
Naujausios
Saulės laikrodžio aikštė sulauks atgimimo
Šiauliuose prasidės Saulės laikrodžio aikštės atnaujinimo darbai. Su rangovu pasirašyta sutartis, techninį projektą rengs vienas iš aikštės kūrėjų. Seniai nebedžiuginanti aikštės būklė ir vaizdas pasikeis per dvejus metus.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Dirbs Kelmės statybininkai
Savivaldybė ketvirtadienį rangos darbų sutartį pasirašė su konkursą laimėjusia Kelmės UAB „Račkausko agrotech“.
Pagal sutartį aikštės atnaujinimo darbai turi būti padaryti per 24 mėnesius.
„Atliksime greičiau, – teigė „Šiaulių kraštui“ bendrovės vadovas Petras Račkauskas. – Per keturis mėnesius bus parengtas techninis projektas ir kitų metų pradžioje, kai tik leis oro sąlygos, pradėsime dirbti.“
Aikštės rekonstrukcija kainuos beveik 600 tūkstančius eurų. Iš jų didžioji dalis – Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės lėšos, per 7 procentus projekto vertės finansuos pati Savivaldybė.
Kelmės bendrovė Šiauliuose jau yra dirbusi – pastatė naujus Vaikų globos namus Pietiniame mikrorajone.
Prie savo kūrinio grįžta
Aikštės atnaujinimo techninį projektą rengs bendrovė „Projektavimo centras“, dirbs architektas Remigijus Jurėla, vienas iš aikštės kūrėjų.
R. Jurėla ir architektai šiaulietis Algimantas Černiauskas, vilnietis Algis Vyšniūnas yra prieš trisdešimt metų įrengtos, tada buvusios gražiausios miesto aikštės projekto autoriai.
„Su rangovu aikštę jau kartu apžiūrėjome, ką daryti, aišku, kur pirštu dursi, ten reikia tvarkyti", – sakė „Šiaulių kraštui“ R. Jurėla.
Aikštės struktūra nesikeis. Tačiau vaizdas taps modernesnis. Bus keičiamos atraminės išgriuvusios sienutės, visos dangos, atnaujintos amfiteatro tribūnos, takai, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, apšvietimas.
Architekto žodžiais, seniai yra „supuvę“ kabeliai, drenažo ir lietaus nuotekų vamzdžiai. Atgis šaltiniai, kurie tryško „šventykloje“ ir ties įėjimu į aikštę nuo S. Šalkauskio gatvės.
Kas išvogta – atkurs
Vėl aikštėje atsiras kažkada išvogti žalvariniai skaičiai. Saulės laikrodžio ciferblato skaičiai 12, 3, 6 – simbolizuojantys ir Saulės mūšio, ir miesto įkūrimo datą – dabar yra iš ketaus.
Apšvietimo stulpelių žalvarinės „galvos“, kurias architektai patys buvo suprojektavę, seniai nuimtos. 9 „galvos“ buvo pavogtos, kitas nuėmė apšvietimo prižiūrėtojai, išsigandę, kad nepavogtų.
Architektas apie 40 tų „galvų“ rado apšvietimo įmonėje, bet jų nebegrąžins į aikštę. Bus statomi nauji 1 metro 10 centimetrų „antivandaliniai“ itališki šviestuvai su bronzinės spalvos „galvomis“.
Dangas keičiant, tokio pat rašto trinkelės išliks take, vedančiame link Talkšos ežero.
„Tos trinkelės buvo gamintos specialiai aikštei, miesto gelžbetonio įmonė darė, – prisiminė architektas. – Pasitarėme su A. Černiausku, kad jų raštą reikia išsaugoti istorijai.“
Prie tako bus atsodintas vienas kažkada nulaužtas ąžuolas. Čia aštuoni ąžuolai buvo sodinti kaip aštuonių šimtmečių simbolis – tiek amžių jau gyvuoja Šiauliai.
„Šaulio“ skulptūros gelžbetoninė kolona, kai pradėjo skilinėti, prieš 15 metų buvo uždažyta. „Jokių dažymų neliks, – sakė R. Jurėla. – Visi gelžbetoniniai gaminiai bus restauruojami, kad būtų tokie, kokie buvo.“
Simbolinės aikštės trauka
R. Jurėla, džiaugdamasis, kad „galų gale“ prieita prie aikštės tvarkymo, primena, jog ji atidaryta lygiai prieš 30 metų – miesto 750-mečio jubiliejui. Projekto autoriai, statybininkai dirbo penkerius metus.
„Daug entuziazmo buvo, – prisimena R.Jurėla. – Kad ją iš viso pastatė, Maskvoje „pramušė“, reikia dėkoti ir Zenonui Sabaliui (Z. Sabalys, miesto garbės pilietis, tada dirbo Vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotoju statyboms – red. past.).
Jo žodžiais, Maskvos architektų sąjunga, o ji buvo „protingesnė negu Tarybų Sąjunga“, stebėjosi, kaip Lietuvoje sugebėta padaryti aikštę, „pilną klasikos ir pagonybės – ir nė vieno „raudono“ simbolio.“
Pats mano, jog svarbu ne tik atgaivinti visus aikštės simbolius. Tikisi, jog atnaujintos aikštės trauka stiprės.
„Juk toje vietoje buvo dujų balionų užpildymo aikštelė, o aikštė miestą pritraukė prie ežero, o ežerą prie miesto – ta traukos kryptis jau išryškėjo ir tik reikia ją stiprinti“, – sakė architektas.
Jono TAMULIO nuotr.
SKAIČIAI: Saulės laikrodžio ciferblato žalvariniai skaičiai buvo pavogti, po to sudėti išlieti iš ketaus. Iš šviestuvų likę tik stulpeliai.
SIMBOLIAI: Prieš 30 metų Saulės laikrodžio aikštė su „Šaulio“ skulptūra įrengta įprasminti Saulės mūšio ir Šiaulių įkūrimo datas – per atidarymą švęstas 750-čio jubiliejus.
BŪKLĖ: Aikštės atitvarai virsta, griūva.
Savivaldybės nuotr.
SUTARTIS: Sutartis pasirašyta – (iš kairės) aikštės rekonstrukcijos rangovas Petras Račkauskas, architektas Remigijus Jurėla ir Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis.