Neį­ga­lių­jų vil­tį laidoja Kel­mės ta­ry­ba

Neį­ga­lių­jų vil­tį laidoja Kel­mės ta­ry­ba

Neįgaliųjų viltį laidoja Kelmės taryba

Į balą išmesta pusė milijono litų – ne savo, o mokesčių mokėtojų

Neeiliniame senosios Kelmės rajono tarybos posėdyje ir pozicija, ir opozicija susivienijo, kad sužlugdytų Europos Sąjungos finansuojamą „Vilties“ bendrijos, jungiančios žmones su intelekto sutrikimais, grupinio gyvenimo namų projektą.

Nuspręsta nutraukti projekto vykdymą ir grąžinti į Europos Sąjungos fondus apie pusę milijono litų, kurie jau išleisti statomų namų komunikacijoms, pamatams ir daliai sienų.

Taip palaidota humaniška idėja ir į balą išmesta pusė milijono litų mokesčių mokėtojų pinigų.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Idėja buvo šventa

Apie globos namus sutrikusio intelekto žmonėms kalbama jau septynerius metus.

Šiuo metu 11 neįgaliųjų laukia eilės, kad patektų į socialinės globos namus: 7 glaudžiasi ligoninėje, 2 – Tytuvėnų krizių centre.

39 Kelmės rajono gyventojai globojami kitų rajonų globos namuose.

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Redos Každailienės skaičiavimais už jų globą kasmet sumokama 174 tūkstančius eurų.

Šiuos žmones globojant savo rajone išlaidos siektų tik 100 tūkstančių eurų.

„Vilties“ bendrija parengė projektą ir gavo ES paramą Grupinio gyvenimo namų statybai netoli Kelmės esančiame Paprūdžių kaime.

Už 2 milijonų 769 tūkstančių litų paramą turėjo būti pastatytas pasyvus A+ klasės namas su geoterminiu šildymu ir mažai energijos naudojančia buitine technika, nupirktas autobusėlis neįgaliesiems vežioti.

Jame būtų nuolat gyvenę 20 sutrikusio intelekto žmonių. Juos prižiūrėtų socialinės darbuotojos.

Žmonės būtų mokomi patys apsitarnauti, tvarkyti savo buitį, namų aplinką.

Daugelį sutrikusio intelekto žmonių savo šeimose glaudžia ir prižiūri artimieji. Tačiau kartais, kai jie nori kur nors išvažiuoti, pasigydyti ar tiesiog pailsėti, susiduria su problema – kur dėti neįgalų šeimos narį.

Jiems duris laikinam prieglobsčiui taip pat būtų atvėrę grupinio gyvenimo namai.

Partneris bankrutavo

Grupinio gyvenimo namų projekto iniciatorius ir vadovas, „Vilties“ bendrijos respublikinės tarybos narys ir Kelmės rajono Tarybos narys Borisas Markulis paaukojo trejus metus, kad projektas gimtų, būtų finansuotas ir pradėtas įgyvendinti.

2012 metų balandžio 26 -ąją rajono Taryba nusprendė, jog Savivaldybė šiame projekte bus partneris.

Centrinės projektų valdymo agentūros reikalavimu, įregistruota jungtinės veiklos sutartis.

Praėjusių metų gegužės mėnesį rangovo parinkimo konkursą laimėjo UAB „Gora“ iš Klaipėdos.

Tačiau darbus ši bendrovė pradėjo tik rugsėjo mėnesį.

Spalį pastebėta, jog bendrovė gerokai atsilieka nuo darbų grafiko. Jai pagrasinta nutraukti sutartį.

Tačiau rangovas pažadėjo pasitaisyti. Pasivyti grafiką jai duota laiko iki gruodžio 1 dienos.

Tą dieną paaiškėjo, jog atsilikimas nuo grafiko ne sumažėjo, o dar labiau padidėjo.

Viltis, jog objektas bus baigtas iki šių metų balandžio 30 dienos blėso. Rangovai įspėti. O vėliau su jais nutraukta sutartis.

Už darbus „Gorai“ sumokėta 333 tūkstančiai litų. 150 tūkstančių nemokėta dėl nekokybiškai atliktų kai kurių darbų. Pasak B.Markulio, rangovas su tokiomis sąlygomis sutiko, pasirašė ant aktų.

Tikėtasi dėl netesybų gauti ir 250 tūkstančių litų BTA draudimo garantą.

Tačiau draudimo bendrovė atsisakė padengti patirtus nuostolius, nes, kaip įtarta, „Gora“ nebuvo sumokėjusi draudimo įmokos.

Ši bendrovė išankstinius apmokėjimus gavo, bet objektų neužbaigė ir kituose rajonuose. Jai paskelbtas bankrotas.

Naujas rangovas stato brangiau

Meras Vaclovas Andrulis ir projekto vadovas B.Markulis važiavo į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją konsultuotis, ką daryti.

