Naujausios
Ryšys labai stiprus
Moteris konkursui, kurį organizuoja Vilniaus prekybos centras CUP ir portalas lrytas.lt, pristatė Onos Džiugienės dukra Vida Granzbergienė. Jų nuotrauka, gerokai išsiskirianti tarp daugybės pateiktų mažų vaikų bei jaunuolių veidų, jau sulaukė nemenko palaikymo ir rungiasi tarp pačių populiariausių ir panašiausių. Balsuoti už jas galima internetiniu adresu https://plus.lrytas.lt/dvyniai-2019/. Konkursas vyksta visą lapkritį ir nugalėtojai bus apdovanoti lapkričio 30 dieną.
Solidaus amžiaus sulaukusios dvynės iš Gataučių iki šiol nesiskundžia sveikata, turi daug užsiėmimų, pomėgių. Susitinka jos kasdien, nes gyvena tame pačiame kaime, o pastaruoju metu Ona dažniausiai ir nakvoja pas Juliją. Prasidėjus šildymo sezonui patogiau dviems sesėms, abiems našlėms, gyventi vienoje sodyboje, kurios aplinka taip pat reikalauja nemažai dėmesio.
„Mūsų ryšys labai stiprus. Turbūt tiesa kalbama, kad dvyniai vieni kitus jaučia, jei sunegaluoja ar bloga nuotaika užklumpa. Per gyvenimą beveik nebuvome išsiskyrusios. Tik tada, kai sesuo mokėsi Kaišiadorių rajone, o aš – Panevėžyje, buvome taip toli viena nuo kitos ir susisiekdavome laiškais, nes kitų priemonių nebuvo. Po mokslų dar penekerius metus dirbau Žagarėje, o po to, sukūrusi šeimą apsistojau Gataučiuose, kaip ir mano sesė, – pasakoja Julija Verbušaitienė. – Užaugome mes šalia Vaizgučių dvaro, iš kurio tėveliai pirko žemės. Dar prisimenu ten stovėjusius raudonąjį ir baltąjį kumetynus, kurių nebėra, parką. Su dvarą valdžiusių ponų giminėmis turime ryšį, pabendraujame.“
Mina dviračius ir keliauja
Mama dvynukes rengdavo vienodai, bet tėvelis buvo numatęs skirtingą jų gyvenimo kelią: sakydavo, kad Julijai reikia mokytis, o Onutę planavo pasilikti prie žemės. Bet pamatęs, kad laikai keičiasi, kuriasi kolūkiai, į studijas išleido abi. Onutė iš pradžių ūkio buvo išsiųsta į buhalterijos kursus, o Julija įgijo pedagoginį išsilavinimą.
„Mama mėgo posakį: mokslo ant pečių nenešiosi“, – pastebi J. Verbušaitienė. Dvynių daug kas iki šiolei neskiria, buvę mokiniai kartais kaip su savo mokytoja pasisveikina su jos seserimi.
87-erių metų dvynės daug laiko leidžia kartu, abi iki šiolei važinėja dviračiais: numina į Jakiškių kapines, kur palaidotas Julijos Verbušaitienės vyras, nuvažiuoja iki Dargių, kur atgulė Onutės Džiugienės sutuoktinis. Yra įveikusios kelią ir iki Gasčiūnų, neretai pasiekia Kirnaičius. Sunku važiuoti tik prieš vėją.
Prieš metus dvynėms Julijos marti surengė kelionę į Italiją. Seserys aplankė Romą, Šventojo Petro baziliką, pamatė popiežių Pranciškų, aukojusį mišias. Atskirai jos taip pat keliauja: Ona buvo Norvegijoje, Julija – Paryžiuje, Londone, Vašingtone.
Paklausta, kuo jos labiausiai skiriasi, Julija atsako: „Onutė kas sekmadienį eina į bažnyčią, o aš tik per didžiąsias šventes. Daug laiko skiriu skaitymui, gilinuosi į genealogiją, renkių aplinkinių kaimų – Niūraičų, Vaizgučių – istorijas“.
Atlieka kraštotyrinį darbą
Julija Verbušaitienė atlieka didelį kraštotyrinį darbą.
Moteris surūšiavo ir aprašė visas savo šviesaus atminimo vyro Jono Verbušaičio artimųjų fotografijas. Ėmėsi ir savo giminės, sukvietusi pasikalbėti seseris, pusseseres. Iš jų minėtų pavadinimų buvo aišku, kad tėčio šaknys – Pakruojo rajone, tačiau tikslesnių duomenų neturėjo. Tada parsivežė į namus knygų apie Linkuvą, monografiją apie Pašvitinį, rašė užklausą į Lietuvos valstybės istorijos archyvą, iš kur atėjo atsakymas, kad tėvelis gimęs Pašvitinio valsčiuje, Kalevų kaime. Po to surado dėdę prie Vainiūnų dvaro, o jau rūpėjo, iš kur senelis ir močiutė kilę. Surado ir juos.
Duomenis apie giminę moteris vis pildo nuotraukomis, atšviestais dokumentais, užrašais, kuriais dalinasi su artimaisiais.
Tarp Julijos Verbušaitienės saugomų dokumentų į akį ypač krenta tėvelio Stanislovo Zajančkausko žemės pirkimo iš Vaizgučių dvaro sutartis, sudaryta notaro 1928 metais, kurios „galva“ papuošta herbu – Vyčiu. Tėvai, anot J. Verbušaitienės, paėmę paskolą įsigijo 17 hektarų žemės. Augino javus, laikė karvių, kiaulių. Išmokėtos paskolos kvitus mama kruopščiai rinko ir išlaikė iki pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, tad vaikams žemės nuosavybę buvo lengva atgauti.
Tėvelis, pasak J. Verbušaitienės, buvo labai darbštus: ne tik ūkyje plušo, bet žiemos sezonu dar dirbo kalviu, tad prie namų rikiuodavosi virtinės kaimo žmonių su arkliais: kam kanopas pakaustyti, kam ratams metalo apkaustus uždėti. Nagingas kalvis buvo pagaminęs ir keletą kapinių tvorelių.