LEZ–as – su žibalo „paveldu“ ir elektros stygiumi

LEZ–as – su žibalo „paveldu“ ir elektros stygiumi

LEZ–as – su ži­ba­lo „pa­vel­du“ ir elekt­ros sty­giu­mi

Šiau­lių lais­vo­sios eko­no­mi­nės zo­nos da­lis te­ri­to­ri­jos už­terš­ta so­viet­me­čio „pa­vel­du“ – avia­ci­niu ži­ba­lu, ku­rį kaž­ka­da gy­ven­to­jai ki­bi­rais sė­mė iš­ka­sę šu­li­nius. Įren­giant zo­nos inf­rast­ruk­tū­rą li­ko neišsp­ręs­ta ir elekt­ros pa­jė­gu­mų pro­ble­ma.

„Esa­me dvip­ras­miš­ko­je si­tua­ci­jo­je – kvie­čia­me in­ves­tuo­to­jus, bet ne­sa­me už­tik­rin­ti, kad vyk­dy­si­me sa­vo įsi­pa­rei­go­ji­mus“, – sa­ko LEZ val­dy­to­jas. Jei­gu pro­ble­mų spren­di­mas už­truks, ga­li ir trauk­tis.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Po ati­da­ry­mo

Pa­va­sa­rį ati­da­ry­ta Šiau­lių lais­vo­ji eko­no­mi­nė zo­na ir pa­si­džiaug­ta atė­ju­siu pir­muo­ju in­ves­tuo­to­ju. Ta­da gar­siai kal­bė­ta tik apie vie­ną pro­ble­mą – ge­le­žin­ke­lio at­ša­kos at­sta­ty­mą.

Bir­že­lį paaiš­kė­jo, jog naf­tos pro­duk­tais už­terš­ta di­des­nė, nei ma­ny­ta LEZ-o te­ri­to­ri­jos da­lis. Pir­ma­sis apie tai vie­šai pra­bi­lo ūkio mi­nist­ras Eval­das Gus­tas per sa­vo vi­zi­tą Šiau­liuo­se.

LEZ-as pa­vel­dė­jo so­viet­me­čio ka­ri­nio ae­rod­ro­mo tar­šą – užterš­tą na­ftos pro­duk­tais grun­tą ir grun­ti­nius van­de­nis.

Po Nep­rik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo gy­ven­to­jai čia tie­siog ka­sė šu­li­nė­lius ir sė­mė avia­ci­nį ži­ba­lą ki­bi­rais. Šu­li­nė­liai vė­liau bu­vo už­vers­ti.

Elekt­ros pa­jė­gu­mų sty­giaus pro­ble­ma pra­dė­ta spręs­ti dar per­nai. Rei­kia sta­ty­ti Zok­nių trans­for­ma­to­ri­nę, ku­ri rei­ka­lin­ga ne tik LEZ-ui, bet ir Pra­mo­nės par­ko įmo­nėms. Taip pat elekt­ros ener­gi­jos pa­skirs­ty­mo punk­tą pa­čia­me LEZ-e. Nei vie­nos, nei ki­tos sta­ty­bos dar ne­si­ma­to.

Praė­ju­sį pir­ma­die­nį ūkio mi­nist­ras Eval­das Gus­tas su­kvie­tė pa­si­ta­ri­mą, ku­ria­me da­ly­va­vo mies­to me­ras Artū­ras Vi­soc­kas, LEZ-o bend­ro­vės va­do­vas Ar­tū­ras Klan­gaus­kas.

„Šiau­lių kraš­tui“ mi­nist­ras E. Gus­tas pa­tei­kė tik trum­pą ko­men­ta­rą: „Bu­vo ap­tar­ti Šiau­lių LEZ funk­cio­na­vi­mui ak­tua­lūs klau­si­mai, įskai­tant elekt­ros tie­ki­mo į Šiau­lių LEZ te­ri­to­ri­ją už­tik­ri­ni­mą, už­terš­tų skly­pų Šiau­lių LEZ te­ri­to­ri­jo­je iš­va­ly­mą, vi­sų at­sa­kin­gų ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­dar­bia­vi­mą sie­kiant iš­spręs­ti Šiau­lių LEZ veik­los pro­ble­mas.“

Dar mi­nist­ras pa­ti­ki­no, jog „mi­nis­te­ri­jos po­zi­ci­ja yra pa­da­ry­ti vis­ką, kad Šiau­lių LEZ kuo grei­čiau pra­dė­tų sėk­min­gai veik­ti“.

