Tautinės juostos surišti, tautinio šokio sujungti

Linos Ripskytės nuotr.

Kovo 10 d. „Sidabrės“ numeryje:

--- Lietuvių tauta turi tradicinės choreografijos palikimą, kurį sudaro šokiai, rateliai, žaidimai... Didžioji dauguma jų skirti pasilinksminimams, tačiau yra ir įdomių apeiginių. Pavyzdžiui kad ir 1955 metais choreografo J. Gudavičiaus sukurtas siužetinis (vestuvinis) "Rezginėlės" variantas – pamergės ir pabroliai šoka su jaunaisiais, o šokio pabaigoje juostomis simboliškai bendram gyvenimui gražiai supinamos ir lengvai, grakščiai atpinamos jaunųjų rankos. Tokį apeiginį vestuvinį "Rezginėlės" šokį Joniškio kultūros centro liaudies šokių kolektyvo "Ratilis" šokėjai šoko ir 2001 metų rugpjūčio 11-ąją prie Joniškio civilinės metrikacijos skyriaus, pro kurio duris jau kaip vyras su žmona išėjo jauna Silvijos ir Dainiaus Muižių šeima, to paties kolektyvo nariai, patys kokius šešis-septynis kartus tas apeiginio liaudies šokio juostas pynę kitiems vestuves šventusiems kolektyvo šokėjams. Kažkas tądien nutiko. Jaunieji, užuot su savo kolektyvo šokėjais kartu suktųsi lėto valso ritmu, stovėjo tarsi įkalti. "Ratilio" šokėjai juostomis jaunųjų rankas supynė net iki pat alkūnių, o atpinti ir nebegali! Kolektyvo vadovas ir choreografas Vitoldas Krajinas tada juokavo, kad čia yra ženklas – pora sujungta tvirtai, tvirčiau nebūna. Nori tikėk, nori ne, bet taip ir yra. Pora jau trečią dešimtmetį sujungta ir bendram gyvenimui, ir tautiniams šokiams.

--- Joniškio „Aušros“ gimnazijoje atidaryta dailės ir technologijų mokytojos Jurgitos Burauskienės tapybos darbų paroda „Labas“, kviečianti pažinčiai, ramiam įsižiūrėjimui į trapias, bet išskirtine drąsa spinduliuojančias pavasario, vasaros gėles, išryškėjančias kontrastingame, giliame paveikslų fone, gausą ir derlių, o kartu ir nuolatinę kaitą, kai po žydėjimo ateina branda, pranašaujančius sukritusius obuolius. Kiekvienas pamatęs paveikslus turbūt turės savą interpretaciją, ką juose įžiūrės, kaip dėžėse su keliais dugnais, ir autorė sako, kad tai gerai, nenori piršti jokios versijos, žiūrovo matymas kartais būna įdomesnis nei tikroji istorija.

--- Prieš savaitę per šalies žiniasklaidos priemones nuvilnijo nerimo banga: ar dėl paskelbto konkurso balandžio mėnesį nesustos visi tarpmiestiniai maršrutai ir autobusų keleiviai neliks „ant ledo“, negalėdami viešuoju transportu susisiekti. Joniškio autobusų parkas šiuo metu aptarnauja vienintelį vadinamąją tolimojo susisiekimo maršrutą: „Joniškis–Linkuva–Pakruojis–Šiauliai“. Autobusų parko direktorius Algirdas Lataitis sako, kad bet kuriuo atveju keleivių be maršruto palikti nesiruošiama ir svarstomi keli galimi variantai, vienas jų – jungtinė sutartis su Šiaulių „Busturu“. Primename, kad ši problema aktuali tik tolimojo susisiekimo maršrutams, savo ir artimiausiame kaimyniniame rajone autobusai kursuos, kaip anksčiau, nes jų galimos permainos nelies.

Plačiau bei kitos rajono naujienos penktadienio laikraštyje.