Chaimo Frenkelio viloje eksponuojami žydiški karpiniai

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Dovydo žvaigždės motyvas.
Šiaulių Chaimo Frenkelio viloje eksponuojami teisininko ir valstybės tarnautojo Klaido Navicko žydiškų tradicinių karpinių paroda.

 

Pasak parodos organizatorių, žydų karpinių menas XX a. pradžioje ėmė nykti ir beveik išnyko Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto metais, tačiau laikui bėgant atgimė daugelyje pasaulio valstybių. Prie žydiškų karpinių tradicijos išsaugojimo savo ryškiais darbais nuo 1988 m. prisidėjo ir tautodailininkas K. Navickas. Prieš tai menininkas drožinėjo, kalinėjo metalą.

K. Navicko darbuose atsispindi kasdienio žydų gyvenimo motyvai, tačiau didelis dėmesys yra skiriamas ir jų kultūriniams simboliams pabrėžti. Dovydo žvaigždės, menora, hamsa (apversta ranka), zodiako ženklai – dažniausiai aptinkamos detalės jo kūriniuose. Karpiniai-raižiniai (tradiciškai jie raižomi peiliu) yra glaudžiai susiję su religija, todėl juose neretai įamžinamos ir religinės apeigos.

Tradiciniai žydų karpiniai yra simetriški, kadangi jie karpomi lapą perlenkus pusiau. Darbai yra karpomi iš spalvoto ar balto popieriaus, kartais marginami akvarele. Taip dirba ir K. Navickas.

Parodos anonse rašoma, kad pirmasis žydiškas karpinys buvo sukurtas 1345 m., o XVII ir XVIII a. olandų ir vokiečių šaltiniuose minima, kad jau tada žydai buvo įgudę karpinių gamintojai. Informuojama, kad puošniais, spalvotais, įvairių dydžių bei formų karpiniais žydai puošdavo tiek apeiginius reikmenis, tiek savo namus. Pabrėžiama, kad šia menine veikla užsiimti galėdavo tik vyrai, kadangi moterims užsiimti kūryba žydų kultūroje nebuvo leidžiama.

K. Navickas gimė 1962 m. Raseiniuose, šiuo metu gyvena Grigiškėse, 2005 m. jam buvo suteiktas meno kūrėjo statusas.

Paroda Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) veiks iki spalio 1 d. visą rugsėjį.