
Naujausios
KOMENTARAS
Keista rinkimų vilionė – partijos be galvų
Rūta JANKUVIENĖ
Partijos viena po kitos skelbia savo kandidatų į Seimą sąrašus ir jų vedlius. Iš šešių partijų, kurios pagal reitingus gali laimėti mandatus, tik dviejų pirmininkai patys veda į rinkimus savo partijas.
Priežastys įvairiausios, bet jos rodo ir partijų, ir politikos lyderių krizinę situaciją.
Specialiųjų tyrimų tarnyba „iššlavė“ skaidrumą deklaravusio Liberalų sąjūdžio vedlį Eligijų Masiulį, įtartą paėmus kyšį, prekiavusį poveikiu.
Prieš pat rinkimus Liberalų sąjūdį ištiko lyderių krizė. Partijos vadžias laikinai perėmęs Antanas Guoga tik apsijuokė ir pasitraukė. Paliko net partiją.
Net po skandalo liberalų lyderiu tapęs sostinės meras Remigijus Šimašius neveda partijos į rinkimus. Seimo nariui Eugenijui Gentvilui atiteko sąrašo vedlio rolė.
R. Šimašiaus motyvas – negali sostinės palikti, nes per tiesioginius mero rinkimus įgijo rinkėjų pasitikėjimą.
Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis negali palikti europarlamentaro kėdės. Motyvas toks pat – 50 tūkstančių rinkėjų pasitikėjo, todėl liks ES parlamente. „Darbiečių“ sarašo vedliu tapo Seimo narys Kęstutis Daukšys.
Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis veda partiją į rinkimus. Bet ilgai delsė palikti ES parlamentą. Apsisprendė tik po to, kai liberalai pateko į korupcijos skandalą, kuris pravertė pirmiausia Tėvynės sąjungai. Jos reitingai šoko aukštyn, o konservatorių jaunajam pirmininkui neliko politikos „dešinėje“ potencialaus konkurento.
„Tvarkiečių“ lyderiui Rolandui Paksui į Seimą durys užkirstos Konstitucinio Teismo. „Tvarkiečius“ į Seimą ves parlamentaras Remigijus Žemaitaitis.
Socialdemokratų partija nuo pat pradžių bene vienintelė turėjo ir turi aiškų rinkimų vedlį – Premjerą Algirdą Butkevičių.
Ramūnas Karbauskis, Valstiečių ir žąliųjų sajungos pirmininkas, nepartiniam Sauliui Skverneliui, buvusiam populiariam vidaus reikalų ministrui, užleido sąrašo lyderio vietą.
Kad pats pirmininkas liko antras sąraše – iki šiol neregėta. Tik populiarių veidų paieškos strategija – jokia naujiena.
Politologai „valstiečiams“ kerta – esą nauji gelbėtojai atsirado, ne partijos sąrašas, o nepartinių rinkinys.
Saulius Skvernelis jau surengė ir pirmąjį „šou" – ketvirtadienį Vilniuje prie Baltojo tilto pramoginiu laivu atplaukė pristatyti „valstiečių“ kandidatų. Tikino, jog taip nori padėti tašką spekuliacijoms, kad „valstiečiai“ yra gelbėtojai.
„Mes nieko tikrai negelbėsime, mes nesame gelbėtojai, jei kas netiki, gali šokti į Nerį, nė vienas iš mūsų nepuls gelbėti“, – ironizavo S. Skvernelis.
Gal be reikalo ironizavo, nes daugiau kaip penktadalis Lietuvos žmonių skęsta skurde. Daugybė gelbėjasi patys – „balsuodami kojomis“ ir rinkdamiesi emigraciją. Ar nespręs tų klausimų Seime?
Gali pasiteisinti R. Karbauskio strategija – laimėti po partijos vėliava sutelkus aktyvius visuomenininkus ir specialistus.
Ir ne vienos partijos sąraše yra tokių kandidatų. Tik ar nuo to stiprėja pačios partijos? Einama su partija, deklaruojama, kad „mūsų nuostatos sutampa“, bet norima išlikti „nepriklausomam“.
Nėra labai sąžininga, o iš politikų pirmiausia tikimės sąžiningumo.