Mokinių mažiau ne tūkstančiu, o šimtu

Mokinių mažiau ne tūkstančiu, o šimtu

Mo­ki­nių ma­žiau ne tūks­tan­čiu, o šim­tu

Va­kar Šiau­lių mies­to švie­ti­mo bend­ruo­me­nės kon­fe­ren­ci­jo­je ap­tar­tos nau­jų moks­lo me­tų ak­tua­li­jos ir iš­šū­kis – kur­ti ge­rą mo­kyk­lą. Pe­da­go­gai kal­ba ir apie kitą iš­šū­kį – neat­si­lik­ti nuo mo­ki­nių.

Ge­ra ži­nia – Šiau­liuo­se slops­ta mo­ki­nių ma­žė­ji­mo ten­den­ci­ja. Šį rug­sė­jį į mies­to mo­kyk­las ateis tik 127 mo­ki­niais ma­žiau nei per­nai, o iš vi­so – 12 tūks­tan­čių mo­ki­nių. Anks­čiau kas­met mo­ki­nių ma­žė­jo apie tūks­tan­tį.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Šven­ti­nė gai­da

„Da­gi­lė­lio“ dai­na­vi­mo mo­kyk­los sa­lė­je į tra­di­ci­nę kon­fe­ren­ci­ją rin­ko­si švie­ti­mo įstai­gų va­do­vai, švie­ti­mo pro­fsą­jun­gų, so­cia­li­nių par­tne­rių at­sto­vai. Kon­fe­ren­ci­jo­je da­ly­va­vo mies­to va­do­vai, Sei­mo na­riai.

„Da­gi­lė­lio“ mo­kyk­los va­do­vas Re­mi­gi­jus Ado­mai­tis svei­kin­da­mas lin­kė­jo: „My­lė­ki­me, gerb­ki­me vie­ni ki­tus, tu­rė­ki­me drau­gų, tu­rė­ki­me bend­ra­min­čių ko­man­dą, kad moks­lo me­tai bū­tų ge­riau­si.“

„Da­gi­lė­lio“ cho­ris­tai dai­na pa­svei­ki­no kon­fe­ren­ci­jos da­ly­vius.

Me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas tei­gė, jog „nie­kas ne­drau­džia kur­ti gy­ve­ni­mą, ko­kį no­ri“. Jis pa­brė­žė šių­me­ti­nių abi­tu­rien­tų pa­sie­ki­mus: „Ša­ly­je bu­vo­me tre­ti pa­gal abi­tū­ros re­zul­ta­tus.“

Me­ras ra­gi­no švie­ti­mo darbuotojus ir to­liau ro­dy­ti ini­cia­ty­vą.

„Rei­kia pro­tin­gų ini­cia­ty­vų, atei­ki­te, sa­ky­ki­te ir bū­si­te iš­girs­ti“, – pa­ti­ki­no mies­to va­do­vas.

Sa­vi­val­dy­bė­je švie­ti­mo rei­ka­lus ku­ruo­jan­tis vi­ce­me­ras Sta­sys Tu­mė­nas mo­ky­to­jus įvar­di­jo „vai­ri­nin­kais“ – ir bend­ruo­me­nės, ir mies­to, ir ša­lies.

Jo žo­džiais, atei­ties „pa­grin­das – ne pa­tran­kos ir tan­kai, o – švie­ti­mas“.

„Kai vi­si po­li­ti­kai tai su­pras, Lie­tu­vos atei­tis bus pa­sta­ty­ta ant ge­rų bė­gių,“ – sa­kė S.Tu­mė­nas

Vi­ce­me­ras ak­cen­ta­vo, jog ga­li­ma džiaug­tis ge­rų mo­ki­nių pa­sie­ki­mais, bet svar­bu kel­ti vi­sų mo­ki­nių ži­nių ly­gį.

Ge­ros ten­den­ci­jos

Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­ja Vio­le­ta Dams­kie­nė sa­vo pra­ne­ši­me kė­lė klau­si­mą – „Ge­ra mo­kyk­la – rea­ly­bė ar sie­kis?“

Ge­ros mo­kyk­los kon­cep­ci­ja yra su­kur­ta, pe­da­go­gams ži­no­ma, bet ne vie­nas „ma­no, kad ją su­dė­tin­ga bus įgy­ven­din­ti“.

