Ką būtina žinoti apie tvoros statybą? Reikalavimai, leidimai, ribos

Yra daugybė priežasčių, kodėl mes mėgstame tvoras. Pirmiausia, tai patogus būdas pažymėti savo sklypo ir privataus turto ribas. Antra, tvora užtikrina saugumą. Trečia, tai eksterjero dalis. Tačiau planuojant statyti tvorą, svarbu nepamiršti kaimynų bei atsižvelgti į galiojančius statybos reglamentus, kuriais apibrėžiama kas galima ir draudžiama statant tvorą.

Nuo ko priklauso tvoros statybos reikalavimai?

Mes mėgstame diskutuoti su kitais žmonėmis, rinkti jų patirtį, domėtis rekomendacijomis ir atsiliepimais. Tačiau kaip ir daugeliu kitų atvejų, tvoros statybai keliami reikalavimai gali būti skirtingi dviems pašnekovams, kurie tuo pačiu metu stato tvorą. Todėl negalima aklai pasitikėti kaimyno ar bičiulio patirtimi, reikia visada kreiptis į specialistus arba pasidomėti tvoros statybos reikalavimais būtent jūsų situacijai.

 

Su kokiais reikalavimais gali tekti susidurti priklauso nuo šių niuansų:

Nuo planuojamo tvoros aukščio. Skirtingo aukščio tvoros priskiriamos skirtingoms statinio kategorijoms. Tveriant 1-2 metrų aukščio tvorą neperžiangiant sklypo ribos – statybos leidimas nereikalingas. 2-5 metrų aukščio tvorai mieste reikalingas supaprastintas leidimas statybos projektui, kurį išduoda savivaldybė.

Nuo vietovės, kur tveriama tvora. Priklausomai nuo to, ar sklypas, kuris tveriamas tvora yra mieste, kaime, saugomoje teritorijoje, vietoje, kuriai taikoma paveldo objektų apsauga, skiriasi keliami reikalavimai. Pavyzdžiui, statant tvorą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje ar valstybinėje žemėje, reikalingas savivaldybės leidimas statybai.

Nuo tvoros konstrukcijos. Į konstrukcijos apibrėžimą patenka tokie niuansai kaip tvoros cokolis, atraminės sienos, tvoros tankumas ar retumas. Pavyzdžiui, jei tvora su cokoliu, būtina užtikrinti, jog paviršinis vanduo nuo gretimo sklypo turės kur nutekėti. Jei cokolis sudaro kliūtį, reikia suprojektuoti nutekėjimo drenažą bei gauti kaimyno sutikimą darbams.

Nuo tvoros tankumo. Kuo tankesnė tvora, tuo ji suteikia daugiau privatumo. Tačiau reikia nepamiršti, jog tuo pačiu suteikia ir šešėlį. Jei tvora meta šešėlį į kaimyno sklypą, galite sulaukti problemų arba turite gauti leidimą, kaimyno sutikimą. Priklausomai nuo tankumo ir to, į kurią pusę yra šešėlis, priklauso ar reikės statybų leidimo ar ne.

 

Ar tvorai reikia statybos leidimo?

Kaip jau supratote, statybos leidimas gali būti reikalingas esant tam tikroms situacijoms ir aplinkybėms. Taisyklių ir išimčių daug todėl konkrečios informacijos savo atveju galite ieškoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos pateikiamoje informacijoje, tačiau geriausia kreiptis į jūsų savivaldybės vyriausiąjį architektą.

Statybas leidžiančio dokumento reikia visada, kai numatomos bet kokio objekto, įskaitant tvoros, statybos magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.

 

Kaimynų sutikimas dėl tvoros

Istorijų apie kaimynus, tarp kurių prabėgo juoda katė, t.y. perskyrė tvora, esama ne vienos ar dvejų. Ir tos istorijos, kurias girdime dažniausiai nėra gražios (gražiomis niekas viešai nesidalina). Todėl būtina ne tik žiūrėti savo interesų, tačiau ir pasidomėti ar reikalingas kaimyno sutikimas statyboms.

Kaimynų sutikimo reikia kuomet neišlaikomi privalomi atstumai nuo tvoros iki sklypo ribos (arčiau kaip 1 m iki sklypo ribos), taip pat jei tvora planuojama su cokoliu, o šis gali trukdyti nutekėti vandeniui. Jei tvoros tankumas didesnis nei leidžiamas ir tvora meta šešėlį į kaimyno sklypą.

Net ir laikantis visų reikalavimų, su kaimynais geriau nesipykti, o draugiškai pakalbėti, papasakoti savo planus ir pasiteirauti, ar jūsų nauja tvora nesukels kaimynams nepatogumų. Galbūt pakalbėję sužinosite, jog kaimynai taip pat planuoja statyti tvorą, tad turėsite su kuo pasitarti ir net suderinti tvoros statymo darbus. Bet kokiu atveju, tai gali būti naudinga ir padeda išvengti ginčų ateityje.

O jeigu jau suderinote visus statybos niuansus, apsilankykite svetainėje bergeta.lt kur surasite platų metalinių tvoralenčių pasirinkimą jūsų naujai tvorai. UAB “Bergeta” komanda padės jums surasti geriausią sprendimą.


 

Užs. Nr. 508843