
Naujausios
Prekybos centrų schemoje – ne taškeliai, o zonos
Šiaulių miesto savivaldybė rengiasi koreguoti prekybos centrų išdėstymo schemą. Prekybos centrų skaičiumi ir plotu 1 000 gyventojų Šiauliai jau pirmauja Lietuvoje.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Savivaldybė paskelbė pradedanti miesto Bendrojo plano koregavimo procedūras, koreguojant prekybos centrų išdėstymo schemą.
Giedrė Mendoza Herrera, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog ši Bendrojo plano dalis nebeatitinka pasikeitusių teisės aktų.
„Dabar yra taškinis prekybos įmonių išdėstymas, o turėti būti planuojamos zonos, nekonkretizuojant prekybos centrų tikslios vietos ir skaičiaus, – sakė G. Mendoza Herrera. – Plius esame gavę verslininkų, žemės sklypų savinininkų prašymų taisyti schemą.“
Dabar, jos žodžiais, kone „su lupa matuojama“, ar sklypo kraštelis pateko į prekybos centro vietą pagal schemą, ar ne. Kai nėra prisegtos koordinatės, kyla neaiškumų ir ginčų.
„Daug yra privelta kolizijų, kurias reikia naikinti ir aiškinamajame rašte, ir schemoje. Kiekvieno sklypo savininkas situaciją dabar aiškina savo naudai, o Savivaldybė neturi instrumentų konfliktams spręsti“, – sakė direktoriaus pavaduotoja.
Konkurencija dabar ribojama ir „kvadratūromis“.
Planavimo programoje keliama užduotis keisti parduotuvių ir prekybos centrų dydžių apibūdinimą. Parduotuve būtų laikomas statinys iki 3 000 kv. metrų bendro ploto, prekybos centru – nuo 3 000 kv. metrų ploto.
Dabar prekybos centru laikomas statinys, kurio dydis prasideda nuo 1 000 kv. metrų bendro ploto. Šią nuostatą statytojai ne kartą prašė keisti.
„Ką ir kaip bus galima statyti, kiek naujų centrų galės atsirasti, atsakys plano rengėjai“, – sakė G. Mendoza Herrera.
Pagal planavimo darbų programą keliama užduotis papildyti prekybos centrų koncentracijos zoną šiaurinėje miesto dalyje prie Tilžės gatvės. Taip pat – apibrėžti teritorijas, kuriose naujų prekybos centrų statyba negalima.
G. Mendoza Herrera tvirtina, kad ankstesnėje prekybos centrų schemoje buvo numatyta vieta prekybos centrui sklype ties Tilžės ir Aukštosios gatvių sankryža, bet esą plano rengėjai ją „tiesiog pamiršo“.
Dėl to LIDL, suplanavęs savo antrojo centro statybą šiame sklype, gavo leidimą statyti tik didmeninės prekybos objektą.
Po schemos koregavimo galėtų keisti paskirtį.
„Urbanistiniu požiūriu jokio skirtumo, ar tai mažmeninės ar didmeninės prekybos statyba, – teigia Administracijos direktoriaus pavaduotoja. – Pastatytas tūris, o kokia funkcija bus vykdoma, verslas pats nusprendžia. Gyvenimas keičiasi kiekvieną dieną, po penkerių metų gal iš viso bus ir kitas pastatas, ir funkcija.“
Mažmeninės prekybos statistika
2014 metais Šiauliuose buvo 811 parduotuvių.
Šiauliuose 1000 gyventojui teko 7,7 parduotuvės. Palyginimui: Panevėžyje – 6,5, Kaune – 6,7, Klaipėdoje – 6,8, Vilniuje – 5,3 parduotuvės.
2014 metų duomenimis, pagal prekybos centrų bendrą plotą 1000 gyventojų Šiaulius lenkė tik Vilnius.
Vilniuje šis rodiklis – 1894 kv. metrai, Šiauliuose – 1510 kv. metrų. Panevėžyje – 1202, Kaune – 1403, Klaipėdoje – 1370 kv. metrų.
Pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis
Vytauto RUŠKIO nuotr.
PREKYBA: Šiauliuose paskutinis naujas prekybos centras atidarytas birželį – LIDL centras. Iš viso mieste parduotuvių, prekybos centrų yra per 800.
Redakcijos archyvo nuotr.
ARGUMENTAI: Giedrė Mendoza Herrera, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, sako, jog prekybos centrų schema nebeatitinka pasikeitusių teisės aktų, ją taisyti prašo ir verslininkai.