Darbas savarankiškai – patrauklus lietuviams?

Statistika atskleidžia, kad vis daugiau lietuvių renkasi savarankišką darbą pagal pažymą ir tuo pačiu stengiasi patenkinti ne tik savo finansinius lūkesčius, tačiau taip pat ir moralinius poreikius. VMI atstovai priduria, kad dažnai tai paskatina mažesni mokesčiai, kurie pasirinkus darbą pagal pažymą – mokami tik nuo pajamų, galiausiai, geros socialinės garantijos, kurios leidžia stabiliai jaustis. Kalbamės su Rūta, kuri dalijasi savo patirtimi dėl darbo pagal pažymą.

- Kodėl darbas su individualios veiklos pažyma, o ne pagal verslo liudijimą?

- Jeigu iki šiol niekada neteko domėtis savarankiškos veiklos įteisinimo galimybėmis, tokiu atveju turbūt nežinote, kad galima rinktis darbą pagal individualios veiklos pažymą arba darbą su verslo liudijimu. Tiek vienas, tiek kitas variantas turi savus privalumus ir minusus, kurie ir paskatina būsimos veiklos vykdytojus rinktis jiems labiausiai priimtiną alternatyvą. Štai verslo liudijimai kiekvienos šalies savivaldybės yra įkainojami ir skirtingais įkainiais, galiausiai, mokesčiai mokami nepriklausoma nuo uždarbio. Kaip jau minėjome, individuali veikla pagal pažymą džiugina tuo, kad mokami mokesčiai tik nuo pajamų. Taigi, kuo daugiau uždirbama – tuo daugiau ir mokama. Arba nieko neuždirbus – nieko ir nemokama. Tai dažniausiai labai džiugina pradedančiuosius, kurie veiklos pradžioje dažniausiai ir baiminasi, kad mokesčiai bus labai dideli. „Man buvo svarbu, kad patys pirmi mano veiklos žingsniai nebūtų labai nuostolingi. Kadangi įrangos nereikėjo, ne dirbu su kompiuteriu, o mokesčius mokėjau tik nuo pajamų – laimėjau bet kuriuo atveju“,- pasakoja Rūta.

Lietuvių darbo nišos

- Jeigu kalbama tik apie darbą su pažyma, tokiu atveju galima pastebėti, kad šiuo metu išaugo poreikis dirbti skaitmeninio marketingo sferoje, programuotojais, dizaineriais, seo specialistais ir panašiai. Kodėl? Daugelis įgavę užtektinai patirties darbą biure iškeitė į darbą pagal pažymą, kuri atveria galimybes ne tik dirbti kiek norisi, tačiau dažnai ir kur kas paprasčiau gauti pageidaujamą užmokestį. „Man kilo klausimas dėl veiklos pasirinkimo, kadangi tiksliai pati negalėjau apibrėžti – kokias paslaugas teiksiu. Paskambinau į VMI ir man suteikė labai daug naudingos info, kuri padėjo suprasti – kas ir kaip“- priduria Rūta. Žinoma, tai nereiškia, kad pažyma riboja galimas veiklas. Tikrai ne. Štai dirbantys pagal verslo liudijimą dažniausiai turi rinktis iš kur kas didesnio veiklos ribotumo, kuris kartais gali atgrasyti nuo šio tipo veiklos įteisinimo. Dirbantys pagal pažymą gali dirbti beveik bet ką. Žinoma, yra pateikiami pasiūlymai, tad iš jų ir reikia rinktis.

Pandemija nebuvo baisi

- Galiausiai dirbantys savarankiškai pastebi, kad pandemija nebuvo tokia baisi kaip tiek, kurie dirbo pagal sutartį. Pirmiausia verta pabrėžti, kad dirbantys skaitmeninio pasaulio sferoje apskritai nieko nenukentėjo ir jų pajamos net išaugo, o galiausiai, sumažėjusiems buvo gana paprasta gauti subsidijas, kurios padėjo bent jau laikinai pagerinti savo finansinę situaciją. „Žinoma, bet kokie finansiniai nuotoliai yra baisūs. Tačiau aš pandemijos nenukentėjau. Taip pat gavau paramą, tad džiaugiuosi valstybės iniciatyvumu“.

 

Užs. Nr. 483189