Asociatyvinė nuotr.
Finansinės pagalbos, kurios prireikia įgyvendinant vieną ar kitą poreikį (nesvarbu, tai būti kelionės išlaidų padengimas ar automobilio įsigijimas), gali reikėti kiekvienam iš mūsų, nepriklausomai nuo to, ar dirbama pagal darbo sutartį, ar savarankiškai su IDV pažyma/verslo liudijimu. Esminis skirtumas yra tas, jog samdomas darbuotojas, kurio „portretas“ atitinka Lietuvos Banko „palaimintus“ atsakingo skolinimosi principus (atitinkamas gaunamų pajamų/patiriamų išlaidų santykis, „švari“ kredito istorija ir pan.), įprastai nesunkiai gauna pageidaujamo dydžio paskola.

Tuo tarpu paskola su verslo liudijimu ar IDV veiklos pažyma – šiek tiek „slidesnis“ dalykas, kurį, visų pirma, siūlančių kreditorių ratas yra gerokai mažesnis, išdavimo procedūra yra specifinė, o terminas – dažnu atveju ilgesnis. Tačiau, nepaisant to, pasiskolinti savarankiškai dirbančiam asmeniui, žinant kelis svarbius niuansus, tikrai yra įmanoma. Šiame straipsnyje kaip tik ir yra pateikiami pagrindiniai žingsniai, kaip gauti paskolą laisvai samdomam darbuotojui.

1 žingsnis – namų darbai

Nors šiuo metu apie jokią paskolą, nesvarbu, tai būtų greitasis kreditas smulkioms išlaidoms padengti ar gerokai didesnė paskola, reikalinga, pavyzdžiui, automobilio įsigijimui ar būsto remontui, ir negalvojate, dabar – pats tinkamiausias metas reikiamų „pagrindų padėjimui“. O, kalbant paprastai, primygtinai rekomenduojame rinkti visus dokumentus, susijusius su vykdoma veikla ir gaunamomis pajamomis. Tai, pavyzdžiui, galėtų būti IDV pažyma (elektroninė ar popierinė), sutartys su užsakovais, pajamų deklaracija, sąskaitos – faktūros, bankų išrašai ir kita. Atrodo, viską šiandien galima rasti „kabant“ internetinėje erdvėje, tačiau reali praktika rodo, jog, prireikus vieno ar kito dokumento, nėra jau taip paprasta. Jei kilo klausimas, dėl kokių priežasčių yra reikalingi tokie „namų darbai“, paprašysime šiek tiek kantrybės: atsakymą rasite tolesniame tekste.

2 žingsnis – kreditorių, siūlančių paskolos su individualia veikla ar verslo liudijimu, paieška

Įprastai informacija, ar konkrečioje kredito bendrovėje yra prieinama paskolos su individualia veikla galimybė, yra pateikiama pastarosios interneto svetainėje. Nenorintys „knaisiotis“ informacijos gausoje, gali tiesiog kreiptis nurodytais kontaktais. Galiausiai, galima pasinaudoti ir automatinių kreditų palyginimo platformų paslauga, kai, užpildžius vieną paraišką, ji yra nusiunčiama kelioms kredito bendrovėms. Jei vienas ar kitas kreditorius paskolos su individualia veikla nesiūlo, jums, dėl paraiškos pateikimo, nieko nenutiks. O, teigiamo atsakymo atveju, kredito bendrovės atstovas susisieks ir pateiks informaciją, kokie turėtų būti jūsų tolimesni žingsniai, norint gauti paskolą.

3 žingsnis – paskolos paraiškos užpildymas

Jei jau paraišką užpildėte, tikriausiai nustebote, kaip viskas, paprasta, ar ne? Standartinė paraiškos forma yra „perkandama“ net ir visiškai „žaliems“ šioje srityje: tereikia pateikti svarbiausius asmenims duomenis. Ir, tam tikrame etape, pasirinktu būdu patvirtinti asmens tapatybę.

4 žingsnis – kreditoriaus pageidaujamų dokumentų pateikimas

Jei, dirbant pagal darbo sutartį, pateikus paskolos paraišką, jau galima atsikvėpti, tai laisvai samdomi darbuotojai turi nusiteikti, jog kreditorius paprašys dar įdėti šiek tiek pastangų, norint gauti pageidaujamo dydžio paskolą. Būtent šioje vietoje ir išryškėja 1-ame žingsnyje aptartų „namų darbai“ svarba. Kreditorius, vienokiu ar kitokia (automatiškai įkeliant į sistemą, atsiunčiant el. paštu, pateikiant, atvyks į fizinį klientų aptarnavimo padalinį ir pan.) forma paprašo pateikti dokumentus, iš kurių būtų galima spręsti apie gaunamų pajamų dydį ir reguliarumą. Minėta informacija, kalbant apie samdomus darbuotojus, kreditoriams yra prieinama SODROS duomenų bazėje, tuo tarpu savarankiškos veiklos atveju, norint gauti paskolą, „kortas atverti“ reikia patiems. Jei reikalingi dokumentai bus po ranka, natūralu, paraiškos vertinimas, o kartu – ir visas paskolos išdavimo procesas bus gerokai sklandesnis ir greitesnis.

5 žingsnis – geriausio paskolos pasiūlymo pasirinkimas

Jei paskolas dirbantiems savarankiškai su verslo liudijimu ar IDV pažyma ir siūlo gerokai kuklesnis kredito bendrovių ratas, tai anaiptol nereiškia, jog klientas neturi galimybės pasirinkti geriausią prieinamą pasiūlymą. Vertinant skirtingas paskolos sutarties sąlygas, reikėtų atkreipti ne tik į nurodytą palūkanų normą, bet ir BVKKMN (bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą) –rodiklį, apimantį visus mokesčius, neatsiejamus nuo paskolos (sutarties sudarymo, administravimo ir kiti mokesčiai).   

Taigi, žiūrint į paskolų, skirtų savarankiškai dirbantiems išdavimo eigą, suskirstytą į atskirus žingsnius, šis procesas nebeatrodo toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio ar nuogirdų, asmeniškai su tuo nesusidūrus. Esminis skirtumas glūdi fakte, jog šios rūšies paskolas suteikia ne visos kredito bendrovės, o iš paskolos pareiškėjo yra reikalaujama papildomų dokumentų.  

 

Užs. Nr. 554529