Iš­rink­ta­s me­ras uždarė duris

Iš­rink­ta­s me­ras uždarė duris

Išrinktas meras uždarė duris

Vakar Vilniuje, Kaune ir kitur išrinkti naujieji merai nedelsdami įsisuko veikti, derinti galimas koalicijas. Šiaulių meru išrinktas Artūras Visockas atsitvėrė tylos siena.

„Reikia pailsėti“, – tikino jo rinkimų štabo vadovas. „Gal turi aprimti euforija po laimėtų rinkimų?“ – svarstė Šiaulių politikai, laukiantys naujojo mero veiksmų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skratas.lt

Kol kas rūpi šiukšlės

„Šiaulių kraštas“ vakar tik mobiliąja žinute galėjo pasveikinti naujai išrinktą Šiaulių merą Artūrą Visocką.

Nepavyko išgirsti, kokia bus naujojo mero pozicija dėl Savivaldybės veiklos. Kokią burs valdančiąją koaliciją? Kokiais principais remsis? Ar turės laiko „pasivaikščioti po Šiaulius“, kaip socialiniame tinkle jam linki sveikinantys su pergale? Kam perduos savo verslą?

A. Visockas į „Šiaulių krašto“ skambučius neatsiliepė. Jo rinkimų štabo koordinatorius Eduardas Svirskis tikino, jog ir jam nepavyko su A. Visocku susisiekti.

Nepasiekiamas buvo nei savo buvusiam varžovui Valerijui Simulik, nei kitiems politikams.

„Šiandien didelių darbų nebuvome numatę – reikia duoti žmogui pailsėti, – sakė E. Svirskis. – Neatsiliepia nė man. Dirba – visi dirbame.“

A. Visockas į savo individualią įmonę, „Foto 202“ darbuotojo teigimu, buvo tik „užbėgęs“.

Bet Savivaldybėje jo skambučio rytą jau sulaukta – dėl šiukšlių. Atkreipė Vitalijos Pelenienės, Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriaus vedėjos, dėmesį į „Šiaulių krašto“ šeštadieninę publikaciją apie nelegalų sąvartyną miesto viduryje, Gvazdikų take. Nurodė daryti tvarką.

Koaliciją braižė

A. Visockas, kai anksčiau teko klausti, kodėl kandidatuoja į merus, mobiliąja žinute buvo atsiuntęs paaiškinimą.

„Aš iš tikro ruošiausi trauktis, savo atidirbau, – rašė A. Visockas. – Vienas iš variantų buvo svarstomas šeimos emigravimas ( yra kur), bet gavosi kitaip. Visada kažko ieškau ... Jeigu prasidės teisingi procesai, būsiu laimingas. Vaikštome už Šiaulius ir „Foto 202“.lt video ir komiteto. Girdisi pagrindinis siekiamas tikslas – tai toks atsakymas, kokia mano programa.“

Kol kas ir potencialūs partneriai iš A.Visocko nelabai ką daugiau yra išgirdę.

A. Visockas susitikimą su partijų atstovais dėl galimos koalicijos turėjo dar iki antrojo rinkimų turo. Dalyvavo „marga“ kompanija: socialdemokratai, konservatoriai, liberalai ir „valstiečiai“.

Kartu su A. Visocko nepartinių sąrašu šios jėgos Taryboje galėtų turėti aiškią daugumą – 21 balsą iš 31.

„Su A. Visocku kalbėjomės praeitą savaitę, – patvirtino „Šiaulių kraštui“ socialdemokratų derybininkas Justinas Sartauskas. – Bet nieko konkretaus nepaaiškėjo. Su laimėjimu antrajame ture dar vakare pasveikinau, o šiandien neteko – gal rytoj susitiksime. Laukiame jo veiksmų – nuo euforijos dar turi pereiti“.

Pirminėse „derybose“ su A.Visocku dalyvavęs vietos konservatorių lyderis Tomas Petreikis tikino, jog iš jų susidaręs įspūdis, jog A. Visockas norėtų jėgas jungti.

„Bet daugiau niekas neaišku, ar būsime koalicijoje, – taip pat sakė T. Petreikis. – Jeigu sulauksime kvietimo, spręs partijos skyrius.“

Valerijus Simulik su A. Visocku tik rinkimų vakarą galėjo susisiekti – pasveikino. Vakar A. Visockas į jo skambučius jau nebeatsiliepinėjo.

