
Naujausios
Vašilėnai: pašaly, bet gyvi
Kražių seniūnijoje, netoli Karklėnų esantis Vašilėnų kaimas įsikūręs ties kelių rajonų sankirta. Netoli Telšių ir Šilalės rajonų riba. Telšių Varniai ir Šilalės Kaltinėnai, galima sakyti, ranka pasiekiami. Bet iki rajono centro Kelmės – beveik 40 kilometrų. Vašilėniškiai džiaugiasi gerais, visada padėti linkusiais kaimynais, kaimo saugumu ir švarumu. Bet keikia prastą kelią į Kelmę.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Saugūs ir vieningi
Vašilėnuose lankėmės saulėtą dieną. Tviskėjo gyvenvietės tvenkinys. Skleidėsi pirmoji žaluma. Nedidukė kompaktiška gyvenvietė , išsišakojusi keliomis trumpomis gatvelėmis. Jas aptūpę neseni tarybinės statybos mūriukai ir kuklūs mediniai namai.
Ūkininkų kiemus ženklina traktoriai, žemės dirbimo padargai ir kita technika. Bemaž visuose kiemuose – tvarka ir švara.
Su Nabaraučyznos, Anuliškės, Miškinių, Karklėnalių, Kryžiškės, Pagrįžpelkės ir Pagirgždūčio kaimais besiribojantys Vašilėnai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą minimi šešioliktojo amžiaus pabaigoje, 1583 metais.
Vašilėnų šviesuolė, buvusi bibliotekininkė, knygų apie Karklėnus autorė Janina Garbenienė knygoje „Karklėnų atspindžiai“ pasakoja, jog Vašilėnų kaimo pavadinimas kilęs nuo žodžio „šilas“.
Karklėnų valsčiuje buvę du kaimai Šilėnų pavadinimu. Tai keldavo painiavą. Todėl prie vieno kaimų pridėtas skiemuo „va“, ir kaimas tapo Vašilėnais.
Kaimo senbūviai sako, jog tiek anksčiau, tiek dabar jaučiasi saugūs. Duris gali palikti užrėmę šluota – niekas į vidų nedrįs užeiti. Nors kaime yra vienas kitas veltėdis (taip vietos gyventojai vadina iš pašalpų gyvenančius žmones) tačiau svetimo ir jie nesigviešia. O svetimi čia neatvažiuoja. Gal todėl, kad kaimelis labai nuošalus? Iki magistralinių kelių po 20 – 36 kilometrus.
O gal todėl, jog nėra ir turtuolių, iš kurių galėtum ką nors vertingo nugvelbti?
Žmonės vertina ne tik savo kaimo saugumą, bet ir vieni kitus. Buvusi kaimo bendruomenės pirmininkė ūkininkė Stefa Zelbienė pasakoja, jog kaimo žmonės – labai vieningi. Jeigu kuriam atsitinka bėda ar prireikia pagalbos, nė vienas neatsakys, padės kuo tik gali. O smulkių nesutarimų ar apkalbėjimų kaip ir visur pasitaiko.
Nors gyventojų – tik šiek tiek per šimtą, į kaimo bendruomenę susirašę 45. Pasak bendruomenės pirmininkės Gražinos Rimgailienės, į bendruomenės rengiamas šventes sueina ir nepriklausantys bendruomenei. Visi bendrai švenčia Kalėdas, Motinos dieną, per rudens šventę rengia cepelinų pokylį.
Bendruomenės namai, pradėti remontuoti buvusios pirmininkės Stefos Zelbienės rūpesčiu ir pabaigti Gražinos Rimgailienės, dabar vienintelė kaimo žmonių susirinkimų vieta. Čia jie prašosi įleidžiami ir kai rengia giminių pasisėdėjimus, jubiliejus, ir kai ištinka nelaimė.
„Pastatą prikėlėm iš laužo krūvos, – pasakoja S. Zelbienė. – Anksčiau čia buvo kolūkio kontora. Tą dalį, kurioje buvo salė, suremontavome. Ta dalis bendruomenei ir priklauso.“
Bendruomenės namų remontas, stalai, kėdės ir kiti baldai kainavo 11 556 eurų. Daugiau kaip 9 tūkstančiai eurų – Europos parama, gauta per Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupę.
Gyventojų sumažėjo perpus
J. Garbenienė savo knygoje rašo, jog 1902 metais Vašilėnų kaime buvo 62 gyventojai. Vyravo stambūs ūkiai. Dar iki šiol stambiųjų ūkių sodybos ar sodybvietės vadinamos Čėsnine, Paliuline, Rocevičine, Šimkine.