Kas vyks­ta, ži­no spe­cia­lis­tė

Me­ras A. Vi­soc­kas mies­to Ta­ry­bos yra de­le­guo­tas į Šiau­lių LEZ bend­ro­vės val­dy­bos na­rius. Į LEZ-o inf­rast­ruk­tū­rą in­ves­tuo­tos ne tik eu­ro­pi­nės, bet ir Sa­vi­val­dy­bės lė­šos – per 6 mi­li­jo­nus eu­rų.

Sa­vi­val­dy­bė ir to­liau dėl LEZ-o sei­kė­ja lė­šas – vien Zok­nių trans­for­ma­to­ri­nei sta­ty­ti nu­ma­ty­ta 1,3 mi­li­jo­no eu­rų. Ar Sa­vi­val­dy­bė va­lys ir už­terš­tą te­ri­to­ri­ją?

Bet me­ras yra „užim­tas“ ir kra­tė­si „Šiau­lių kraš­tui“ ko­men­tuo­ti Sa­vi­val­dy­bės po­zi­ci­ją ir veiks­mus. Per sa­vo re­fe­ren­tę per­da­vė, jog „vis­ką ži­no Ie­va Džiau­gie­nė“, In­ves­ti­ci­jų ir mies­to plėt­ros sky­riaus ve­dė­jos pa­va­duo­to­ja.

Va­ly­tų 8 hek­ta­rus

I. Džiau­gie­nė in­for­ma­vo, jog Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jai yra pa­teik­tas pro­jek­ti­nis pa­siū­ly­mas dėl už­terš­tos te­ri­to­ri­jos va­ly­mo. Pra­šo­ma, jog vals­ty­bė pa­ti pla­nuo­tų pro­jek­tą įgy­ven­din­ti ES struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis. Ta­da Sa­vi­val­dy­bei rei­kė­tų pri­si­dė­ti tik 5 pro­cen­tais rei­ka­lin­gų lė­šų.

„Ga­lu­ti­nio at­sa­ky­mo dar ne­tu­ri­me, – sa­kė I. Džiau­gie­nė. – Jei­gu bus tei­gia­mas, reng­si­me pa­raiš­ką."

Ko­kią su­mą rea­liai Sa­vi­val­dy­bė tu­rės at­sei­kė­ti? Ko­kius plo­tus rei­kia va­ly­ti?

Bir­že­lį Sa­vi­val­dy­bės už­sa­ky­mu bu­vo at­lik­ti eko­geo­lo­gi­niai ty­ri­mai. Tir­ta 35 hek­ta­rų te­ri­to­ri­ja, iš jų 8 hek­ta­rus rei­kia va­ly­ti nuo tar­šos – grun­ti­niai van­de­nys už­terš­ti naf­tos pro­duk­tais.

„Už­terš­ta da­lis LEZ-o skly­pų – ten, kur anks­čiau bu­vo naf­tos ba­zė, taip pat da­lis Šiau­lių oro uos­to įmo­nės val­do­mo skly­po, – sa­kė I. Džiau­gie­nė. – Pa­gal pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus įra­šė­me, jog iš vi­so rei­kė­tų 2 mi­li­jo­nų eu­rų, bet ta bend­ra su­ma ga­li ma­žė­ti.“

Kiek Sa­vi­val­dy­bei rei­kės pri­si­dė­ti, paaiš­kės pa­ren­gus tech­ni­nį pro­jek­tą.

„Gam­tai va­ly­ti bu­vo pa­lik­ta“

Ap­lin­kos sky­riaus ve­dė­jas Ro­mal­das Še­me­ta pri­si­mi­nė, jog šios te­ri­to­ri­jos tar­šos pro­ble­ma „se­niai ži­no­ma“.

Dar 1994 me­tais da­ry­ti ty­ri­mai ir grun­ti­niuo­se van­de­ny­se ras­ta naf­tos pro­duk­tų. Bet ti­ki­no, jog „va­ly­mo ga­li­my­bė at­si­ra­do tik da­bar“.