V.Simulik neslėpė, jog būtų norėjęs aptarti bendrus veiksmus.

„Vykstu į Seimą, kol esu Šiauliuose, norėjau dar pasišnekėti, – sakė V. Simulik. – Kultūringa kova buvo, todėl, manau, kad ir tolesni tokie žingsniai gali būti. Bet jau viena į akis sakoma, o kita – už akių. Net apie kažkokius mane kompromituojančius dokumentus prakalbo.“

V. Simulik nuomone, A. Visockas neturėtų ignoruoti, jog rinkėjai jiems abiem – visuomeninių judėjimų atstovams – parodė didžiausią pasitikėjimą.

„Jeigu pasirinks partnerėmis partijas, kurias ketverius metus kritikavo – bus įdomu, – teigė V.Simulik. – Aišku, meras turi iniciatyvos teisę. Jo teisė rinktis – jo bus ir atsakomybė.“

Dar „tarpusavyje“ nenusprendė

„Rimtų pokalbių dėl koalicijos dar nebuvo, – sakė ir A. Visocko rinkimų štabo koordinatorius E. Svirskis. – Dar tarpusavyje apsispręsime, su kuo eiti į koaliciją, tada matysime, kaip su kitais kalbėtis.“

Jo tikinimu, A. Visocko nepartinio sąrašo visuomeninis rinkimų komitetas šiandien pavakare turėtų rinktis.

Ar komitetas svarsto galimus pretendentus į Savivaldybės administracijos direktorius? A. Visockas viešai ir partijų atstovams yra pareiškęs, jog direktoriumi galėtų būti socialdemokratas Domas Griškevičius.

„Tai jis tik taip pasakė, girdėjau ir aš, – aiškino E. Svirskis. – Administracijos direktorius turi būti nepartinis, geras vadybininkas, ieškome tokio – tai Šiauliams būtų geriausias variantas. Griškevičių paskirsi, o jis bėgs pas socdemus pasiklausti, kaip ką daryti – ir vėl partija vadovauja. Jokių gerų rezultatų ir nepasieksime.“

Išrinkto mero trumpa biografija

Gimė 1968 metais sausio 19 d. Kelmėje.

1986 metais baigė Šiaulių 10-ąją vidurinę mokyklą.

2003 m. įgijo aukštojo mokslo išsilavinimą, baigė Šiaulių pedagoginį institutą. Mokytojas, bet juo nedirbo.

Individualios įmonės „Foto 202“ savininkas.

2011–2015 m. – Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nepriklausomas narys.

Pomėgis – orientavimosi sportas.

Vedęs. Žmona – interjero dizainerė. Turi du sūnus.

Redakcijos archyvo nuotr.

POLITIKAS: Naujasis meras Artūras Visockas neskuba rodyti iniciatyvos – laukia jo veiksmų ir politikai, ir miesto bendruomenė.

TYLA: Išrinktasis Šiaulių meras Artūras Visockas po pergalės pasislėpė į tylos zonoje.

 

KOMENTARAI

„Šiauliams seniai trūko oro“

Filosofas, profesorius Gintautas MAŽEIKIS teigia, jog visuomenininko Artūro Visocko išrinkimas meru atveria galimybę Šiauliams „įkvėpti oro“. Kita vertus, visuomenininkų pergalė trijuose didžiuosiuose miestuose rodo partijų krizę:

– Partijos, išskyrus Liberalų sąjūdį, labai neatsakingai žiūrėjo į merų rinkimus. Negalvojo, kiek vietos partijų skyrių lyderiai yra populiarūs miestuose ar rajonuose, ar turi savo ypatingas rinkimų strategijas ir programas.

Po ketverių metų, manau, jau nebepaliks šių rinkimų vien vietinių politikų įnorių tenkinimui. Sieks, kad jų lyderiai labiau atstovautų politinėms partijoms regionuose, o ne vien tik siektų postų Seime, Vyriausybėje ar ministerijose.

