Kampanija „Atrask galimybes“. Asmeninė asistentė Andra: šiame darbe daug pirmų kartų

Nuotr. iš asmeninio albumo

Indrė RADŽIUKYNIENĖ

59 m. joniškietė Alma Striuogaitė sunkią regėjimo negalią turi nuo vaikystės. Ji gyvena su mama ir dėkoja Dievui, kad dar mato tiek, jog gali susiorientuoti namuose ir pažįstamoje erdvėje, tačiau išsiruošus toliau palyda jai itin reikalinga. Moteris – labai aktyvi ir žingeidi. Nors atrodo neįtikėtinai, bet Alma yra aistringa fotografė, įrodanti, kad negalia negali sutrukdyti pildyti svajones ir kurti gražius dalykus! Tad, kai mamos sveikata pradėjo silpnėti, moterys kreipėsi į savivaldybę ir ten Almai buvo pasiūlyta asmeninio asistento pagalba. „Labai džiaugiuosi, kad naudojuosi šia pagalba (8 val. per mėnesį). Man reikia primokėti, bet išgaliu tai padaryti. Kartu su Andrute ne tik tvarkomės buityje, bet apsiperkame, einame pas gydytojus, pasivaikščioti, lankomės renginiuose, koncertuose, parodose, vykstam į ekskursijas, diskutuojam ir tariamės. Labai įdomu, smagu ir, žinoma, saugu. Neužsisėdžiu, praplečiu akiratį, jaučiuosi dvasiškai praturtėjusi. Drauge vykstam į gražiausias gimto miesto vietas, kuriose užfiksuoju daug nuostabių vaizdų. Padedant Andrai šiais metais rengiu jau antrą fotografijų parodą. Viena niekaip nesusitvarkyčiau. Andra yra „auksinis“ žmogus. Jos parama milžiniška. Todėl noriu palinkėti išdrįsti įsileisti nuostabius pagalbininkus į namus ir pasijusti savarankiškiems, laimingesniems, pakylėtiems“, – kviečia Alma.

34 m. joniškietė Andra Šoblienė iki gimstant dukrelei dirbo konsultante vaistinėje. Po motinystės atostogų nusprendė užsiimti veikla, artimesne baigtai spec.pedagogikos specialybei (spec. poreikių vaikų kūno kultūra ir kineziterapija). Asmeninė pagalba jai pasirodė tam tinkama, nes šiame darbe reikia daug bendrauti ir padėti žmonėms. Moteris išklausė 40 val. individualios priežiūros personalo įžanginius mokymus ir dabar dirba darbo dienomis su 6, o kas antrą savaitgalį pramaišiui su kolegėmis dar su 4 klientais. „Aš labai mėgstu bendrauti su žmonėmis, pagelbėt, paaiškint, pakonsultuot. Labai džiaugiuosi, kai galiu būti kažkam naudinga. Dirbdama šį darbą daug ko išmokstu ir tobulėju pati. Glosto širdį suvokimas, kad padedu žmonėms džiaugtis gyvenimu. Labai sunkiai ruošėmės su Alma jos parodai, net susipykę buvom, bet jaučiuosi prisidėjus prie to, jog ji nenuleistų rankų ir siektų tikslo. O tas bendrai išgautas rezultatas kiekvienu atveju labai „veža“. Jeigu esate empatiškas, kantrus ir komunikabilus, nešališkas, atlaidus, jaučiate malonumą padėdamas kitam, tuomet ryžkitės tapti asistentu. Šiame darbe labai daug pirmų kartų. Linkiu tai patirti“, – nuoširdžiai sako Andra.

Asmeninę pagalbą Joniškio r. sav. organizuoja ir teikia Joniškio rajono vaiko ir šeimos gerovės centras, o ja naudojasi 57 įvairaus amžiaus, skirtingas negalias turintys žmonės. „Rajono gyventojai, pageidaujantys gauti tokią pagalbą, turi kreiptis į deklaruotos gyvenamosios vietos seniūniją. Jokių apribojimų amžiui, negalios pobūdžiui ir pagalbos trukmei nėra. Asmeniniu asistentu gali būti fizinis asmuo, kuris yra išklausęs įžanginius individualios priežiūros personalo mokymus ar įgijęs soc. darbo kvalifikacinį laipsnį, ar baigęs soc. darbo studijų krypties programą, ar įgijęs soc. darbuotojo padėjėjo, lankomosios priežiūros, ar asmeninio asistento kvalifikaciją. Asistentą parenkame mes arba pats klientas gali pasiūlyti giminystės ryšiais nesusijusį žmogų. Asistentai nuolat kelia profesinę kvalifikaciją, dalyvauja mokymuose. Kas ketvirtį teikia ataskaitas, analizuojame, kas pavyko, kur reikia pasitempti ar pagilinti žinias. Mūsų darbe kartais reikia sprendimų čia ir dabar, todėl vyksta gerosios patirties sklaida su kolegomis taikant „Intervizijos metodą“: ko nedarytum? Ką darytum kitaip? Kaip spręsti vieną ar kitą atvejį? Mūsų centro asistentai dirba septynias dienas per savaitę, o, kaip minėjo Andra, švenčių dienomis ir kas antrą savaitgalį ar esant laisvadieniui keičia vienas kitą. Asistentai su klientu bendrauja, kartu leidžia laisvalaikį, tvarkosi, dalyvauja maitinimosi procese, padeda susitvarkyti su asmens higiena, palydi į gydymo įstaigas ir pan. Bet asistentas neatlieka už gavėją buities darbų, negamina maisto ir t.t. – jis viską daro kartu su klientu. Nebijokite ir drąsiai prašykite pagalbos. Taip pagerės jūsų gyvenimo kokybė ir atsivers platesnės galimybės“, – ragina centro soc. darbuotoja darbui su šeimomis Jolanta Laurinaitienė.

Kampanija „Atrask galimybes“ skirta supažindinti su asmenine pagalba ir skatinti ja naudotis. Jos organizatoriai primena, jog tuo atveju, kai žmogaus pajamos yra mažesnės negu 294 Eur (2 valstybės remiamų pajamų dydžiai), ši pagalba yra teikiama nemokamai. Jeigu pajamos didesnės, mokestis už pagalbą negali viršyti 20 proc. jos teikimo išlaidų ir negali būti didesnis negu 20 proc. asmens pajamų.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kampaniją „Atrask galimybes“ inicijuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Daugiau informacijos apie asmeninės pagalbos teikimą ieškokite Neįgaliųjų reikalų departamento svetainėje
www.ndt.lt bei „Facebook“ paskyroje.

logologo

 

Užs. Nr. 518627