Ūkininkai seminare dalyvavo stovėdami

Ūkininkai seminare dalyvavo stovėdami

Ūkininkai seminare dalyvavo stovėdami

Kovo 30-ąją rajono žemdirbiai buvo pakviesti į seminarą „Su plotu susijusių priemonių pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą 2015 metų aktualijos“. Jį vedė Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovės. Tačiau visi norintys sužinoti apie naujoves žemdirbiai netilpo į Savivaldybės salę. Daugelis klausėsi stovėdami, apsirengę striukėmis ir prakaitą braukdami. Kitos patalpos seminarui nerasta. Renovuojamas kultūros centras fojė patalpas suteikia ne visiems.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Žemdirbiams Kultūros centre nebuvo vietos

13 valandą susitikti su Miškų departamento atstove rinkosi miškus veisiantys ūkininkai. Jie pokalbiui turėjo tik valandą. Maža to, kalbant Miškų departamento atstovei, ant baltomis staltiesėmis uždengto stalo buvo dėliojami puodukai, gaivūs gėrimai ir bandelės seminaro dalyviams. Šurmulys trukdė susikaupti.

Po valandos Savivaldybės salės duris jau ėmė varstyti į seminarą atvykę žemdirbiai.

Miškų veisėjai su savo lektore tęsti darbo pasitraukė į Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo kabinetą, o į salę sugužėjo gyvulininkyste ir žemdirbyste užsiimantys kaimo žmonės.

Jų susirinko per 80. O prie stalų ir šalia stalų tiek vietų nėra. Be to, vietas prie stalo buvo užsiėmę kai kurie informacijos apie miškus klausęsi ūkininkai. Nemažam būriui ūkininkų apie pasėlių deklaravimo ir tiesioginių išmokų naujoves teko klausytis stovint. Apie kėdę šalia bandelėmis apkrautų stalų daugelis galėjo tik pasvajoti.

Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai minėjo taręsi dėl erdvesnių patalpų seminarui Kelmės kultūros centre. Tačiau patalpų jiems nesuteikta teisinantis remontu.

Tačiau kitomis kovo pabaigos dienomis Kultūros centro fojė buvo leista rajono merui ir Tarybos nariams rengti susitikimą su gyventojais. Čia savo ataskaitinį susirinkimą rengė ir Diabeto klubas. Kodėl vietos neatsirado žemdirbiams?

Daugelis jų seminaro lektorių turėjo klausytis stovėdami, apsirengę striukėmis, vargdami tvankioje patalpoje. Kai kurie nė nepajėgė sulaukti seminaro pabaigos.

Žinios taip pat nedžiuginančios

Nacionalinės mokėjimo agentūros Tiesioginės paramos priemonių administravimo poskyrio vyriausiosios specialistės Aneta Gerčaitė ir Sigutė Stakvilevičienė išdalijo žemdirbiams informacinę medžiagą ir supažindino su pagrindinėmis naujojo paramos laikotarpio taisyklėmis.

Išgirsta informacija taip pat nepradžiugino ūkininkų. Norint gauti tiesiogines išmokas reikalavimai auga. Pavyzdžiui, tie žemdirbiai, kurie dirba per 30 hektarų žemės, privalo auginti bent tris skirtingas kultūras.

Gyvulininkystės ūkiai, deklaruojantys ganyklas ir pievas tose pačiose vietose daugiau kaip penkerius metus, jau nebegalės jų arti. Jos automatiškai tampa daugiametėmis pievomis. Tai reiškia, jog ūkininkas negalės pakeisti ir ūkininkavimo krypties.

Daugiamečių pievų ir ganyklų negalės sumažėti daugiau kaip 5 procentais.

Visi pareiškėjai galės pretenduoti į pagrindinę išmoką ir žalinimo išmoką, kuri bus mokama už paliktą pūdymą arba ankštinius augalus, gerinančius dirvos struktūrą, pasėlių įvairinimą, daugiamečių pievų išlaikymą.

Bus mokama susietoji parama už gyvulius bei pirmųjų 30 hektarų papildoma išmoka. Ūkininkai iki 40 metų  gali pretenduoti ir į jaunojo ūkininko išmokas.

Autorės nuotr.

NEPAGARBA: Informacijos daugelis ūkininkų turėjo klausytis stovėdami tvankioje ir sausakimšoje Savivaldybės salėje, nes erdvesnių patalpų nesurasta.

INFORMACIJA: Seminare informaciją apie paramos galimybes pateikė Nacionalinės mokėjimo agentūros Tiesioginės paramos priemonių administravimo poskyrio vyriausioji specialistė Aneta Gerčaitė.