
Naujausios
Neužsidaro namuose
Ir į redakciją Regina Briedytė užsuka su šypsena, gera nuotaika, ką tik apsilankiusi bibliotekoje ar išsiruošusi į kultūrinį renginį mieste. Rankose – pačios skintų džiovintų šermukšnių uogų maišelis. Miela kalėdinė dovanėlė.
Užsiminus, kad apie ją rašyti pasiūlė Kalnelio kaimo bendruomenė, akimirkai nutyla: juk nieko ypatingo nepadariusi, ne daugiau nei kiti organizacijos nariai. Tiesiog neužsidaro namuose, eina, dalyvauja, kol rieda automobilio ratai, nuveža – atveža. Štai, sugalvojo bendruomenė moliūgų žibintais papuošti kaimą, ir žmonės noriai įsijungė, reikėjo tuos moliūgus suvežti, paskui visi skobė, skutinėjo, žvakeles degė. Reginą džiugina plintantis supratimas, atjauta žmogui. Kai rugsėjį kalneliečiai šventei priraitė ir išvirė pusę tūkstančio cepelinų, nepamiršto aplankyti su karštu patiekalu tų, kurie sunkiau juda, yra prastesnės sveikatos.
O tuos, kas patys atėjo, atvažiavo, kvapais viliojo ne tik tradicinis lietuviškos virtuvės patiekalas, bet ir R. Briedytės ant laužo virtos žolelių arbatos aromatas. Ją kalneliškė ruošė jau daugybę kartų – ir vietos kaimo bendruomenės renginiams, ir Joniškio kultūros centro kartu su bendruomene organizuotoms Joninėms, Sidabrės pilies sudeginimo minėjimo metinėms, ir kaitino vandenėlį Raganynių šventei Skaistgiryje, literatų klubo „Audruvė“ kūrybinėms stovykloms.
Ypatingoji arbatėlė
Nuo „Audruvės“ tos arbatos ir prasidėjo. Gal prieš 15 ar daugiau metų. Tada Regina Briedytė su „Aušros“ gimnazija, kur dirbo buhaltere, nuvykusi į Šiaulius pamatė parduodamą 15 litrų talpos ketaus puodą, tinkamą ant laužo virti. Iškart pamanė, kad pravers literatų klubo kūrybiniams susiėjimams gamtoje. Ir neklydo. Buvusios Kalnelio pagrindinės mokyklos meistras Antanas Trumpulis iš metalo vamzdžių bei grandinės pagamino išardomą trikojį, kad galėtų jį lengvai susipakuoti į maišą ir vežiotis kartu su puodu bagažinėje.
Kuo ypatinga toji Reginos arbatėlė? Ogi tuo, kad verdama iš pačios augintų arba savo ir kitų kaimo žmonių surinktų žolelių, ir kartais palydima eilėraščių „užkalbėjimais“. Juk R. Briedytė – dar ir literatė, sodrių, ją supančia gamta dvelkiančių, o kartais šmaikščių ar net ironiškų, šiandienos negeroves pašiepiančių eilėraščių kūrėja.
Kalnelio kaimo bendruomenės narė pasakoja, kad norint paruošti arbatą ant laužo didelių mokslų nereikia. Pirmiausia pilamas vanduo ir užkaitinamas iki virimo. Tada beriamas žolelių mišinys, paprastai iki penkių rūšių. Daugiau jų vienu kartu dėti nepatartina, nes skoniai pernelyg susimaišys, be to, kai kurios žolelės tarpusavyje nedera. Regina labiausiai mėgsta šaltmėtes, pipirmėtes, paprastąsias mėtas, raudonėlius, čiobrelius, medetkas. Kartais įdeda ir liepžiedžių. Kokio nors vieno tikslaus žolelių mišinio neturi, visą laiką eksperimentuoja.
Vasarą arbatą verda iš šviežiai nuskintų žolelių, tada ji būna žalsva, o rudenį džiovintos žolelės vandenį nudažo šviesiai rusva spalva arba net įgauna rausvą atspalvį. Arbatą paskanina ir šermukšnio uogos, džiovinti obuoliai, citrina ir jos žievelės.
Regina išduoda nedidelę paslaptį: į 15 litrų arbatos ji įmaišo vieną šaukštą cukraus. Nuo tokio kiekio arbata netampa saldi, tačiau cukrus paryškina žolelių skonį, jį koncentruoja.
Neužverkite savo širdies langinių
R. Briedytė daug metų dalyvauja kaimo bendruomenės veikloje, ketverius metus dirbo jos taryboje, buvo literatų klubo „Audruvė“ ilgametė vadovė. Moteris neįsivaizduoja gyvenimo be veiklos, be domėjimosi supančiu pasauliu, kultūra, be knygų skaitymo. Knygos jai – vienas mieliausių užsiėmimų, tad yra dažna bibliotekos viešnia.
Namuose jos laukia šuneliai, paukščių pulkas, kuriems reikia ne tik maisto, vandens, bet ir dėmesio, kaip kiekvienam gyvam padarui.
Regina Briedytė artėjančių švenčių proga Kalnelio kaimo gyventojams ir visiems laikraščio skaitytojams linki neužsidaryti namuose, neužverti savo širdies langinių. Verta išeiti, padėti, prisidėti prie bendros veiklos, kuri suteikia ne tik sau pasitenkinimą, bet ir dovanoja geras emocijas aplinkiniams.