„Fantastinio“ projekto nefantastinis galas

„Fantastinio“ projekto nefantastinis galas

„Fantastinio“ projekto nefantastinis galas

Šiaulių miesto tarybai šiandien ant svarstyklių dedamas Menų inkubatoriaus projektas. Per rinkimus net jam priešinęsi politikai aiškino, jog tai – „fantastinis“ projektas. Bet jam baigti reikia pakloti 2,7 milijono eurų iš miesto kišenės. Savivaldybė iš viso projektui jau yra išleidusi per 1 milijoną litų (305 tūkstančius eurų).

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Statytojas prašo 3,5 milijono eurų

„Šiaulių kraštas“ vakar rašė, jog naujo rangovo pasiūlyta Menų inkubatoriaus statybos kaina smarkiai viršija projektui skirtą europinę paramą.

Vienintelis konkurso dalyvis – bendra ūkio subjektų grupė, kurią sudarė UAB „Versina“ ir UAB „Rūdupis“, pateikė pasiūlymą, kurio vertė 12,3 milijono litų, arba 3,5 milijono eurų.

Tiek europinių lėšų projektui įgyvendinti nebuvo skirta. Iš viso paramos gauta 2,289 milijono eurų. Iš jų dalis – 400 tūkstančių eurų – jau panaudota statybą pradėjus su nepajėgia ankstesne statytoja UAB „Meba“.

Daugiau europinės paramos Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) nežada. Atvirkščiai, iki balandžio 5 dienos laukia dokumentais pagrįstų įrodymų, kaip Savivaldybė užtikrins papildomą finansavimą.

Miesto Tarybai teikiamas sprendimo projektas dėl trūkstamų lėšų. Taip pat analizė, kiek jų reikės pakloti, jeigu projektas bus nutrauktas.

Ant svarstyklių – dvi sumos

Skaičiuojama, jog Savivaldybės lėšų projektui baigti reikia 2,7 milijono eurų (iš jų 2,5 milijono eurų rangos darbams).

Projektą nutraukus reikės kloti 830 tūkstančių eurų. Iš jų 400 tūkstančių eurų – skola „Mebai“ už atliktus, bet neapmokėtus darbus. O 400 tūkstančių eurų – panaudota europinė parama, kurią teks grąžinti.

Lėšų reikės ir teismams su „Meba“, ir nebaigtam statyti pastatui saugoti bei konservuoti.

Kiek kainuos konservavimas, šiandien niekas negali pasakyti – būtų skelbiamas viešas darbų pirkimas.

Projekto administratorė Šiaulių regiono plėtros agentūra skaičiuoja, jog ir nutraukus projektą vis tiek bus administravimo išlaidų. Šiais metais – 13 tūkstančių eurų.

Milijonas jau išžarstytas

Savivaldybė iš viso projektui jau yra išleidusi per 1 milijoną litų (305 tūkstančius eurų).

Biudžeto ir paskolų lėšos seikėtos galimybių studijoms, pastatui pirkti ir techniniam projektui.

Projektui administruoti vien 2011–2013 metais buvo išleista 87,3 tūkstančio litų. Dėl inkubatoriaus vykę teismai kainavo 43,8 tūkstančio litų.

Politikai vėlėsi dvi kadencijas

Idėja buvo iškelta dar 2006 metais, o pirmoji galimybių studija parengta 2007 metais.

Dvi kadencijas vieni politikai projektą stūmė, kiti – skundė.

Teismai vyko dėl inkubatoriui nupirkto skylėto pastato griuvenos, ginčytas ir techninio projekto įsigijimas.

Pastatas dar 2010 metais buvo nupirktas iš tuometinio miesto mero Genadijaus Mikšio bendrapartiečio verslininko.

Techninis projektas pastatui rekonstruoti buvo rengtas dar buvusio pastato savinininko užsakymu. Savivaldybė neskelbiamų derybų būdu jį pirko iš tų pačių architektų, kad pritaikytų Menų inkubatoriui.

Teismai dėl pastato ir techninio projekto įsigijimo baigėsi Savivaldybės naudai.

Apskųstas buvo ir pirmasis rangos konkursas. Tada pirmą kartą jį laimėjo UAB „Meba“. Viešųjų pirkimų tarnyba įžvelgė pažeidimų ir konkursą pareikalavo skelbti iš naujo.

Projektui nuolat oponavęs nepriklausomas Tarybos narys A. Visockas „Šiaulių kraštui“ yra sakęs nuomonę, kad teismai neobjektyviai išnagrinėjo Menų inkubatoriaus pastato pirkimo peripetijas. O metamus kaltinimus, kad dėl jo skundo projektas pabrango ir buvo užvilkintas, A. Visockas kategoriškai atmetė: „Ne aš sustabdžiau projektą, o Viešųjų pirkimų tarnyba.“

Ar ieškos pinigų?

A. Visockas nesėkmingai projektą bandė stabdyti dar 2011 metų gruodį. Miesto Tarybai įrodinėjo, jog tai – ne kultūros, o verslo projektas, kuris neduos ekonominės naudos. Atvirkščiai, inkubatorių pastačius jo veiklą teks dotuoti, per 10 metų atseikėti 6,6 milijono litų.

