
Naujausios


Dovanos ir sveikinimai
„Knyga mus lydi nuo lopšio, kai tėvai skaito pasakas, paskui jau patys vedžiojame pirštais raides“, „biblioteka ir šventovė, ir greitoji pagalba, kai prireikia skubiai sužinoti autobusų grafiką ar vyresniam žmogui išmokti naudotis išmaniuoju telefonu, planšete“, „bibliotekoje žmogus pakelia akis nuo kasdienės rutinos, kad pažvelgtų į ateitį“, – tokie žodžiai skambėjo iš sveikintojų, renginio dalyvių lūpų.
Rajono meras Vitalijus Gailius Maldenių bibliotekai atvežė geriausią dovaną – naujų knygų, 28-erius metus bibliotekininke dirbančią Lionę Adomaitienę sveikino Skaistgirio seniūnė Virginija Kaikarienė, atvežusi ir padėkos raštą gražios sodybos puoselėtojams maldeniškiams Aurelijai ir Gintarui Baltuliams. Šiltus linkėjimus tarė Maldenių kaimo bendruomenės valdyba, kolegės iš Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos administracijos, Jurdaičių, Skaistgirio, Stungių filialų, dainomis džiuginęs moterų vokalinis kolektyvas „Platonė“ (vadovė Rita Kipšaitė), kraštietis poetas Jonas Ivanauskas, kiti bičiuliai.
Lionė Adomaitienė kartu su bibliotekos direktore Jovita Šimkevičiūte padėkos raštus įteikė ištikimiausioms bibliotekos skaitytojoms, talkininkėms: Vladai Romutei Gramaliauskienei, Jadvygai Čečkauskienei ir Jadvygai Lapinskaitei.
Renginyje dainavo maldeniškė, Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos absolventė Kornelija Taunytė, teatriuko „Padaužiukai“ jaunieji aktoriai suvaidino pamokančią istoriją apie aikštingą princesę. Norintieji daugiau susipažinti su bibliotekos istorija galėjo pavartyti lentynoje sudėtus metraščius.
Bibliotekos klajonės
Pirmoji biblioteka Maldeniuose 1969 metais buvo įkurta ūkininkų Rimdžių, ištremtų į Sibirą, sodyboje. Pastato po gaisro jau nelikę, tik auga vešlios akacijos, kurių neįveikė nei ugnis, nei laikas.
Netrukus bibliotekai surasta kita vieta – dviaukščio daugiabučio gyvenamojo namo bute pirmajame aukšte. Bet ir vėl nelemta ilgai užsibūti. Butą leista privatizuoti kitiems gyventojams, tad kultūros įstaigai paskirtos buvusios pašto patalpos.
„Kolūkis tuo metu dar buvo neiširęs, tad radiatoriai šilo. Kaip dabar pamenu, kaimo vaikai padėjo su ryšuliukais pernešti knygas ir įsikūrėme. Bet paskui šildymo nebeliko, tekdavo su „vėjeliu“ karštą orą pūsti. Žiemą tikrai šaldavome, bet vaikai ir moterys turbūt buvo išsiilgę kultūrinės veiklos, užsiėmimų, kad nepaisant to rinkdavosi į pradėto kurti lėlių teatriuko „Padaužiukai“ repeticijas“, – mena bibliotekininkė Lionė Adomaitienė. Pagaliau bibliotekai skirta vieta pradinėje mokykloje, kur ji gyvuoja iki šiol. Čia taip pat susitinka kaimo bendruomenės atstovai, neseniai dar veikė felčerinis punktas, dirbo vietos kultūros darbuotoja, dabar beliko tik vokalinio kolektyvo vadovė, kuri atvažinės iki naujų metų. Tad biblioteka liks vienintelis kultūrinis, švietimo židinys kaime.
Maldenių bibliotekoje nuo 1969-ųjų dirbo Julija Sargiūnaitė, Ona Grunskienė, Danguolė Turonytė, Irena Beinoravičienė, Virginija Dargytė.
Išsiskiria teatru
Maldenių biblioteka išsiskiria jau 23-ejus metus gyvuojančiu lėlių teatru „Padaužiukai“. Per tą laiką kolektyve vaidino apie 60 jaunųjų ir suaugusiųjų artistų.
Pirmoji premjera pagal pasaką „Lapė ir katinas“ įvyko per naujametę 1996 metų šventę tuometėje Maldenių pradinėje mokykloje. Pirmaisiais artistais tapo minėtos mokyklos auklėtiniai: Aurelija Vilbrantaitė, Mantas Lesutis, Gediminas Petraitis, Simas Rudauskas. Jie jau užaugę, pasukę savais gyvenimo keliais. Po keletą metų „Padaužiukams“ skyrė šeimos: Aurelija, Kęstutis, Gediminas ir jų mama Ginata Vilbrantai, net dešimt metų vaidino Linas Aukselis ir jo seserys Raimonda, Inga, mama Danutė ir kiti.
Ilgainiui aktorėmis mėgėjomis tapo ir kaimo moterys: Stanislava Mundrienė, jau minėta Ginata Vilbrantienė, Zina Balsienė, Emilija Kvedarienė, Aelita Brazauskienė, yra tekę vaidinti Daliai Lesutienei, Irenai Bartašienei, Bronislavai Gorodničenko, Irenai Skarbalienei ir kt.
Per dvi dešimtis metų pastatyta apie 50 spektaklių. Sudėvėtos dvi teatro širmos.
Susikūrė lėlių teatras dėl paprastos priežasties. Idėjų nestokojanti Lionė Adomaitienė nenorėjo apsiriboti vien įprasta bibliotekininkės veikla, stengėsi kuo daugiau pritraukti skaitytojų.
1999 metais teatriukui prigijo „Padaužiukų“ vardas. Jį išrinko patys vaikai, triukšmingi jaunieji artistai, iš kurių kažkuris pasakė frazę: „Mes ne vaikai, mes – padaužiukai“. Taip ir liko.
Teatriukas vaidino daugelyje rajono bibliotekos filialų, įvairiose šventėse, dalyvavo ir respublikiniuose teatrų festivaliuose Žagarėje bei Rokiškyje.