Ignacas Čėsna valdė 50, Simonas Čėsna – 46, Antanas Rocevičius – 45, Juozas Šimkus – 51, Vincas Zelba – 50 hektarų žemės. Tiek hektarų turėdami jie jau buvo laikomi stambiais ūkininkais.
Vikipedija skelbia, jog 1970 metais Vašilėnuose buvo 198, 1987 metais – 188, 2001 – 144, 2011 metais – tik 114 gyventojų. Pastaruoju metų gyventojų bus dar labiau sumažėję, nes mokyklą baigę į miestus išskraustė kai kurių šeimų vaikai. Be to, keletas žmonių mirė.
Šiuo metu Vašilėnuose taip pat ūkininkauja nemažai jaunų ir vidutinio amžiaus šeimų. Jos tiesiog užsiliko kaime, susigrąžino tėvų, senelių ar prosenelių žemę. Kiti „užsikabino“ už valstybės skirtų trijų hektarų.
„O ką čia daugiau veikti? Tik ūkininkauti,– sako Stefa Zelbienė. – Tik gaila, jog žemės aplink nedaug. Nėra kur plėstis.“
Prieš daugelį metų Vašilėnuose uždarė mediniame pastate įsikūrusią pradinę mokyklą. Vaikus vežioja į Karklėnus, kur yra pagrindinė mokykla. Paskui jie renkasi kur baigti gimnaziją – Kražiuose, Varniuose, Kaltinėnuose ar Kelmėje.
Praėjusių metų pavasarį mokyklą baigė paskutinieji jaunesniųjų kaimo gyventojų vaikai. Dabar autobusėlis į mokyklą iš Vašilėnų veža tik penkis vienos Brazauskų šeimos vaikus.
Ši šeima ilgą laiką pagerindavo kaimo demografinę situaciją. Augino 14 vaikų. Jeigu vienas mažylis nebūtų miręs, būtų 15.
Vyriausiam 30, mažiausiam – tik treji metai
Toks amžiaus skirtumas tarp pačios gausiausios Vašilėnų kaimo šeimos vaikų. Keturiolikos vaikų tėvai Asta ir Vaclovas Brazauskai savaip garsina Vašilėnus. Kitos tokios didelės šeimos Kelmės rajone nėra. Tik viena kita tokia yra ir Lietuvoje. Būdami Vašilėnuose visuomet užsukame į buvusią pradinę mokyklą.
Čia, prieš keturiolika metų, uždarius mokyklą, buvo apgyvendinta daugiavaikė Brazauskų šeima. Iš tolo matosi, jog kieme verda gyvenimas. Mama didžiuliame dubenyje prausia mažiausiąjį savo sūnų. Pamatęs svetimus, vaikas sprunka į trobą. Iš paskos – ir mama. Bent jau nušluostys vaiką.
Vyresnės mergaitės, pasiėmusios bidonėlius, traukia į kaimynus. Padės pasidarbuoti – gaus pieno ar kokį eurą. Vienas iš vyresniųjų sūnų pasiėmęs už rankos mažesnįjį broliuką, kažkur nutraukė keliu. Daugiavaikis tėvas Vaclovas vaikštinėja po kiemą.
Ne visi keturiolika Brazauskų vaikų namuose. Vyriausias trisdešimtmetis Kęstas gyvena Pakruojo rajone, pas Astos Brazauskienės motiną. Darbuojasi pas ūkininką, padeda močiutei.
29 metų Darius Pasvalio rajone dirba žvėrelių fermoje, su juo drauge ir 22 metų brolis Algirdas.
Dvidešimtmetis Virgis mokosi statybininko profesijos Kuršėnuose ir darbuojasi žvėrelių fermoje.
Penki iš devynių Brazauskų sūnų – dar namuose. 27 metų Donatas atitarnavo Lietuvos kariuomenėje. Jis ir 24 metų Vaclovas padeda vietos ūkininkams.
Dar trys sūnūs ir penkios dukros – nepilnamečiai. Namuose – 11 žmonių. Jie gyvena iš 600 eurų pašalpos. Pinigus jiems padeda tvarkyti socialinės darbuotojos padėjėja bendruomenės pirmininkė Gražina Rimgailienė. Mat, šeima įrašyta į socialinės rizikos šeimų sąrašą dėl socialinių įgūdžių stokos.
Mokyklos pastatas jau apšiuręs. „Vietos užtenka, bet reikėtų remonto,“ – neapsikenčia ir blogomis sąlygomis gyventi įpratusi daugiavaikė mama Asta Brazauskienė.