1997–1998 me­tais bu­vo tik už­kas­ti ži­ba­lo šu­li­nė­liai ir že­mė iš­ly­gin­ta – da­nų do­va­no­to­mis lė­šo­mis. Ve­dė­jo žo­džiais, di­džią­ją da­lį ži­ba­lo iš­sė­mė gy­ven­to­jai, o kas li­ko „bu­vo pa­lik­ta gam­tai spręs­ti.“

„Ne­sant fi­nan­sa­vi­mo, yra toks tvar­ky­mo bū­das – pa­lik­ti gam­tai pa­čiai tvar­ky­tis, – aiš­ki­no ve­dė­jas. – Da­bar ban­dy­si­me dirb­ti­nai pa­ge­rin­ti da­lies te­ri­to­ri­jos būk­lę.“

Nau­jai da­ry­tuo­se grę­ži­niuo­se ras­ta, jog grun­ti­nius van­de­nis den­gia nuo ke­lių iki ke­lio­li­kos cen­ti­met­rų sto­rio naf­tos pro­duk­tų plė­vė.

Elekt­ra – di­džiau­sia pro­ble­ma

„Elekt­ra di­džiau­sia pro­ble­ma, ku­ri da­bar ap­sun­ki­na ir LEZ-o val­dy­to­jo, ir Pra­mo­nės par­ko įmo­nių veik­lą“, – sa­kė I. Džiau­gie­nė.

Sa­vi­val­dy­bė, jos žo­džiais, „pa­da­rė, ką ga­lė­jo pa­da­ry­ti“. Pa­ren­gė elekt­ros ener­gi­jos skirs­ty­mo punk­to tech­ni­nį pro­jek­tą, jis kai­na­vo 12 tūks­tan­čių eu­rų. Bet ir punk­to, ir Zok­nių trans­for­ma­to­ri­nės sta­ty­ba yra „ne Sa­vi­val­dy­bės ran­ko­se – ESO“.

Skirs­ty­mo punk­tui LEZ-e sta­ty­ti gau­ta 440 tū­kstan­čių eu­rų tiks­li­nė do­ta­ci­ja iš Ūkio mi­nis­te­ri­jos. Su­tar­tis su ESO pa­si­ra­šy­ta, ESO vyk­dys ran­gos dar­bų pir­ki­mą.

Zok­nių trans­for­ma­to­ri­nė bus sta­to­ma ir Sa­vi­val­dy­bės, ir ESO lė­šo­mis. ESO pi­ni­gai su­da­rys 60 pro­cen­tų, Sa­vi­val­dy­bės – 40 pro­cen­tų są­ma­ti­nės ver­tės.

I. Džiau­gie­nė svars­to, jog Sa­vi­val­dy­bei gal ir ne­rei­kės klo­ti 1,3 mi­li­jo­no eu­rų – ran­gos kon­kur­sas ga­li su­ma­žin­ti kai­ną.

Bet kon­kur­sas yra įstri­gęs teis­muo­se jau dau­giau nei me­tus. Ran­gos dar­bų vie­šą pir­ki­mą vyk­do ESO. Skun­džia pir­ki­mo pro­ce­dū­ras ran­go­vai. Ape­lia­ci­nis teis­mas nu­tar­tį tu­rė­tų skelb­ti šį penk­ta­die­nį.

Lai­kas pra­ran­da­mas

Šiau­lių lai­svo­sio­s eko­no­mi­nės zo­nos bend­ro­vės di­rek­to­rius A. Klan­gaus­kas „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog su­si­klos­tė „dvip­ras­miš­ka si­tua­ci­ja“.

„In­ves­tuo­to­jų su­si­do­mė­jimas yra, juos tu­ri­me kvies­ti, bet ne­sa­me už­tik­rin­ti, ar ga­lė­si­me vyk­dy­ti sa­vo įsi­pa­rei­go­ji­mus“, – sa­kė LEZ val­dy­to­jas.

Di­džią­ją lai­ko da­lį yra pri­vers­tas skir­ti pro­ble­moms, o ne „nor­ma­liam“ dar­bui.