Kita vertus, politinis gyvenimas nekyla tik iš politinių partijų – tai jos turi atsiminti. Kai tik partijų sprendimai netenkina visuomenės, tuoj pat iškyla nauji politiniai judėjimai ir sąjūdžiai, kurie išjudina politinį lauką.

Visiškai aišku, jog politinių partijų veikla šiauliečių nebetenkino ir jie ieškojo galimybių paremti visuomeninius judėjimus. Tuos, kurie buvo aktyviausi, kurie parodė savo gebėjimus mažiausiai vienerius metus. O V. Simulik ir A. Visockas visą laiką buvo matomi kaip pilietiškai aktyvūs asmenys.

Kodėl laimėjo Artūras Visockas? Kiekvieno argumentai gali būti skirtingi. Manau, šiauliečius patraukė jo aktyvumas, sąžiningumas, principingumas.

Jam trūksta didesnių politinių gebėjimų, kurie būtų įvertinti Lietuvos ar tarptautiniu mastu. Neabejotinai tuos gebėjimus turi įgyti, komanda turi jam padėti. Neabejoju, jog ir įvairios politinės partijos jį kurį laiką rems.

Iššūkis, kurį A. Visockas patirs, bus labai didelis.

Viskas priklausys nuo, to kaip jis ir jo artimiausi žmonės bendradarbiaus su politinėmis partijomis. Jeigu norės spręsti reikalus, turės įsitraukti į politinį gyvenimą kartu su partijomis. Galiu tik palinkėti derybose su jomis būti atviram ir principingam.

Seniai maniau, kad Šiauliuose trūksta oro, trūksta aktyvumo. Šiuo požiūriu visuomenininkų pergalė yra teigiamas dalykas – aktyvizuos ir partijų skyrių, visuomeninių grupių darbą.

 

Turės keisti stilių – iš nihilizmo į kūrybą

Alfredas LANKAUSKAS, Šiaulių politikos senbuvis, į miesto Tarybą renkamas nuo pat pirmos kadencijos ir vėl laimėjęs mandatą, prognozuoja, jog naujam merui nebus lengva keisti situaciją:

– Esminių pokyčių nebus. Išskyrus tai, jog rinkėjai delegavo teisę tiesiogiai išrinktam merui sudaryti koaliciją.

Bet meras ir dabar turės kviesti į koaliciją vienus ar kitus, mėgstamus ar nemėgstamus. O už koalicinę ištikimybę turės „mokėti“ postais.

Taigi, tiesioginiai merų rinkimai ankstesnės situacijos nekeičia – politinio žaidimo teorija galioja. Kokią partiją kviestų į koaliciją – tik už ačiū mero nepalaikys. Ir koalicijos partneris bus ištikimas tol, kol turės iš to naudos.

A. Visockas nuo tos sistemos niekur nepabėgs.

Visada buvau tiesioginių mero rinkimų šalininkas. Bet jie rodo, kad kai kuriems išrinktiems merams, tarp jų ir mūsiškiam, bus sunku.

Pirmiausia jam pačiam reikės keisti darbo stilių. Juk iki šiol jojo ant prieštaravimo, oponavimo ir nihillizmo arkliuko. Įtikinėdamas visus, jog miesto Savivaldybė, Taryba, Administracija dirba prastai.

Su tokiu nihilizmu būdamas meru toli nenuvažiuosi. Turės ieškoti kūrybinio prado. Ir negali griauti, kas pradėta daryti, gal tik su kai kuriomis išimtimis. Jeigu griausi, tai atsiras nuostoliai – ne tik finansiniai, bet ir politiniai.

A. Visockas gali išsilaikyti visą kadenciją, tik jeigu sugebės rasti dialogą su kitomis politinėmis jėgomis ne emocijų pagrindu, o šalto politinio išskaičiavimo pagrindu. Teigiama prasme išskaičiavimo – kad miestas kiltų iš duobės.

O partijos gavo žiaurią pamoką. Negalima užsisėdėti, turi generuoti miestui naujas idėjas. Tegu ne visos bus realizuotinos, bet į politinio įvaizdžio kūrimo lauką galima jas išmesti, kad rinkėjas pasakytų – jis nors kažką fantazuoja, mąsto, gal jam ir pavyks? Partijoms ateina laikas peržiūrėti savo vertybes.

Redakcijos nuotr.