
Naujausios
Rinkimų kampanija išretins Savivaldybės viršūnėlę
Iki Seimo rinkimų, kurie vyks spalio 9 dieną, liko vos du mėnesiai su trupučiu, o rinkimų kampanijoje – štilis. Iš Šiaulių miesto savivaldybės viršūnėlės kas antras pretenduoja peršokti į Seimą, o iš viso – kas trečias miesto Tarybos narys. „Šiaulių kraštas“ domėjosi, kiek laiko politikai ketina skirti savo rinkimų kampanijai? Ims atostogų ar „derins“ politiką su darbu?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kandidatuoja 12 Savivaldybės politikų
Trečdalis Šiaulių miesto tarybos narių kandidatuos į Seimą – dešimt iš 31. Iš šio dešimtuko septyni varžysis vienmandatėse rinkimų apygardose: Arūnas Gumuliauskas, Angelė Kavaliauskienė, Danguolė Martinkienė, Daiva Matonienė, Tomas Petreikis, Andrius Šedžius, Stasys Tumėnas. Iš jų penki – miesto apygardose, du – kitose.
Partijų kandidatų sąrašuose dar įrašyti miesto Tarybos nariai Juozas Pabrėža, Denis Michalenko, Justinas Sartauskas.
S. Tumėnas yra miesto vicemeras. Be jo, iš Savivaldybės politinės viršūnėlės į Seimo narius pretenduoja ir abu Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Giedrė Mendoza Herrera ir Martynas Šiurkus.
Savivaldybėje vadovų pareigas einantys politikai „Šiaulių kraštui“ teigė, jog rinkimų kampanijai rengtis dar nepradėjo.
S. Tumėnas ir M. Šiurkus šiuo metu atostogauja.
„Šeimai skirtos šios atostogos, – sakė M. Šiurkus. – Rinkimams galima mėnesį pasiimti nemokamų atostogų, bet tiek laiko negaliu palikti darbo. Suderinsiu darbą ir rinkimus.“
M. Šiurkus planuoja tik savaitę „normalių“ dar nepanaudotų atostogų rugsėjį skirti savo rinkimų kampanijai. Strategiją rinkėjams įtikinti per tokį trumpą laiką turįs, bet neatskleidžia.
S.Tumėnas rinkimų kampanijai taip pat aukos dalį savo atostogų.
„Kai pirmą kartą dalyvavau Seimo rinkimuose buvo visai kitokios aplinkybės – dirbau universitete tik 0,3 etato ir nereikėjo jokių atostogų išeiti, – prisiminė S. Tumėnas. – O dabar reikės, dar tik 10 dienų atostogų panaudojau, likusias 20 dienų vis tiek šiais metais turiu panaudoti – išeisiu rugsėjį.“
Jo nuomone, įstatymu suteikiamas papildomas mėnuo dėl rinkimų, kandidato negali išgelbėti.
„Ką per tą mėnesį padarysi – jeigu yra įdirbis, tai žmonės jį ir įvertins“, – mano politikas.
G. Mendoza Herrera „Šiaulių kraštui“ teigė, jog kol kas apie rinkimus negalvoja. „Bet mesti mėnesiui darbus, tikrai nemesiu, rugsėjį pasiimsiu atostogų savaitę, gal dvi“, – teigė ji.
Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis „Šiaulių kraštui“ teigė, jog rugsėjį Savivaldybėje bus pats darbymetis – ir dėl administracijos reformos, ir dėl naujo kitų metų biudžeto rengimo.
Tačiau nesibaimina, kad gali likti be abiejų pavaduotojų.
„Vienas jau esu dirbęs – kai tik paskyrė, – prisiminė direktorius. – Jeigu norės ir abu vienu metu išleisiu atostogų, o jeigu laimės rinkimus – kiti bus paskirti.“
Seimo nariai kandidatai – išimtis
Rima Baškienė, Seimo narė, taip pat kandidatuosianti vienmandatėje apygardoje, mano, jog valstybės tarnautojas neturėtų derinti darbo ir rinkimų kampanijos vienu metu, turėtų pasiimti „sutaupytas“ apmokamas ar neapmokamas atostogas.
„Politinio pasitikėjimo pareigūnai, valstybės tarnautojai, jeigu dirba, rinkimams gali skirti laiko tik po darbo ar savaitgaliais, – sakė politikė. – Kad nekiltų neaiškumų, turėtume laikytis įstatymo. Tada nuo ryto iki vakaro gali laiką skirti rinkimams. Ir pačiam kandidatui bus ramu, juk ne visi susitikimai gali vykti po darbo.“
Ji neslepia, jog Seimo nariai kandidatai yra išimtis. „Seimo nariai esame politikai – atostogų neturime, kai nėra plenarinių posėdžių, susitinkame su rinkėjais, iš tiesų mums yra lengviau“, – neneigė politikė.
Vykdo pareigas ar pasinaudoja pareigomis?
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko pavaduotoja Laura MATJOŠAITYTĖ:
– Seimo rinkimų 48 straipsnis numato kandidato į Seimo narius teisę būti atleistam nuo darbo ar tarnybinių pareigų. Vyriausiajai rinkimų komisijai paskelbus kandidatus ir kandidatų sąrašus, kandidatas į Seimo narius ne ilgiau kaip 30 dienų jo rašytiniu prašymu atleidžiamas nuo darbo ar tarnybinių pareigų.
Kai kandidatas, einantis pareigas Savivaldybėje, dalyvauja susitikimuose, gali kilti klausimas: ar tai pareigų vykdymas ar susitikimas su rinkėjais.
Ta riba yra labai plona, vertinant, ar yra vykdomos pareigos ar pasinaudojama pareigomis rinkimams?
Kad nekiltų jokių prieštaravimų tarp užimamų pareigų ir kandidato statuso, įstatymas ir suteikia galimybę skirti savo laiką tik kandidatavimui.
Dainiaus LABUČIO nuotr. (ELTA)