
Naujausios
Verslo penketukas žengia į rinką
Šiaulių miesto savivaldybėje vakar pasveikinti verslo idėjų konkurso laimėtojai. Penki jauni verslininkai gauna paramą visiškai naujiems produktams sukurti ir įžengti į rinką. Rudenį juos pristatys Šiaulių verslo parodoje.
Rūta JANKUVIENE
ruta@skrastas.lt
Laimėtojai ir jų „komandos“
Į Savivaldybės svečių priėmimo salę konkurso dalyviai atėjo ir po vieną, ir su palaikymo komandomis. Kas su broliu ir kolega atsiėmė laimėto konkurso diplomą, kas – su visa šeima.
Justė ir Dovydas Lipinskai atėjo laimėjimu pasidžiaugti su metų dukryte ant rankų ir ketverių, trejų metų sūnumis. Vienas iš mažųjų ceremonijos dalyvių suspėjo ir lego pažaisti ant gindų išsitiesęs.
Pirmą kartą Savivaldybė rengė jaunimo (iki 29 metų) verslo konkursą, skirdama ne tik premijas už geriausias idėjas, bet ir subsidijas joms įgyvendinti.
Penkiems geriausių idėjų autoriams įteikti diplomai. Pirmąją vietą laimėjo Tautvydas Milaknis – už verslo idėją „Online pagalbos programėlė“.
Antroji vieta skirta Stanislavui Chačaturovui už verslo idėją „Akmens apdirbimas kompiuterizuotomis išmaniosiomis akmens formavimo staklėmis“. Trečioji – Justei Lipinskienei už verslo idėją „NeoFolk rūbai“, ketvirtoji – Vytautui Žąsinui už verslo idėją „Staliniai 3D spausdintuvai namams“, penktoji – Raimondui Rupšiui už verslo idėją „CrossFit sporto klubas“.
Šis penketukas pelnė premijas nuo 500 eurų (V vieta) iki 2 500 eurų (I vieta) ir subsidijas. Jos sieks ir iki 1 000 eurų (V vieta), ir iki 5 000 eurų (I vieta), bet ne daugiau kaip 50 procentų projektui įgyvendinti reikalingų investicijų.
Iš viso konkursui skirti 26 tūkstančiai eurų.
Vakar su laimėtojais aptartos ir sutarčių pasirašymo sąlygos. Visiems keliama sąlyga savo sukurtus produktus pristatyti tradicinėje verslo parodoje „Šiauliai 2016“, kuri vyks lapkričio 24–26 dienomis.
Rizikuoti nesibaimina
Konkursui iš viso buvo pateikta 14 verslo idėjų. Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis teigė, jog atrinkti geriausias buvo sudėtinga. Pasidžiaugė, jog konkursas sulaukė jaunų verslininkų dėmesio.
„Kai kas manė, jog nesulauksime nė vienos idėjos, jog vėjais paleisime pinigus, bet nebijome rizikuoti, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis. – Tikiuosi, jog smarkiai „suklydome“ dėl tų, kurie nepateko tarp laimėtojų, jog jie dar parodys, ką gali, o tie, kurie laimėjo, neužmigs ant laurų.“
Alfredas Jonuška, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius, linkėjo, jog idėjos „nebuksuotų“. Jo žodžiais, neužtenka tik geros idėjos, kuri „veža“.
Konkurso laimėtojai, išskyrus vieną, teikė gamybines idėjas, ne viena paremta naujomis technologijomis. Vieni jau yra įkūrę įmones, ir ieško rinkos savo produktams, kiti įmones kurs.
Nuo „krėslo“ iki „vežančios“ idėjos
26 metų Tautvydas Milaknis, laimėjęs I vietą su „Online pagalbos programėle“, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog jo komanda „idėją jau programuoja“. Tai bus išskirtinė internetinė paslauga verslininkams, norintiems optimizuoti savo veiklą.
„Tiems, kurie turi internetinę parduotuvę ar tiesiog informacinį tinklalapį, atsiranda galimybė konsultuoti internetu turint tokią susirašinėjimo platformą, – aiškino jaunasis verslininkas. – Ar turi 10 klientų, ar 1 000, išlaidos panašios – aptarnauja vienas serveris.“
Pats yra ekonomikos bakalauras ir verslo vadybos magistras, baigęs Šiaulių universitetą.
„Tikėjausi laimėti, – sakė nugalėtojas. – Konkursas buvo patikrinimas, kad ne tik man atrodo, jog idėja yra gera, ir finansinis paskatinimas svarbus.“
Versle nėra naujokas, žinąs, jog nebus lengva.
