Joniškiečiai raginami kuo daugiau judėti pėsčiomis

J. Veliulytė sako, kad žmogus pagal savo blauzdikaulio formą ir tankį yra užprogramuotas nueiti po 30 kilometrų per dieną.
Jei į darbą vykstate automobiliu, dirbate protinį darbą prie rašomojo stalo, o grįžę namo patogiai įsitaisote ant sofos, dėl menko fizinio aktyvumo kyla grėsmė jūsų sveikatai. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad po 10 minučių aktyvaus (greito) pasivaikščiojimo suintensyvėja raumenų veikla ir kraujotaka.

Pelnė judriausios Lietuvos savivaldybės titulą
„Kadangi mažuose miestuose ir miesteliuose atstumai tarp centro ir priemiesčių nedideli (apie 2–3 kilometrus), gyventojai dažniausiai vaikšto pėsčiomis arba važiuoja dviračiais. Joniškio rajono savivaldybė kasmet dalyvauja įvairiose iniciatyvose, skatinančiose gyventojų darnų judumą, pavyzdžiui žingsniavimo iššūkiuose, akcijoje „Diena be automobilio“, – džiaugiasi Joniškio rajono savivaldybės administracijos Kanceliarijos skyriaus visuomenės informavimo specialistas Vilius Dambrauskas.
2020 metais Joniškio rajono savivaldybė pelnė judriausios Lietuvos savivaldybės titulą už itin aktyvų dalyvavimą Europos judumo savaitės renginiuose.
„Manome, kad dviračių takų tinklas Joniškio mieste išplėtotas neblogai, nors dar yra ką patobulinti. Patogus susisiekimas dviračiu keliais nuo Joniškio iki Satkūnų, Kalnelio, Gataučių, Kepalių. Planuojama pratęsti pėsčiųjų ir dviračių takus prie valstybinės reikšmės kelių iki Satkūnų į Latvijos pusę, nuo Gataučių – Meškuičių link, nuo Kalnelio – Akmenės rajono link. Be to, sutvarkytas 540 metrų ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas Statybininkų gatvėje. Planuojama Raktuvės gatvėje, Žagarėje, įrengti šaligatvio dalį“, – pasakoja Savivaldybės atstovas.

Vaikščiojimas naudingas tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai
Joniškietė Ilona Gylytė iki darbo Kriukų pagrindinėje mokykloje 16 kilometrų važiuoja automobiliu, bet iki parduotuvės ar kokių nors įstaigų, jei nereikia nešti nieko sunkaus, ji visada eina pėsčiomis. 
„Gal ne visą laiką, bet tikrai, kai tik galiu iki kur nors nueiti pėsčiomis, žingsniuoju. Sakoma, kad kiekvienam per dieną būtinai reikia nueiti 10 000 žingsnių, bet dabar man tai atrodo labai mažai. Jeigu kokią dieną nepavaikštau, nes, tarkime, vyksta koks seminaras, kažko labai trūksta. Tada būtinai pasivaikštau vakare. Jeigu seminarai vyksta nuotoliniu būdu ir jų metu nereikia nieko žymėtis ar būti prisijungus su vaizdu, klausausi jų eidama. Tikrai nesinori sėdėti namuose, jei matau, kad tuo metu galiu vaikščioti, ypač jei gražus oras. Vaikštau kiekvieną dieną ištisus metus. Aišku, vaikščioti mieste ne taip naudinga kaip gamtoje, bet vis tiek geriau nei sėdėti kambaryje. Vaikščiojimas atpalaiduoja, mažina stresą, nuramina, teikia sveikatos“, – mintimis dalijasi I. Gylytė. 
Ir pernai, ir užpernai metais aktyvi joniškietė per Europos judumo savaitę buvo apdovanota už didžiausią nueitų žingsnių kiekį. Praėjusiais metais per 6 dienas ji nuėjo 211 357 žingsnius.

Kūnas užprogramuotas nueiti 30 kilometrų
Kineziterapeutė Jurgita Veliulytė teigia, kad judėjimą ji sieja su gyvenimo džiaugsmu. 
„Kaip galime džiaugtis gyvenimu sėdėdami tarp keturių sienų? Judėjimas yra ir socializacija, ir bendravimas, jis aktyvina nervų sistemą, yra labai svarbus tiek mūsų kūnui, tiek psichologinei būklei, be to, padeda kovoti su smegenų ligomis, tokiomis kaip Alzheimerio liga, senatvinė demencija“, – tvirtina specialistė. 
J. Veliulytė pasakoja, kad, pasak vieno italų antropologo tyrimų, žmogus pagal savo blauzdikaulio formą ir tankį yra užprogramuotas nueiti po 30 kilometrų per dieną.
„Aišku, mes tiek nenueiname, todėl ir mūsų sąnariai, raumenys ir kaulai karta iš kartos genetiškai prastėja. Treniruoti kūną reikia papildomai bet kokia fizine veikla, tarkime, vaikštant“, – tvirtina kineziterapeutė. 
Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

logo

 

Užs. Nr. 503593