48 metų moteris glaudžia prie krūtinės trejų metukų mažiausiąjį sūnų Martyną. Jį pagimdė būdama 45 – erių. „Sunkiai gimdžiau. Prireikė lašelinės. Nuo paskutinio gimdymo jau buvo praėję penkeri metai. Tikėjausi, kad daugiau nebus vaikų,“ – guodžiasi daugiavaikė motina, pagimdžiusi 15 vaikų. Viena jos dukrelė 1992 – aisiais mirė būdama maža.
Kaimynai su atsarga vertina daugiavaikę šeimą. Nesupranta, kam reikėjo gimdyti tiek vaikų. Bet šeima, matyt, ir šiuo klausimu neturėjo socialinių įgūdžių. Tačiau ir nesmerkia. Sako, jog kaimo pakrašty gyvenantys Brazauskai niekam nieko blogo nedaro. Vaikai pagal savo sugebėjimus dar padeda ir kaimynams.
Sodybos tuštėja
Viduriniosios kartos šeimų Vašilėnuose dar yra. Bet jų vaikai į kaimą jau nebegrįžta. Galbūt vienas kitas kada nors parvažiuos perimti ūkelio. Tačiau kol kas kaime apie dešimt tuščių trobų. Senieji šeimininkai išmirė, o jaunų neatsiranda.
Vašilėnuose gimusi ir augusi ūkininkė Jolanta Bukauskienė sako, jog jai – brangus savas kraštas, prie jo priprato, nieko savo gyvenime nenorėtų keisti. Tačiau savo vaikams čia sugrįžti vargu ar linkėtų.
„Labai atoku, – sako ponia Jolanta. – Darbo dienomis autobusas į Kelmę važiuoja tik pusė septynių ryto, grįžta 16 valandą. Tik pirmadieniais ir ketvirtadieniais yra kuo grįžti anksčiau – pusvalandis po vidurdienio. Aišku, daugelis turi automobilius. Tačiau atstumai kainuoja. Artimiausia vaistinė Varniuose, už dešimties kilometrų. Medicinos punktas – Karklėnuose. Visa laimė, jog felčerė Onutė Šakinienė gyvena Vašilėnuose. Pagelbsti, kai didelė bėda. Ypač jos pagalbos reikia senukams.“
Moteris pasigenda ir parduotuvės. Artimiausia parduotuvė Karklėnuose – už penkių kilometrų. Pritrūkai druskos – kurk automobilį arba eik skolintis pas kaimyną.
Jos kolegė ūkininkė Stefa Zelbienė keikia prastą kelią į Kelmę. Ūkininkams rajono centre daug reikalų. Automobiliu važiuoji lyg kratytuve sėdėtum.
Kaimas nuolat raginamas kurti verslą, imtis alternatyvių veiklos sričių. „Jeigu aš auginčiau braškes, – svarsto S. Zelbienė. – Jas reikėtų vežti į turgų parduoti. Nudardėjusi iki Kelmės nuvežčiau ne uogas, o tyrelę.“
Nepaisant kai kurių nepatogumų, vašilėniškiai dar nebėga iš savo namų. Nuošalumas turi savų trūkumų, savų privalumų. „Nors pašaly, bet dar gyvi,“ – sako Vašilėnų kaimo bendruomenės „Varpelis“ pirmininkė Gražina Rimgailienė.
Autorės nuotr.
ŠVIESUOLĖ: Vašilėnų šviesuolė bibliotekininkė, kraštotyrininkė, trijų knygų autorė Janina Garbenienė visą gyvenimą praleido nedideliame Vašilėnų kaimelyje. Tačiau tai netrukdė jai surinkti daug kraštotyrinės medžiagos apie Karklėnus, Vašilėnus bei kitus apylinkių kaimus, parašyti tris knygas apie šį kraštą ir pelnyti apdovanojimų.
ŽENKLAS: Šešioliktojo amžiaus pabaigoje pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Vašilėnų kaimas pažymėtas bent ženklu. Rajone yra kaimų, kurie neturi nė lentos su pavadinimu, žyminčios kaimą.
ŪKIAI: Vašilėnų gyventojai dažniausia verčiasi žemės ūkiu ir gyvuliais.
GAMTA: Kaip ir daugelis Kelmės rajono kaimų Vašilėnai taip pat gali pasigirti gražia gamta.
NAMAI: Buvusi pradinė mokykla tapo daugiavaikės Brazauskų šeimos namais. Per keturiolika metų būstas apleistas, reikia remonto.
MAMA: Penkiolika vaikų pagimdžiusi ir keturiolika išauginusi Asta Brazauskienė glaudžia mažiausiąjį sūnelį trejų metukų Martyną.
GATVĖS: Keliukus primenančios Vašilėnų gatvės pavadintos kaimyninių kaimų vardais.