„Pag­rin­di­nis sie­kis, kad kiek­vie­no­je mo­kyk­lo­je kiek­vie­nas mo­ki­nys tu­rė­tų kva­li­fi­kuo­tą pe­da­go­gą, rei­kia tęs­ti, stip­rin­ti ry­šį su bend­ruo­me­ne, nes bend­ruo­me­nė – jė­ga“, – įvar­di­jo ve­dė­ja.

V. Dams­kie­nė pa­gar­si­no, jog Šiau­liuo­se rug­sė­jį į mies­to mo­kyk­las ateis tik 127 mo­ki­niais ma­žiau nei per­nai, o iš vi­so 12 tūks­tan­čių mo­ki­nių.

„Anks­čiau kas­met mo­ki­nių ma­žė­jo apie tūks­tan­tį“, – pri­mi­nė V. Dams­kie­nė. Ji pro­gno­za­vo, jog po ke­le­rių me­tų mo­ki­nių ga­li net šiek tiek dau­gė­ti.

Ge­ra ten­den­ci­ja – dau­gė­ja mo­ki­nių, užim­tų ne­for­ma­liuo­ju švie­ti­mu. Jų da­lis per praė­ju­sius moks­lo me­tus pa­di­dė­jo nuo 40 pro­cen­tų iki 60 pro­cen­tų vi­sų mies­to moks­lei­vių.

Tai pa­ska­ti­no vals­ty­bės skir­tas 15 eu­rų ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo krep­še­lis, ku­rį mo­ki­nys da­bar ga­li „nu­neš­ti“ ir į pri­va­čias įstai­gas.

Šį rug­sė­jį mies­te at­si­da­ro nau­ja pri­va­ti Jė­zui­tų mo­kyk­la. Ją pra­dės lan­ky­ti apie 400 vai­kų. Į Jė­zui­tų mo­kyk­lą pe­rė­jo dau­gu­ma lik­vi­duo­tos Tė­vo Be­ne­dik­to And­ruš­kos pra­di­nės mo­kyk­los mo­ki­nių.

Nau­ji moks­lo me­tai iš­skir­ti­niai tuo, kad įve­da­mas pri­va­lo­mas vi­sų še­šia­me­čių vai­kų pieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas. Skai­čiuo­ja­ma, jog jų yra 1 260.

Iki spa­lio mė­ne­sio ren­gia­ma­si dar sy­kį per­žiū­rė­ti mo­kyk­lų tink­lą. Ve­dė­ja pa­ti­ki­no, jog bus at­si­žvel­gia­ma į mo­kyk­lų bend­ruo­me­nių nuo­mo­nę.

Pa­gal ži­nių pa­tik­ri­ni­mo stan­dar­ti­nius tes­tus, ku­rie praė­ju­siais me­tais at­lik­ti 56 ša­lies sa­vi­val­dy­bė­se, Šiau­lių ket­vir­to­kai yra tre­ti ša­ly­je, penk­to­kai ir aš­tun­to­kai – penk­ti, šeš­to­kai – aš­tun­ti.

Ša­lies švie­ti­mo darbuotojų kon­fe­ren­ci­jo­je, su­reng­to­je ar­tė­jant moks­lo me­tams, Klai­pė­da ir Šiau­liai pa­mi­nė­ti, kaip dau­giau­sia pa­da­rę tvar­ky­da­mi mo­kyk­lų ap­lin­ką, pa­gal pro­jek­tus pri­trau­kę dau­giau­sia vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jų.

Šiau­liuo­se to­liau nu­ma­to­ma in­ves­tuo­ti į edu­ka­ci­nes erd­ves. Pa­si­ra­šy­ta su­tar­tis su Šiau­lių uni­ver­si­te­tu, ku­riam bus skir­ta 0,5 mi­li­jo­no eu­rų ke­tu­rioms la­bo­ra­to­ri­joms įreng­ti. Jo­mis ga­lės nau­do­tis ir kas de­šim­tas mies­to moks­lei­vis.