Bend­ro­vė pa­ti in­ves­ta­vo į tar­šos ty­ri­mus, kai paaiš­kė­jo, jog jai pa­teik­ti ne­tiks­lūs duo­me­nys. Iš­ty­rė 20 hek­ta­rų, kad in­ves­tuo­to­jams ga­lė­tų pa­sa­ky­ti, ku­rie skly­pai „šva­rūs“.

„Ener­gi­jos daug išei­na, biu­dže­ti­nė­se įstai­go­se klau­si­mai ne­greit spren­džia­mi, žiū­rė­si­me, kiek tai tę­sis, – sa­kė A.Kla­n­gaus­kas.

Ar ga­li pa­si­trauk­ti iš Šiau­lių LEZ-o?

„Ne­ga­liu ka­te­go­riš­kai teig­ti, kad „išei­na­me“, bet jau vie­ne­ri me­tai praė­jo, kai pa­si­ra­šė­me su­tar­tį su Ūkio mi­nis­te­ri­ja, o ne­ga­li­me vyk­dy­ti sa­vo įsi­pa­rei­go­ji­mų, – at­sa­kė LEZ-o val­dy­to­jas. – Iki me­tų ga­lo įsi­ver­tin­si­me sa­vo si­tua­ci­ją. Tiks­las – iš­spręs­ti pro­ble­mas, bet jei­gu taip truks tre­jus me­tus ar dau­giau, svars­ty­si­me, ar ver­ta dė­ti tiek pa­stan­gų.“

Skai­čiai ir fak­tai

Ša­lia vei­kian­čio Pra­mo­nės par­ko šie­met bai­gus įreng­ti dar 133 hek­ta­rų plo­to inf­rast­ruk­tū­rą in­ves­ti­ci­joms, LEZ-o te­ri­to­ri­ja iš­si­plė­tė iki 218 hek­ta­rų.

Plėt­ra kai­na­vo 9,3 mi­li­jo­no eu­rų. Pro­jek­tas fi­nan­suo­tas Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­mos lė­šo­mis, ku­ris su­da­rė 3 mi­li­jo­nus eu­rų. Li­ku­sias lė­šas sky­rė Sa­vi­val­dy­bė.

Per­nai lai­mė­ju­si ope­ra­to­riaus kon­kur­są bend­ro­vė Ūkio mi­nis­te­ri­jai įsi­pa­rei­go­jo per pen­ke­rius me­tus pri­trauk­ti 23 mi­li­jo­nus eu­rų in­ves­ti­ci­jų. Tam iš­si­nuo­mo­ta 33 hek­ta­rų te­ri­to­ri­ja.

Pa­va­sa­rų per­kir­pus sim­bo­li­nę ati­da­ry­mo juos­te­lę, pa­si­ra­šy­ta ir pir­mo­ji in­ves­ti­ci­jų su­tar­tis – su UAB „ROL ER­GO LT“. In­ves­tuo­to­jams su­bnuo­mo­ja­mas apie 7,5 hek­ta­ro skly­pas ga­myk­lai sta­ty­ti. Pla­nuo­ja­mos per 7 mi­li­jo­nų eu­rų in­ves­ti­ci­jos.

Jo­no TA­MU­LIO nuo­tr.

„PA­VEL­DAS": LEZ-ui pa­lik­tas ir toks „ba­sei­nas“ – su ži­ba­lo dė­mė­mis va­ndens pa­vir­šiu­je.

PROB­LE­MOS: LEZ-ui ke­lias nu­ties­tas, o pro­ble­mų de­be­sys ne­si­sklai­do.

PAS­TAN­GOS: Ie­va Džiau­gie­nė, Sa­vi­val­dy­bės In­ves­ti­ci­jų ir mies­to plėt­ros sky­riaus ve­dė­jos pa­va­duo­to­ja: „ Mes pa­da­rė­me, ką ga­lė­jo­me pa­da­ry­ti. Da­bar tar­šos va­ly­mas – Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos, o elekt­ros ob­jek­tų sta­ty­ba – ESO ran­ko­se.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

SI­TUA­CI­JA: Ar­tū­ras Klan­gaus­kas, Šiau­lių lais­vo­sios eko­no­mi­nės zo­nos val­dy­mo bend­ro­vės di­rek­to­rius, tei­gia, jog si­tua­ci­ja yra to­kia, kad bend­ro­vė ne­ga­li vyk­dy­ti įsi­pa­rei­go­ji­mų.