Morkas ir svogūnus žemdirbiai turės deklaruoti atskirai

Morkas ir svogūnus žemdirbiai turės deklaruoti atskirai

Morkas ir svogūnus žemdirbiai turės deklaruoti atskirai

Žemdirbiai susirūpinę dėl naujųjų pasėlių deklaravimo taisyklių ir programų. Anksčiau deklaruodavę tiesiog daržą, šį pavasarį turės atskirai deklaruoti kiekvieną daržovę, nors ji augs vos pusės ar vieno aro plote.

Ūkininkai liūdnai juokauja, kad pieštukus turės pasmailinti ir seniūnijų žemės ūkio specialistės, padedančios žemdirbiams deklaruoti pasėlius. Kai mastelis 1:500, sunku bus tiksliai atspindėti svogūnais ar morkomis apsėtą plotą.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Jungti galima tik salotas ir ridikėlius

Kražių seniūnijos žemės ūkio specialistė R. Karpinskienė sako, jog pasėlių deklaravimo procedūra šiemet bus labai sunki. Teks atspindėti visas kultūras, nors jų žemdirbys augins tik vieną lysvę.

Pagal naujas taisykles klasifikatorius leidžia jungti tik ridikėlius ir salotas. Anksčiau nedidelius kiekius daržovių auginantys žemdirbiai deklaracijoje jas pažymėdavo kaip kitas kultūras.

Pasėlius Kražių seniūnijoje deklaruoja 638 žemdirbiai. Trečdalis iš jų – stambesni ūkininkai, kurių ūkių ekonominio dydžio vienetas siekia per 14 EDV (ekonominio dydžio vienetų).

Kai kurie žemdirbiai tikina, jog neaugins nei morkų, nei burokėlių. Geriau nusipirks. Dėl maišo burokėlių ar krepšio morkų neverta vargti. Juolab, kad daugelis nori, jog jų ūkis nesiektų 4 EDV. Tuomet nereikia mokėti „Sodrai“.

Jeigu ūkis iki 2 EDV, pigiau kainuoja ir privalomasis sveikatos draudimas – tik 9 eurus, jei daugiau negu 2 EDV – jau 27 eurus per mėnesį.

Ar hektaras išmaitins du gyvulius?

„Esu išsigandęs, – sako ekologinio ūkio šeimininkas iš Butkiškės R.Karpas. – Reikalaujama vykdyti žalinimo programą. 5 procentus dirbamos žemės reikia palikti kaip pūdymą arba joje užsėti ankštines kultūras. Suprantu rūpinamasi, kad kuo mažiau būtų nualinta žemė. Tačiau ūkininkus tai apsunkins. Ankštinėms kultūroms reikės specialios technikos.“

Ūkininkas R.Karpas augina arklius ir galvijus. Pagal naujuosius reikalavimus vienam hektarui žemės reikia laikyti 2 gyvulius. „Kalvotose ir nenašiose mūsų žemėse viename hektare sunku išlaikyti vieną gyvulį, – svarsto R.Karpas. – Pusės hektaro reikia ganyklai, pusės šienavimui. Juolab, kad ūkininkauju ekologiškai. Negaliu tręšti pievų.“

Apie išmokos dydį negalės sužinoti telefonu

Kelmės rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas J.Rimkus tvirtino nenorįs smulkiau komentuoti naujosios tvarkos. Apie tai kalbės į rajoną atvykę Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai.

Paaiškino tik tiek, jog žemdirbys negalės telefonu sužinoti, kokią išmoką už deklaruotus pasėlius gaus. Numatomos keturių lygių išmokos.

Kiekvienas žemdirbys gaus taip vadinamą pagrindinę išmokos dalį.

Kita dalis išmokos priklausys nuo daugelio veiksnių. Jų dydis priklausys nuo ūkininko amžiaus. Jauni iki 30 metų ūkininkai gaus didesnes išmokas, vyresnieji – mažesnes.

Didesnes išmokas gaus iki 30 hektarų žemės valdantys ūkininkai. Daugiau negu 30 hektarų žemės turintys tenkinsis mažesnėmis išmokomis.

Išmokos dydis priklausys ir nuo to, kaip vykdoma žalinimo programa, kiek procentų ariamos žemės paliekama pūdymui ar ankštinėms kultūroms.

Autorės nuotr.

NUOMONĖ: Butkiškės kaimo ūkininkas Romualdas Karpas tikisi, jog ministrė atsižvelgs į žemdirbių nuomonę ir palengvins numatytą labai sudėtingą pasėlių deklaravimo tvarką.

GYVULIAI: Ekologinių ūkių šeimininkai abejoja, ar viename hektare įmanoma išlaikyti porą gyvulių.