Ve­dė­ja sa­kė, kad iš „Ur­ban“ pro­gra­mos lė­šų pla­nuo­ja­ma su­tvar­ky­ti 1 gim­na­zi­ją, 1 pro­gim­na­zi­ją ir 1 dar­že­lį.

Al­gos kils iki vi­dur­kio

Šur­mu­lys nu­vil­ni­jo V. Dams­kie­nei pra­bi­lus apie pe­da­go­gų dar­bo ap­mo­kė­ji­mą.

Iki šiol pe­da­go­gų at­ly­gi­ni­mai skai­čiuo­ti pa­gal tris skir­tin­gus koe­fi­cien­tus: mi­ni­ma­lų, vi­du­ti­nį ir mak­si­ma­lų. Nuo rug­sė­jo 1 die­nos mi­ni­ma­lių koe­fi­cien­tų ne­liks.

„Vi­si tu­rė­tų pa­siek­ti vi­dur­kį, bet tiems, kas gau­da­vo dau­giau, ka­žin ar la­biau at­ly­gi­ni­mas di­dės“, – sa­kė V. Dams­kie­nė.

Pa­ju­tu­si sa­lės reak­ci­ją pri­dū­rė: „Pi­ni­gai ne pa­grin­di­nis da­ly­kas – tur­tin­gi ne vi­sa­da la­bai lai­min­gi“.

Mi­ni­ma­lūs koe­fi­cien­tai di­dės ne tik mo­ky­to­jams, bet ir auk­lė­to­jams, prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pe­da­go­gams, spe­cia­lie­siems pe­da­go­gams, so­cia­li­niams dar­buo­to­jams, švie­ti­mo įstai­go­se ir psi­cho­lo­gi­nė­se pe­da­go­gi­nė­se tar­ny­bo­se dir­ban­tiems psi­cho­lo­gams, spe­cia­lie­siems ir so­cia­li­niams pe­da­go­gams.

Auk­lė­to­jams, vyk­dan­tiems iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pro­gra­mą, ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pe­da­go­gams, sie­kiant jų at­ly­gi­ni­mus ar­tin­ti prie bend­ro­jo ug­dy­mo mo­ky­to­jų dar­bo už­mo­kes­čio, dar 3 pro­c. di­di­na­mi jų mak­si­ma­lūs tar­ny­bi­nių at­ly­gi­ni­mų koe­fi­cien­tai.

Skai­čiuo­ja­ma, kad at­ly­gi­ni­mų koe­fi­cien­tai iki 5 pro­cen­tų augs 41 pro­cen­tui ša­lies mo­ky­to­jų, 22 pro­cen­tams auk­lė­to­jų ir 35 pro­cen­tams pa­gal­bos mo­ki­niui spe­cia­lis­tų.

„Tu­ri­me neat­si­lik­ti nuo reik­laus jau­ni­mo“

Šiau­lių mies­to mo­kyk­lų va­do­vų aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kė Si­gi­ta MA­LI­NAUS­KIE­NĖ, Lie­po­rių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė, kon­fe­ren­ci­jos da­ly­vė, pa­si­da­li­jo min­ti­mis su „Šiau­lių kraš­tu“.

– Ko­kie iš­šū­kiai lau­kia?

– Mes, pe­da­go­gai, kas­dien tu­ri­me ženg­ti ko­ja ko­jon su jau­ni­mu. Po­ke­mo­nai yra tik smulk­me­na – kiek­vie­nais me­tais at­si­ran­da vis dau­giau tech­no­lo­gi­nių nau­jo­vių, vai­kai atei­na vis reik­les­ni. Jie no­ri ir mo­kyk­lo­je iš­vys­ti kaž­ką nau­jo, kaž­ką ki­to­kio nei jau bu­vo.

– Kaip se­ka­si to siek­ti?

– Tam dir­ba­me ir va­sa­rą, kad pa­si­reng­tu­me nau­jiems moks­lo me­tams, kad įdieg­tu­me kaž­ką nau­jo. Nors tu­ri­me 56 die­nas ato­sto­gų, bet nė­ra sa­vai­tės, kad ne­bū­tu­me mo­kyk­lo­je.

