkinių, šlapindamasis ėjo nuo pirmo iki trečiojo aukšto, kol gyventojai neiškvietė policijos.
Tačiau gyventojų įtarimais bylos nesusiūsi, policijos pareigūnai bylai nutraukti turėjo savo priežasčių.
Likviduoja gaisro pasekmes
Išgirdę apie praėjusį savaitgalį įvykusius net porą gaisrų gretimame daugiabutyje, šią savaitę 57-ojo A namo gyventojai sukruto tvarkyti dar rudenį gaisro suniokotų ir iki šiol netvarkytų bendrųjų patalpų. Tvarkytis bendro naudojimo patalpas ėmėsi ir dėl saugumo – kad liktų kuo mažiau užkaborių piktų kėslų turintiems svečiams. Namo gyventojai nežino, kada bus sekantis kartas ir kas nukentės kitas.
Namo gyventojams derybose su Paštu talkino UAB „Joniškio butų ūkis“ – gavę senų korespondencijos dėžučių bloką jį atnaujino, perdažė ir pakabino naujoje vietoje. Patys namo gyventojai medžio drožlių plokštėmis užtvėrė antrąjį įėjimą į namą su tambūru.
Pasak namo komendantės Editos Kakčiukienės, nors namo bendrasavininkiams tikrai nelengva rasti bendrą kalbą, tačiau nutarė iki pavasario kiekvieną mėnesį nuo buto po 20 Eur kaupti koridoriams remontuoti.
– Tiek, kiek nuo turimų kvadratų mes kaupiame pas administratorių UAB „Joniškio butų ūkis“, remontui mums nesukaupti niekada. Niekada nesukaupsime tokių sumų, kad remontą kas nors atliktų samdytas iš šalies. Klausėme, kiek kainuotų, jei tą remontą atliktų namą administruojanti bendrovė. Iki 4-ojo aukšto paskaičiavo apie 4 tūkst. eurų. Tai kaupiame ir savarankiškai – namo administratorius gal dažų nupirks, o remontą jau atliksime savo jėgomis, – „Sidabrei“ sakė namo komendantė Edita Kakčiukienė.
UAB „Joniškio butų ūkis“ direktorius Žilvinas Šeškevičius „Sidabrei“ komentuodamas situaciją, teigia, kad beveik 4 tūkst. eurų – tokia padaryta gaisrų žala, kuri įvardinta policijos pareigūnams. „Kai gyventojai nori atlikti kokius nors darbus, skelbiame viešuosius pirkimus, parenkamas rangovas, pasiūlęs pigiausią kainą. Šiame name bendro naudojimo patalpų remonto kaina po tokių pirkimų tikrai bus žemesnė,“ – sako Joniškio butų ūkio direktorius.
Namų būklė – kritinė
Įvykius Žemaičių gatvės daugiabučių kvartale tiriantis Joniškio priešgaisrinės apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Mindaugas Kvietkauskas sako, kad tokioms keršto akcijoms, jei jos pasitvirtins, labai talkina ir daugiabučių namų gyventojų aplaidumas, kai bendro naudojimo patalpos ir koridoriai paverčiami šiukšlių sandėliais.
– Žinoma, gyventojai, pastebėję bendro naudojimo patalpose sukrautus daiktus, gali pranešti, parašyti skundą ir mums. Atvykę ir įvertinę, kad kažkas neužtikrina, nesilaiko priešgaisrinės saugos, pažeidėjui galima surašyti administracinio pažeidimo protokolą ir nubausti. Tačiau gaisrininkai tikrai neatvažiuos ir neiškuops daiktais užgriozdintų koridorių, į sąvartynus neišgabens iš butų į koridorius išmestų senų sofų. Kiekvienas namas turi savo šeimininkus, kurie turi tarpusavyje susitarti ir dėl bendrų tvarkos taisyklių, – sakė vyr. inspektorius M. Kvietkauskas.
Pasak pareigūno, situacija Žemaičių kvartalo bendrabučio tipo gyvenamuosiuose namuose – kritinė: elektros instaliacija butuose netvarkinga, vietomis pažeista, ant jų bėga vanduo, sienos apaugusios pelėsiniais grybais ...
Problemos ir asmeninės
Tuo tarpu namą administruojančios UAB „Joniškio butų ūkis“ direktorius Žilvinas Šeškevičius teigia, kad tarp daugybės problemų, kurios tikrai kaip tiksinti bomba, yra viena pagrindinė – namų gyventojus sunku sukviesti į susirinkimus ir priimti vieningus sprendimus.
– Po praėjusį savaitgalio siautusio dvigubo gaisro, elektros energijos tiekimą atnaujinome tą patį savaitgalį, išskyrus penkiems asmenims, kuriems ugnis suniokojo elektros apskaitos skaitiklius. Bendrą apskaitos dėžę pastatėme tuoj pat po nelaimės, nuosavybės teise priklausančią instaliaciją atsikurti skuba ne visi, trečiadienį elektros energijos tiekimą atnaujinome vienam butui, kito buto šeimininkas darbus atliko pats, jam elektros energiją atnaujinome ketvirtadienį. Trijų butų šeimininkai apie elektros energijos tiekimo atnaujinimą dar nieko nepranešė, – „Sidabrei“ komentavo UAB „Joniškio butų ūkis“ direktorius Žilvinas Šeškevičius.
Tačiau elektros nėra ir bendro naudojimo patalpose. 57-ojo A namo gyventojai ilgalaikiame namo tvarkymo plane buvo numatę susigrąžinti elektrą bendro naudojimo patalpose, tačiau vėliau šią svajonę atidėjo neribotam laikui.
Tamsūs koridoriai be jokios spingsulės dalinai padidinta rizika saugumui ir nusikalstamumui augti. Namą administruojanti bendrovė skėsteli rankomis: namo šeimininkams spęsti.