
Naujausios
KOMENTARAS
Ubagų dieną švęsk!
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Rytą, atėjusi į darbą, kalendoriuje atverčiau rugpjūčio antrosios lapelį. Ubagų diena! Kitaip dar vadinama Porciunkule arba Šv. Mergelės Angeliškosios švente.
Ubagų dienos tradicija susiklostė nuo senų laikų. Pasibaigus rugiapjūtei, turtingesnieji pirmuoju derliumi pavaišindavo vargšus, kenčiančius nuo nepriteklių. Nunešdavo jiems duonos, pasidalydavo ir kitais maisto produktais.
Įvedus krikščionybę, rugpjūčio antroji pavadinta Šv. Mergelės Angeliškosios švente arba Porciunkule. Porciunkulė – tai mažas Italijos miestelis, kuriame Šventasis Pranciškus Asyžietis įsteigė Mažųjų brolių pranciškonų vienuolyną. Kadangi jis buvo neturtingas ir basas, su juo siejamas Ubagų dienos pavadinimas.
Keista, jog per Ubagų dieną neiškabiname trispalvių. Gal ir valstybine švente rugpjūčio antrąją paskelbti būtų ne pro šalį? Juk didžiuma šalies gyventojų savo pajamomis neįtelpa į beprotiškas kainas. Vadinasi, esame ubagai. Tokiais mus laiko net pabėgėliai.
Yra ir kita medalio pusė. Lietuvoje gyvena milijardierių ir gana daug milijonierių, kurie rikiuojasi tarp turtingiausiųjų Europos žmonių. Štai vienos verslo grupės valdybos pirmininko turtas siekia 1,3 milijardo eurų, valdybos narių – 350, 245 milijonus eurų. Kažin ar jie Ubagų dieną pasidalija savo turtais su vargšais?
Nebent pasidalins su politikais, nuo kurių parašiuko ar rankos pakėlimo dažnai priklauso, kiek paaugs jų kapitalas.
Kai verslo magnatai pasidalija su politikais, tai ir tarp pastarųjų atsiranda milijonierių. Net Seime „neturtėlis“ Petras Gražulis juodai dienai užspaustus 9 tūkstančius eurų slepia darbo kabinete, po rašomojo stalo stalčiaus dugnu. Geriau jau kaip doras krikščionis šiandien būtų išdalijęs vargšams – tiek pinigų būtų užtekę vienam žmogui septynerius metus mokėti pašalpą – po 102 eurus kas mėnesį. O dirbantis už minimumą tokius pinigus uždirbtų tik per pustrečių metų, provincijos inteligentas – per pusantrų metų.
Kai vienų algos – dešimtys tūkstančių eurų plius kyšiai ir pajamos iš verslo, kitų – nuo 300 iki 500 eurų ir minus skolos, eilinis Lietuvos pilietis pasijunta ne tik vargšu, bet ir nevykėliu.
Kas negerai eilinio piliečio galvoje? Ar tikrai jis pats kaltas, kad vienintele švente galėtų būti Ubagų diena?
Kuo nusikalto mokytoja, kuri baigė aukštuosius mokslus, dėstė mokykloje užsienio kalbą, paskui studijavo dar vieną dalyką, kad gautų daugiau pamokų. Ji darė viską, kas jos jėgoms, kad pagerintų savo gyvenimą. Deja, šiandien neturi viso pamokų krūvio. Dirba už 300 eurų per mėnesį, nes mokyklose katastrofiškai mažėja vaikų.
Kuo kaltas mokytojas, kaimo mokykloje sąžiningai atidirbęs 30 metų ir tapęs bedarbiu, nes mokyklą uždarė? Iki pensijos dar visas dešimtmetis. Naujajame socialiniame modelyje iki 35 metų dar pailgintas ir darbo stažas, būtinas pensijai gauti.
Emigruoti ir dirbti sunkius fizinius darbus jau nebeleidžia sveikata. Tenka registruotis Darbo biržoje, tapti pašalpininku. Požiūris į pašalpininkus – neva visi jie iššlaikytiniai, tinginiai ir girtuokliai – kerta per žmogaus orumą. Vakarykštis inteligentas gūžiasi savo kampe.
Jis į savo namus priėmė dar didesnį bedalį, užaugusį vaikų namuose. Sutvarkė dokumentus, kad gautų pašalpą. Vos pervedė pirmuosius pinigėlius, viską nusiskaičiavo antstolis. Pasirodo, prieš keletą metų tas bedalis dviračiu nuvažiuodavo kaimo vyrams iš parduotuvės parvežti alaus. Tie duodavo po eurą honoraro ir gurkštelti gėralo. Vieną dieną gurkštelėjusį nelaimėlį sustabdė policija. Kam važiavo dviračiu išgėręs – uždėjo baudą.
Kaip galėtų savo likimą pakeisti 40 metų valstybiniame ir privačiame sektoriuje atidirbusi inteligentė, kuriai paskyrė 230 eurų pensijos? 150 eurų ji sumoka už buto šildymą, administravimą, vandenį, elektrą, dujas ir kitus patarnavimus. Maistui ir vaistams lieka 80 eurų mėnesiui. Kiek išminties reikia sutvarkyti tuos ubagiškus finansus taip, kad užtektų ir bent 5 eurus atsidėtum juodai dienai?
Beje, žurnalistams komentarų negailintis finansų analitikas guodžia, jog Lietuvos žmonės gyvena geriau negu Afrikos, Pietų Amerikos ir Azijos valstybių gyventojai. Tik neaišku, kodėl mus, gyvenančius Europos viduryje, reikia lyginti ne su europiečiais, o su Afrikos ir Azijos gyventojais?
Savo komentarus televizijai dosniai dalijanti analitiko kolegė ekonomistė dažniausiai kaip labiausiai nuskriaustus mini kvalifikuotus specialistus, kurių pajamos tik šiek tiek viršija tūkstantį eurų. Visi kiti žmonės – tarsi nurašyti.
Nurašytųjų dar padaugės.
Migracijos tarnyba nutarė mažinti prie savivaldybių registruotų benamių skaičių. Esą daugelis piktnaudžiauja benamio statusu – iš tikrųjų gyvena pas močiutes, tetas, sugyventines, bet ten nesiregistruoja. Tikru benamiu gali būti laikomas tik tas, kuris gyvena parke, ant suoliuko, arba miega šalia atliekų konteinerio.
Stogo virš galvos neturintys patys ubagiausi Lietuvos ubagai netenka net registracijos vietos. O taip pat negauna ir pašalpos atsiginti nuo bado. Jie ištrinami iš Kelmės, Pakruojo, Akmenės, Radviliškio. Lietuvoje jų tarsi nėra. Pagražėja mūsų šalies statistika. Lengviau atsidūsta šalies biudžetas. Nėra ubago, nėra ir jo problemos.