Viceministras pažadėjo papildomai skirti 200 – 300 tūkstančių litų, jeigu prie objekto prisidės ir Savivaldybė.

Buvo organizuotas naujas rangovo parinkimo konkursas. Jį laimėjo daug objektų Kelmės rajone turinti „Irdaivos“ bendrovė.

Pasak B.Markulio, naujasis rangovas objektą ketino pastatyti 114 tūkstančių eurų brangiau negu bankrutuojanti „Gora“.

Tačiau per Savivaldybėje įvykusias derybas kaina buvo pakelta dar daugiau kaip šimtu tūkstančių eurų.

Vėliau Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Renata Sakalauskienė aiškins, jog „Irdaivos“ atstovai, nuvažiavę į statybvietę ir pamatę, jog yra papildomų darbų, pakėlė kainą.

Vadovai persigalvojo

Dėl darbų pabrangimo statybos kaina būtų padidėjusi 220 tūkstančių eurų.

B.Markulio nuomone, tai neką daugiau negu jau sudėta į objektą. Jeigu projektą tęsti bus atsisakyta, į ES fondus teks grąžinti statybai jau panaudotą pusę milijono litų. Tai prilygtų lėšų išmetimui į balą. Tokią pat sumą pridėjus, būtų pastatytas rajonui labai reikalingas objektas.

Be to, 150 tūkstančių litų sutaupyta, nesumokus jų „Gorai“ dėl nekokybiškai atliktų darbų.

Yra vilties prisiteisti netesybas ir gauti draudimo išmokas. Jeigu lėšų skirtų Vyriausybė rajonui tektų dar mažesnė finansinė našta.

Tačiau Savivaldybės vadovai, dar neseniai rėmę projektą ir varstę ministerijos duris, staiga persigalvojo.

Sukviestas paskutines dienas dirbančios rajono Tarybos neeilinis posėdis, kuriame svarstyta skirti ar neskirti 219 tūkstančių 99 eurus „Vilties“ bendrijos projektui įgyvendinti.

Socialinės paramos skyriaus vedėja R.Každailienė patvirtino, jog išlieka tokių namų poreikis ir jų išlaikymas kainuotų pigiau negu neįgalių žmonių išlaikymas kitų rajonų globos namuose.

Tačiau rajono meras V.Andrulis pasiūlė nutraukti projekto vykdymą.

Tvirtino, jog per didelė rizika. Finansavimo laikotarpis – labai trumpas. Jeigu statyba iki to laiko nebus baigta, Savivaldybei gali tekti užbaigti projektą iš savų lėšų.

„Bijau dar labiau įklampinti Savivaldybę,“ – tvirtino.

Merą palaikė ir administracijos direktorė Irena Sirusienė, motyvuodama tuo, jog projekto vadovas B.Markulis nepateikdavo prašomų dokumentų.

„Išsikasėm duobę už pusę milijono litų,“ – pamintą humaniško projekto prasmę apibendrino konservatorius Vytautas Šimkūnas.

19 rajono Tarybos narių balsavo už projekto vykdymo nutraukimą. Tik „darbietis“ B.Markulis ir „tvarkietis“ P. Beresnevičius pasisakė už projekto tąsą.

Ar sprendimas teisėtas?

„Tarybos sprendimas – neteisėtas, – po posėdžio „Šiaulių krašto“ paprašytas pakomentuoti situaciją, svarstė projekto vadovas B.Markulis. – Projektą rengė ir finansavimą gavo „Vilties“ bendrija, ir niekas neturi teisės jai įsakyti nutraukti projekto įgyvendinimą. Savivaldybė kol kas projektui neišleido nė vieno euro. Mūsų, kaip projekto vykdytojų atžvilgiu nei agentūra, nei Savivaldybėje sudaryta darbo grupė jokių pažeidimų nenustatė.“

B.Markulis pasiryžęs kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, konstatuoti, jog Savivaldybė atsisako prisidėti prie projekto finansavimo ir prašyti trūkstamų lėšų iš ministerijos.

Autorės nuotr.

NUOSTOLIAI: Sutrikusio intelekto žmonių grupinio gyvenimo namų statyboje jau buvo pradėjusios kilti sienos. Ar Paprūdžiuose liks dar vienas vaiduoklis, už kurį sumokėta pusė milijono litų?

RYŽTAS: Neįgalių žmonių interesams atstovaujantis Borisas Markulis sako, jog ieškodamas geriausių ir ekonomiškiausių sprendimų „Vilties“ bendrijos projektui paaukojo trejus metus.

KLAUSIMAS: Neeiliniame rajono Tarybos posėdyje keltas klausimas, ar Europai grąžinti pusę milijono litų, išleistų statybai, ar šiek tiek daugiau lėšų pridėti ir baigti statyti globos namus, kad bent dalis neįgaliųjų gyventų savame rajone. Tarybos nariai nusprendė išmesti į balą pusę milijono mokesčių mokėtojų litų.