
Naujausios
Ūkininkai imti iš ateities nenori
Jau daugiau kaip dvidešimt metų ūkininkaujantys Kelmės rajono Maneikių kaimo gyventojai Genovaitė ir Petras Dobeikiai iš keliolikos karvių bandos pragyveno patys, išleido į mokslus vaikus. Tačiau pastaruoju metu sumažėjusios pieno kainos ūkininkus verčia suklusti. Per šienapjūtę skrupulingai suskaičiuos visas išlaidas ir spręs, ar apsimoka karves laikyti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Šalia Kelmės–Tytuvėnų plento ganosi karvių banda. Iki ganyklos atvažiavę traktoriuku T–25 karvių šeimininkai Genovaitė ir Petras Dobeikiai į kibiriukus beria miltus, pila vandenį. Tešmeningos karvės kiša nosis į kibirus. Atsigers. Pasistiprins miltais. Po keliolikos minučių prasidės vakarinis melžimas – karvutės atsilygins šeimininkams pienu.
„Reikia, kad pasistiprintų ir miltais, – skubėdama mazgoti apsunkusius piendavių tešmenis, iš kurių jau varva pienas, kalba Genovaitė Dobeikienė.
Nuo parduodamo pieno kiekio priklauso ir ūkininkų uždarbis. Jeigu per dieną parduos 300 kilogramų, perdirbėjai mokės apie 13 centų už žaliavos kilogramą, jei mažiau, kaina gali dar sumažėti.
Ūkininkai uždeda karvėms melžimo aparatus. Pieną pils į bidonus. Veš namo, kur yra šaldytuvas. Atšaldytą pieną „Žemaitijos pieno“ bendrovė paima kas antrą dieną.
Ūkininkų darbo diena prasideda penktą valandą ryto. Maneikiškiai girdi, kaip, vos prašvitus, jų traktoriukas rieda per gyvenvietę į ganyklas.
Senas, rusiškas T–25 tarnauja ir kaip transporto priemonė – nuvažiuoja patys ir parsiveža pieno bidonus, be to, tiekia elektrą melžimo aparatams. Septintą valandą pienas jau šaldytuve.
Tuomet tenka kibti į kitus darbus: vežti į ganyklą vandens cisterną, liuobti kitus gyvulius, apžiūrėti daržus, tvarkytis namuose, gaminti valgį. Taip ir praeina diena, tik retkarčiais dovanodama valandėlę kitą poilsio.
Ponia Genovaitė – agronomė, jos vyras Petras – veterinarijos gydytojas, baigęs akademiją. Jis dar dirba kaip privatus veterinarijos gydytojas, tačiau sako, jog vien iš šio verslo nepragyventų. Anksčiau ūkininkams dažniau reikėdavo paslaugų. Dabar stambesnieji ūkiai samdo konsultantus, jie pataria, kaip prižiūrėti gyvulius. Daugelis ūkininkų ir patys jau „perkando“ gyvulių ligas, nusiperka vaistų, patys suleidžia.
Vyras nelabai norėjo kurti pieno ūkį. „Turėjome vieną karvę, – pasakoja G. Dobeikienė. – Pagalvojau, jog reikėtų antros. – Vyras prieštaravo. Prišnekinau, kad pirktume antrą, paskui trečią. Kai banda padidėjo – ir vyrui patiko ūkininkauti. Pradėjome plėstis.“
Šiuo metu Dobeikiai laiko 18 melžiamų karvių, būrį telyčių, turi kiaulių ir paukščių. Sako, jog beprotiškai sunku. Nuo 1992 metų dirba be jokių išeiginių ir atostogų. Kai vyras susirgo, ūkininkė pamanė, kad ištiks katastrofa. Laimė, kad buvo vasara, ir namuose atostogavo studentas sūnus.
Turėdamas ūkį privalai išmanyti ne vieną profesiją: būti traktorininku, melžėja, zootechniku, veterinarijos gydytoju, agronomu...
Maneikiai – priemiestinė gyvenvietė. Plėstis čia labai sunku. Dobeikiai turi 30 hektarų nuosavos žemės. Šiek tiek paveldėjo iš pono Petro močiutės, kitą pirko. Dar 15 hektarų nuomoja.
Būtų gerai žemės turėti daugiau. Buvo pasitaikiusi proga jos pirkti. Bet pastaruoju metu labai didelės žemės kainos. Prašė po 13 tūkstančių litų už hektarą. „Pagalvojome, jog per brangu, – pasakoja G. Dobeikienė. – Pigiau atsieina nusipirkti pašaro. Juolab kad vaikai gyvena miestuose, vargu ar benorės grįžti ūkininkauti.“
Nors ūkininkauti sunku, Dobeikiai nekeikia likimo. Ūkininkaudami pragyveno patys, išleido į mokslus vaikus, plėtė tvartus, pirko technikos. Prisimena, kaip sunkiai ūkininkavo pradžioje. Išsiardžius kolūkiui, kaip pajininkai gavo arklį. Jis ir buvo pagrindinis pagalbininkas jų šeimos ūkelyje. Šieną vartydavo ir grėbdavo rankiniu būdu. Namo parveždavo vežimu. Reikėdavo sukrauti ir iškrauti į daržines. Plušėjo visi: ir vaikai, ir tėvai. Šienapjūtė trukdavo visą mėnesį.
Palaipsniui plėsdami bandą ūkininkai susipirko visą reikalingą šienavimo techniką. Dar reikėtų tik preso. Šias paslaugas kol kas tenka pirkti.
Prie tvarto pristatė priestatą, kad tilptų daugiau gyvulių. Dabar, susikūrę bazę, galėtų lengviau atsikvėpti, daugiau sau leisti. Tačiau drastiškai sumažintos pieno kainos vėl verčia taupyti. Anksčiau skrupulingai neskaičiavę išlaidų ir pajamų šiemet ūkininkai tvirtina paskaičiuosią ir įvertinsią, ar dar apsimoka ūkininkauti.
„Bijom ir skaičiuoti, – priduria ponia Genovaitė. – Jeigu pajamos nepadengs kaštų ir reikės „imti iš ateities“, bus blogai. Juk mes jau iškritę iš darbo rinkos. Amžius toks, kad netiksime darbuotis užsienyje. Be to, negalėsime palikti namų. Galbūt todėl mumis ir naudojamasi.“
Autorės nuotr.
DARBAS: Žemė ir karvutės – Genovaitės ir Petro Dobeikių darbdaviai. Daugiau kaip dvidešimt metų ūkininkai sunkiai dirba, moka mokesčius. Bet šiandien jaučia, kad šeimos ūkių norima nusikratyti, sudarant jiems vis blogesnes sąlygas.