Kiauram inkubatoriui bus skaičiuojamos baudos

Kiauram inkubatoriui bus skaičiuojamos baudos

Kiauram inkubatoriui bus skaičiuojamos baudos

Šiaulių miesto naujoji valdžia iki Menų inkubatoriaus reikalų dar nepriėjo. Spręs balandžio 30 dieną, o gegužės 18 dieną baigiasi paveldosaugininkų duotas terminas konservuoti kiaurą inkubatoriaus pastatą. Reikalavimo neįvykdžius gresia baudos.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Akmuo po kaklu – ir administratorei

Nebaigtas statyti Menų inkubatoriaus pastatas yra valstybės saugomo buvusio Ch. Frenkelio fabriko komplekso dalis – kultūros paveldo objektas. 1911 metais statytas pastatas dabar yra be stogo, nebaigti sudėti langai.

„Bus tęsiamas ar ne Menų inkubatoriaus projektas, pastatą reikia kuo greičiau konservuoti“, – sako Rytis Budrys, Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vadovas.

Reikalavimą pastatą uždengti, užsandarinti jis parašė tuoj po to, kai buvęs rangovas UAB „Meba“ pranešė, jog nutraukia statybą.

Reikalavimas surašytas projekto administratorei Šiaulių regiono plėtros agentūrai. Terminas baigiasi gegužės 18 dieną.

„Neketiname jo pratęsti, nors agentūra to ir prašė, – sakė R. Budrys. – Tai reikėjo ieškoti naujo rangovo, tai dar nėra Savivaldybės sprendimo, bet mes negalime savo pareigos nevykdyti vien dėl to, kad kažkas kažkur vis stumdo popierius.“

Reikalavimo neįvykdžius gresia baudos. Kas jas mokės?

Aiškėja, kad politikų delsimo spręsti problemą įkaite taps agentūros vadovė.

„Visi suprantame, kad agentūra neturi nei lėšų, nei galimybių pastatą konservuoti, – teigė R. Budrys. – Rašėme raštą ir Savivaldybei, bet ji yra perdavusi pastatą agentūrai. Todėl baudas tektų iš savo kišenės mokėti jos vadovei Jolitai Butkutei. Nebent agentūra sugebėtų pastatą grąžinti atgal Savivaldybei.“

Tik raštai siuntinėjami

Dar keičiantis miesto valdžioms buvo aišku, kad Menų inkubatoriaus statybai baigti reikės iš Savivaldybės biudžeto kloti 2,7 milijono eurų.

Į konkursą atėjęs naujas rangovas užsiprašė 3,5 milijono eurų. Suma žymiai viršija gautą europinę paramą. Jos iš viso projektui įgyvendinti skirta tik 2,289 milijono eurų, o dalis lėšų jau panaudota.

Derybose statybininkai kainos nenuleido.

Nutraukus projektą, skaičiuojama, reikės kloti 830 tūkstančių eurų – vien panaudotai europinei paramai grąžinti ir „Mebai“ apmokėti skolas.

Kiek dar kainuos pastato konservavimas, niekas negali pasakyti.

Kokį sprendimą priims naujoji miesto Taryba, taip pat neaišku.

J. Butkutė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog iš Savivaldybės sulaukė tik rašto, kad klausimas gali būti sprendžiamas balandžio 30 dieną.

Todėl analogišką raštą šią savaitę nusiuntė europinę paramą administruojančiai Lietuvos verslo paramos agentūrai (LVPA). Ji jau pusę mėnesio laukia garantijos, ar Savivaldybė finansuos projektą papildomai.

„Kiekviena diena yra auksinė, jeigu projektą būtų nuspręsta tęsti, nes jį reikia baigti iki spalio 1 dienos, – sakė J. Butkutė. – Dėl tokio trumpo termino darbams atlikti rangovas ir prašo didelės kainos, nes čia turėtų sutelkti pajėgas iš kitų objektų.“

Direktorius svarsto

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kol kas tik raštu informavęs agentūrą, kad negali duoti jokio atsakymo.

„Numatoma, kad balandžio 30 dienos posėdyje Taryba svarstys tą klausimą“, – sakė E. Bivainis.

Pats mano, jog projektą reikėtų nutraukti, nes neturima tiek lėšų, kiek statybininkai nori gauti.

Iš kur Savivaldybė gaus lėšų europinei paramai grąžinti, pastatui konservuoti?

„Ieškotume, – teigė E. Bivainis. – Pastatą užkonservuotume, po to ieškotume naujo rangovo. Manau, kad tikrai pigiau galima būtų pastatyti.“

LVPA dar tikisi teigiamo atsakymo

Į „Šiaulių krašto“ klausimus atsakė ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA). Atsakymus atsiuntė komunikacijų skyriaus vedėja Eglė Žemaitienė.

– Kiek ilgai LVPA lauks Savivaldybės atsakymo?

– LVPA tikisi, kad artimiausiame Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje reikalingi sprendimai bus priimti ir bus užtikrintas projekto papildomas finansavimas bei įgyvendinimas nustatytais terminais.

– Ar LVPA gali pati nutraukti projekto finansavimą? Kokios pasekmės Savivaldybei?

– Neužtikrinus projekto finansavimo bei įgyvendinimo sutartyje numatytais terminais, būtų nutraukiama sudaryta projekto finansavimo ir administravimo sutartis ir turėtų būti sugrąžinta visa iki šios dienos išmokėta finansavimo suma.

– Ar įmanoma projekto terminą pratęsti iki metų pabaigos?

– Galutinis galimas projekto įgyvendinimo terminas yra 2015 m. spalio 1 diena.

Šis terminas yra nustatytas Projektų administravimo ir finansavimo taisyklių, patvirtintų Vyriausybės 2007 metų gruodžio 19 dienos nutarimu. Jo pakeisti LVPA neturi galimybių.

– Kiek šalyje menų inkubatorių projektų įgyvendinama? Ar Šiauliai vieninteliai taip yra įstrigę?

– Iš viso yra finansuota 12 menų inkubatorių projektų. 5 iš jų jau yra baigti. Šiaulių menų inkubatoriaus projektas šiai dienai yra rizikingiausias.

Jono TAMULIO nuotr.

PAMINKLAS: Menų inkubatorius tapo tik politikų veiklos paminklu.

KLAUSIMĖLIS: Ar Jolitai Butkutei, Šiaulių regiono plėtros agentūros vadovei, teks mokėti baudas, ar politikai prisiims atsakomybę?

NUOSTATA: Paveldosaugininkas Rytis Budrys teigia, jog nepratęs reikalavimo termino pastatui konservuoti: „Anksčiau, nors pastatas buvo be stogo, jį dar saugojo gamta, o kai iš ketvirto aukšto visas žemes statybininkai išvalė, tai lietus dabar kiaurai plauna mūrą.“