Naujausios
Dainas įrašė keturi kolektyvai
Kompaktinėje plokštelėje, kurią puošia dizainerio Gedimino Banaičio–Skrandžio sukurtas viršelis, o išleido Joniškio kultūros centras, pagal Mato Slančiausko surinktą tautosaką įrašytas 21 dainuojamosios ir pasakojamosios tautosakos kūrinys, kuriuos atliko Joniškio KC folkloro kolektyvai „Rudbala“ (vadovės Elena Karnišauskienė ir Ingrida Buožiuvienė), „Kupars“, „Ašalia“, „Platonė“ (visiems vadovauja Rita Kipšaitė–Balčiūnienė). Vaikiškos dainelės suskambo trijų minėtų ansamblių vadovės sūnų Rojaus ir Jorio balsais.
Šiuos kūrinius renginyje papildė grupė „Šiauliai United“, kurioje grojantis tautodailininkas Albertas Martinaitis atvežė specialiai pagamintų suvenyrų – akmeninių sagų – „guzikų“, sukurtų iš akmenukų, surinktų Mato Slančiausko sodyboje. Vaikams jis demonstravo savo atkurtus medinius žaislus – špūlę, malūnėlį, patikusiems dainininkams dovanojo pakabukų, padarytų pagal žiemgališkus archeologinius radinius.
Projekto „Renginių ciklas „Atgajos pėdsakais“, pagal kurį išleista ir kompaktinė plokštelė, vadovė, KC direktorės pavaduotoja Ilona Osipova, kuri buvo ir plokštelės tekstų redaktorė, trumpai pristatė pasiekimus. Apie plokštelę kalbėjo repertuaro sudarytoja Rita Kipšaitė–Balčiūnienė. I. Osipova dovanėles įteikė prisidėjusioms prie projekto darbuotojoms, kultūros puoselėtojoms Elenai Karnišauskienei, Emilijai Kvedarienei, o daugiausia dėkota Ritai Kipšaitei–Balčiūnienei, kurios dėka rezultatas toks puikus ir matomas, turi išliekamąją vertę. Savo veiklomis ji pratęsė „Atgajos“ ir Mato Slančiausko kultūrinės atminties naratyvą, puoselėja mūsų krašto etninės kultūros savitumą.
Kompaktinė plokštelė įteikta visų įrašyme dalyvavusių kolektyvų nariams. „Kuparo“ kolektyvo nariai atsivežė krepšą obuolių iš M. Slančiausko Trumpaičų sodybos ir juos dalino teisingai įminusiems užduodamas mįsles.
Su Matu Slančiausku – jau du dešimtmečius
„Matas Slančiauskas jau daugelį metų keliauja kartu su mumis. Dar prieš du dešimtmečius pagal jo surinktą medžiagą parengėme programą „Švents laiks su Mateuša prisiminimais“, už kurią Kupiškyje vykusiame respublikiniame kraštotyrininkių seserų Glemžaičių pagerbimo renginyje buvome apdovanoti nominacija už autentiškumą. Ta programa niekada nebuvo įrašyta, tad galėjome dalį jos panaudoti. Įrašus atliko Donato Bielkausko mobili etninės muzikos įrašų studija. Jis pats atvyko į mūsų kultūros centrą ir per dieną nuo ryto iki vakaro pavyko įdainuoti pasirinktus kūrinius. Prieš tai, žinoma, būta daug repeticijų, beveik nuo metų pradžios. O neseniai vykusiam Maldenių kaimo bibliotekos 50-mečiui bibliotekininkė Lionė Adomaitienė užsiprašė, kad atliktume dainų būtent iš M. Slančiausko palikimo, – „Sidabrei“ pasakoja Rita Kipšaitė–Balčiūnienė. – Plokštelėje yra solinių ir daugiabalsių, vestuvinių, vaikų, jaunimo–meilės, karinių–istorinių dainų. Taip pat „Ašalios“ muzikantai įgrojo šviesaus atminimo mūsų kolektyvo nario Prano Steponavičiaus užrašytą maršą. Plokštelė išleista 500 egzempliorių tiražu kartu su įrašytos tautosakos tekstų knygele.“
Vyko ciklas renginių
Renginių ciklu „Atgajos pėdsakais“, kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir pirmą kartą į bendrą projektinę veiklą buvo įtraukti Kultūros centro skyriai, siekta pratęsti ir papildyti „Atgajos“ draugijos ir tautosakininko Mato Slančiausko veiklos kultūrinę atmintį bei sutelkti vietos bendruomenes leidybinei, medžio drožybos, Šiaurės Lietuvos tautosakos sklaidai koncertine bei teatrine formomis.
Pagal projektą ne tik išleista kompaktinė plokštelė, bet ir surengta „Atgajos“ draugijos veiklos 130 metų minėtuvių šventė Trumpaičiuose, sukurtas Rudiškiuose pastatytas ąžuolinis skulptūrinis objektas– stogastulpis, skirtas „Atgajai“ ir šių dienų Joniškio krašto „dainų nešėjams“, vyko Sekminių šventė su jai būdingomis vietos tradicijomis Skaistgiryje, organizuota Joniškio krašto mėgėjų teatrų trupių šventė „Spindulys“.
Matas Slančiauskas išties atgyja. Prieš kompaktinės plokštelės pristatymą redakciją pasiekė Gražinos Blinkinienės, Mato Slančiausko kraštietės, kilusios iš Rudiškių seniūnijos Pamūšio kaimo, dabar gyvenančios Akmenės rajone, Kruopiuose, žymiajam tautosakininkui skirtas eilėraštis, kurį jį perdavė per Eleną Karnišauskienę.
***
Kadais dar kvepiančią sakais skrynelę
Ir gimtą žodį pasiėmei į kelią.
Tiek metų niekintą, varžytą ir pamintą
Slėpei giliai, kad kartais nepradingtų.
Norėjosi išsaugoti jo grožį, galią,
Kaip ir čiurlenantį vilties upelį.
Kaupei tautosaką, visokią išmintį tautos,
Svajodamas palikti ateities kartoms.
Radai vienminčių: kalbininkų patarėjų,
Kilnūs darbai nauja vaga tekėjo.
Slapta įkūrėte draugiją „Atgaja“.
Dvasia alsavo laisvės ilgesiu. Deja.
Šiaulių kalėjimas, tremtis už žodį,
Kuris į laisvą būtį kelią rodė.
Šiandien tas žodis garbingiausioj vietoj, –
Žodis šviesuolio, knygnešio, poeto.