Pa­si­tel­kia­me ir bend­ruo­me­nės na­rius, mo­ky­to­jai sa­va­no­rys­te už­sii­mi­nė­ja. Vie­nas mo­ky­to­jas mo­kyk­lo­je, pa­vyz­džiui, nu­pie­šė gy­vy­bės me­dį, ki­tas – sce­ną da­žė.

– Šur­mu­lį kon­fe­ren­ci­jo­je su­kė­lė at­ly­gi­ni­mų te­ma. Pe­da­go­gai dėl jų strei­ka­vo, at­ly­gi­ni­mai di­dė­ja, bet at­ro­do, ne tiek, kiek ti­kė­ta­si?

– Iš tie­sų mes tu­ri­me daug įdė­ti į sa­ve, kad bū­tu­me kar­tu su vai­kais ir ne tik kar­tu, bet jų prie­ky­je sto­vė­tu­me. Tai – di­džiau­sias iš­šū­kis šiuo­lai­ki­niam mo­ky­to­jui.

Jei­gu no­ri iš­lik­ti vai­kui ved­liu, tu­ri la­bai spar­čiai bėg­ti į prie­kį. Va­sa­ra yra tam, kad pa­ts pa­si­krau­tu­mei ži­nių.

Da­bar at­ly­gi­ni­mai di­dės tiems, kam jie skai­čiuo­ti pa­gal mi­ni­ma­lius koe­fi­cien­tus, o kas tu­rė­jo vi­du­ti­nius ar aukš­čiau vi­du­ti­nio – at­ly­gi­ni­mas nė tru­pu­čio ne­kils.

Mū­sų mo­kyk­lo­je maž­daug apie 40 pro­cen­tų mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai kils.

– Ko­dėl svar­bu tin­ka­mai įver­tin­ti mo­ky­to­jo dar­bą?

– Mo­ky­to­jas prieš tris­de­šimt me­tų ir da­bar yra vi­siš­kai skir­tin­go­je si­tua­ci­jo­je. Šian­dien kal­ba­me apie kū­ry­bi­nę vi­suo­me­nę ir mo­ky­to­jas tu­ri pa­ts toks bū­ti, tu­rė­ti tam są­ly­gas.

– Ko lin­ki­te ko­le­goms ir mo­ki­niams, tė­vų bend­ruo­me­nei nau­jų moks­lo me­tų iš­va­ka­rė­se?

– Ma­nau, la­bai svar­bu mums vi­siems stip­rin­ti bend­ruo­me­niš­ku­mą. Kur­ti tva­rią bend­ruo­me­nę, da­ly­tis tuo, ką pa­ts esi su­kū­ręs ir pa­sie­kęs.

Mo­ki­niui la­bai svar­bus yra mo­ky­to­jo po­žiū­ris į jį. Sa­vo mo­ki­nio rei­kia neuž­mirš­ti tie­siog pa­klaus­ti „Kaip tau se­ka­si“? Vai­kams svar­bu sau­giai jaus­tis mo­kyk­lo­je, o tė­vams – bū­ti ly­gia­ver­čiais pe­da­go­gų par­tne­riais jų vai­kų ug­dy­mo pro­ce­se.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

MO­KI­NIAI: Šie­met į Šiau­lių mo­kyk­las ateis 12 tūks­tan­čių mo­ki­nių.

TRA­DI­CI­JA: Švie­ti­mo įstai­gų va­do­vai moks­lo me­tų iš­va­ka­rė­se tra­di­ciš­kai rin­ko­si ap­tar­ti ak­tua­li­jų: nuo­trau­ko­je – Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­ja Vio­le­ta Dams­kie­nė (prie­ky­je) ir vi­ce­me­ras Sta­sys Tu­mė­nas.

IŠ­ŠŪ­KIS: Si­gi­ta Ma­li­naus­kie­nė, Šiau­lių mo­kyk­lų va­do­vų aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kė, Lie­po­rių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė tei­gia, pe­da­go­gams kas­met iš­šū­kis – ženg­ti ko­ja ko­jon su jau­ni­mu, įval­džiu­siu IT tech­no­lo­gi­jas.