Už A. Visocko iniciatyvą tada balsavo 11 iš 28 miesto Tarybos narių. Tad neužteko balsų projektui stabdyti.

Projekto tolesnį vykdymą palaikė 8 Tarybos nariai, susilaikė 4, nebalsavo 5. Tarp pastarųjų – ir meras Justinas Sartauskas.

Ilgai projektą stūmęs J. Sartauskas dabar mano, jog jį reikia nutraukti. Lėšų nuostoliams dengti, jo žodžiais, tegu „ieškos naujas meras A. Visockas“.

Privirtą košę reikia srėbti

„Nesutinku su J. Sartausku – patys prisivirėme košės, patys ir turime srėbti dar šią kadenciją, – sakė „Šiaulių kraštui“ Alfredas Lankauskas, Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas. – Bet bumerangu tas projektas atsisuko ir oponavimo vedliui A. Visockui.“

A. Lankauskas pabrėžė, jog projektą nutraukus vis tiek reikės ieškoti lėšų pastatui konservuoti. Nes jis yra įrašytas į industrinio paveldo sąrašą ir turi kultūros vertybės statusą.

„Atvirai prisipažinsiu, neturiu atsakymo, ką reikia daryti, – sakė politikas. – Jeigu nebūtume patyrę fiasko su statybininkais, būtume turėję gerą objektą. Tą teritoriją vis tiek reikia tvarkyti ir pritaikyti miesto poreikiams. Bet suma, kurios prašo statybininkai, biudžetui yra per didelė. Nėra tokių lėšų šių metų biudžete, nebus jų ir 2016 metų biudžete.“

Projektą tęsti būtų galima tik susitarus su statybininkais per kelerius metus sumokėti reikiamą sumą.

Nesėkmė, jo nuomone, buvo užprogramuota. Ne tik dėl iš karto susiformavusios opozicijos projektui.

„Viena iš priežasčių – ir Viešųjų pirkimų įstatymas, pagal kurį taikomas vienintelis kriterijus – mažiausia kaina, – sakė politikas. – Mūsų pavyzdys rodo, prie kokio kracho ji veda. „Mebai“ tik buvo sumokama už darbą, o ji vėl neturinti pinigų. Įtarimas kyla, kad juos naudojo kitiems objektams, o Menų inkubatorius buvo tik įkaitas pinigams gauti.“

Galvas reikia „susiremontuoti“

Arūnas Uogintas, dailininkas, Šiaulių universiteto docentas, svarsto, jog retorinis klausimas, ar reikia Menų inkubatoriaus Šiauliams?

„Gal ir reikalingas, jeigu karo nebus? – svarsto A. Uogintas. – Klaipėdoje toks inkubatorius veikia, lankiausi, ten jis sukasi, parodos rengiamos. Bet Klaipėda – didmiestis su investicijomis, o Šiauliai?“

Šiauliuose, jo žodžiais, nėra tokio meninio potencialo. Jaunus dailininkus reikia įkalbinėti, jog dalyvautų parodose. Dailininkų darbų niekas neperka.

„Tai kam tie rūmai statomi? Patalpų nuomotis ir taip yra – tik norėk dirbti ir turėk pinigų nuomai“, – sako A. Uogintas.

Dailininko žodžiais, nuo melo tie rūmai pradėti, todėl ir patiria fiasko.

„Sovietinį pastatą įvardijo kultūros vertybe, projektą rengė be jokio architektūrinio konkurso – kur tai matyta? – stebisi menininkas. – Juokingai buvo rengta ir galimybių studija – apklausė mus, menininkus, surašė ir gavo 50 tūkstančių litų.“

Įsitikinęs, jog projektą reikėjo vykdyti kompleksiškai tvarkant visą teritoriją, turint aiškią jos viziją.

Bet projekto vykdytojams ne kultūra rūpėjusi. Ar rūpi? Anot A. Uoginto, tik pinigus iškišti – vadybininkams, statybininkams, administratoriams.

„Politikams galvas reikia susiremontuoti, – sako A. Uogintas. – Menininkams rūmus esą stato, o Dailininkų sąjungai, išvytai iš patalpų, Savivaldybė nieko nė nesiūlo. R. Garbačiauskui (Dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas – red. past.) kategoriškai atsakė – tavo reikalas.

Nuostata dabar tokia, kad viskas – tik karui ir socialinėms reikmėms. Jeigu nerūpi kultūra, kuri yra vertybių pagrindas, tai kam karui ruoštis – iš karto pasiduokime.“

Jono TAMULIO nuotr.

KLAUSIMAS: Ką darys politikai su skylėtu Menų inkubatoriumi? Į jį jau sukišta daugiau nei milijonas litų Savivaldybės pinigų ir 400 tūkstančių eurų europinės paramos lėšų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUOSTATA: Alfredas Lankauskas, miesto Tarybos Ekonomikos ir Finansų komiteto pirmininkas, nemano, jog baigiant kadenciją galima „nusiplauti“ nuo atsakomybės: „Patys prisivirėme košės, patys turime ir srėbti.“

NUOMONĖ: Dailininkas Arūnas Uogintas: „Nuo melo pradėjo, tai ir patiria fiasko. Tas projektas buvo reikalingas pinigams pasiimti, o ne kultūrai.“