„Man tai jau koks septintas verslas, – T. Milaknis šypsojosi prisiminęs, jog „kažkada su draugais pradėjo nuo masažinio krėslo“. – Pastatėme grožio salone ir tikėjomės, kad pinigai kapsės, o mums nieko nereikės daryti.“
Kuria išmaniąsias stakles
25 metų Stanislavas Chačaturovas, laimėjęs II vietą, prieš kelis mėnesius atidarė savo įmonę, įsteigė 3 darbo vietas. Jis kuria kompiuterizuotas išmaniąsias stakles akmeniui apdirbti.
Link šios idėjos ėjo ne vienerius metus. Dar 15 metų būdamas susidomėjo „akmeniu“, padirbėjęs vieną vasarą su akmens apdirbėjais. 17 metų pats ėmėsi šio darbo. Dirbo su verslo liudijimu nuo pat vidurinės baigimo.
„Akmens apdirbimo išmaniosiomis staklėmis galima ir greičiau apdirbti akmenį, ir suteikti jam įvarias formas, papuošti namus, sodybas, – dalijasi idėja Stanislavas.
Staklių projektą jau turi ir teiks siūlymus gamybinėms įmonėms.
Šeima imasi verslo
Justė Lipinskienė, laimėjusi III vietą, yra etnokultūros magistrė. Ji imasi siūti neofolk drabužius ir jų kolekciją pristatys parodoje.
Jaunos šeimos verslo idėja sutapo su konkurso paskelbimu, džiaugiasi laimėta parama. Justės pagrindinis pagalbininkas – vyras Dovydas.
„Tai nėra tautinis kostiumas, tai rūbai su tautiniais elementais, kad smagu būtų pasipuošti per šventes ir kasdien pasivaikščioti – parodyti, kad esi lietuvis, patriotas“, – sakė Dovydas, pristatydamas idėją.
J. ir D. Lipinskai jau yra atrinkę audinius savo kolekcijai ir jau pasiuvę keletą pavyzdžių. „Muziejų eksponatuose ieškojome tradicinių kirpimų, apvažiavome siuvyklas, radome, kas gali tobulai prisiūti juostas“, – sakė Justė.
Jos žodžiais, konkursas – „didelė paskata toliau kurti“. Gaus ir paramą įmonei įsteigti.
Išmaniesiems namams kurti
20 metų Vytautas Žąsinas laimėjo IV vietą, pasiūlęs gaminti stalinius 3D spausdintuvus namams.
Jis yra Šiaulių valstybinės kolegijos studentas.
„Mano tikslas – sukurti spausdintuvą vartotojui namuose, kur galima būtų spausdinti įvairiausius dalykus – interjero detales, papuošalus, indus, žaislus“, – vardija Vytautas.
Vaikinas sako, jog visada norėjo pats kažką įdomaus sukurti. Domėjosi naujomis technologijomis, kurias galima būtų pritaikyti kuriant išmaniuosius namus.
„Manau, spėsiu iki rudens sukurti spausdintuvą, sunkiausias yra gamybos procesas, bandymai ir produkto įvedimas į rinką, – sako Vytautas. – Man padeda Verslo inkubatorius.“
Nauja sporto idėja
Raimondas Rupšys, pats ekonomistas, laimėjo V vietą, su naujo sporto idėja. Su broliu Mindaugu ir kolega Gintautu Alseika atidarys „CrossFit“ sporto klubą.
R.Rupšys dalijasi norintis Šiauliuose populiarinti naują sporto šaką – „CrossFit“. Ji populiari Amerikoje, o Lietuvoje dar tik „atrandama“.
„Klubas Vilniuje yra atsidaręs, po truputį susižinojome, kad yra susidomėjusiųjų ir Šiauliuose – jie mus ir skatina kuo greičiau idėją įgyvendinti“, – sakė R. Rupšys.
Klube bus užsiimama dar ir joga, ir sunkiąja atletika.
Jono TAMULIO nuotr.
KŪRĖJA: Etnokultūros magistrė Justė Lipinskienė, neofolk rūbų kolekcijos kūrėja, su dukrele ant rankų atsiėmė apdovanojimą.
NUGALĖTOJAS: Penketuko lyderis Tautvydas Milaknis – pirmąją vietą pelnė su idėja sukurti verslui internetinę konsultacinę platformą „Online pagalbos programėlė“.
GAMYBA: Stanislavas Chačaturovas įsteigė įmonę ir kuria akmens apdirbimo kompiuterizuotas išmaniąsias stakles.
TECHNOLOGIJOS: 20-metis Vytautas Žąsinas – jauniausias tarp konkurso laimėtojų – projektuoja stalinius 3D spausdintuvus išmaniesiems namams kurti.
SPORTAS: Raimondas Rupšys atidarys naujos sporto šakos „CrossFit“ klubą.