
Naujausios

VALSTYBĖS TARNAUTOJAS 2019
Ar Jūs pažįstat tokį pinigą?
V. Treigotas su savo asmenine netipiška labdara suka po visą rajoną. Jo labdaringi maršrutai laisvu nuo tarnybos metu driekiasi nuo vieno rajono krašto iki kito. Jo pasiaukojimą jau žino visų seniūnijų socialiniai darbuotojai, geriausiai pažįstantys savo seniūnijos žmones, jų bėdas, sudaro netgi sąrašus žmonių, kuriems labai reikalinga tokia pagalba. Ir tuos sąrašus į rankas ima Voldemaras.
Aną kartą seniūnijos socialinė darbuotoja paprašė skubios pagalvos pas neįgalią močiutę – kiek gyvena tuose namuose, dar nė karto nevalytas nei kaminas, nei šildoma sienelė. O problemų daug – pro sklendę jau ugnies kibirkštys veržiasi, nes kaminas užsinešęs.
Išvydusi jauną šviesiaplaukį vyrą, dirbantį kaip vijurkas, moteris nespėja jo akimis gaudyti – čia viduje, prie krosnies, čia jau ant stogo. Šitiek suodžių, šitiek pelenų iš jos nevalyto kamino išnešė! Sutvarkė, išvalė, nė dulkelės nepaliko.
– Kiek aš skolinga? – klausiamai sužiuro močiutės akys.
– Nieko, močiut, nieko. Pasakykit: „Ačiū“, – šypteli Voldemaras.
– Kaip?.. Aš nesuprantu, – nuostabos ištikta namų šeimininkė.
– O Jūs žinot tokį pinigą, kuris vadinasi AČIŪ? – juokiasi Voldemaras, glostydamas šeimininkės pečius.
Močiutės akyse sužiba ašara, kuri nevaldomai ritasi jos skruostu...
Ar dar esama tokių geradarių?
Žmonės, panašu, jau atpratę nuo betarpiškos, nesavanaudiškos ir dar nemokamos pagalbos vienas kitam. Tuo įsitikinęs ir ugniagesys gelbėtojas Voldemaras. Ne vienas senolis, išgirdęs, kad už juodą darbą tikraja to žodžio prasme atvykėlis dar ir pinigų neima, sutrinka. „Negali būti, taip jau nebūna“, „Čia kažkas ne taip... Gal kokia klasta? Apgaulė?“. Kiti ima balsiai svarstyti: o gal pakenkė, ne padėjo? Bet ne – kaminas užte ūžia. Lengviau atsidūsta, už geradarį, kaip angelą, nusileidusi tarsi iš kito, ne šio, pasaulio, poterius sukalba – duok Dieve, jam sveikatos.
Nuo atlygio už savanorišką veiklą Voldemarui teko ir... pabėgti. Senolis, niekaip nesuprasdamas, kad dar esama žmonių, už dyką talkinančių, į suodiną jo švarką kupiūrą įbruko. Nepadėjo joks pasiaiškinimas ir savo misijos pristatymas. Neliko nieko kito – Voldemaras ištraukė pinigą iš kišenės, padėjo ant stalo ir tekinas iš trobos pabėgo...
Kriterijus nusistatė pats
Su kolegomis lankydamas kaimų ir vienkiemių gyventojus – tikrindamas jų krosnis ir kaminus, dalindamas ir tvirtindamas dūmų detektorius, V. Treigotas jau seniai teigia dėmesį atkreipęs į kai kurių gyvenimų liūdną buitį. Daugeliui jų, netekusių sveikatos, jėgų, gaunančių nedideles pensijas, verkiant reikia pagalbos. Viena neįgali močiutė veltui rymo prie lango – vienturtis sūnus jau penkeri metai nelanko, o kaime nuovokių, jaunų vyrų jau tenka su žiburių ieškoti. Tai ir atsakymas, kodėl mūsų senolių krosnys aptrupėję, šildomų sienelių kokliai subyrėję, sutrūkinėję, kaminai nevalyti.
„Kai tokių reidų metu paklausi žmonių, kodėl taip nesaugiai gyvena, išgirsti vieną ir tą patį atsakymą – kaime nebėra ko į pagalbą pasikviesti... Tada ir kilo mintis užsiimti šia veikla. Jau penkti metai laisvu nuo tarnybos metu užsiimu individualia veikla. Esu vienintelis rajone kaminkrėtys. Esu perpratęs visas šildymo sistemas ir jų niuansus, katilus. O prieš tris metus atėjo supratimas, kad turiu padėti ir nepriteklių kamuojamiems. Daviau sau žodį, kad būsiu tas, kuris pagal išgales eisiu, važiuosiu, padėsiu. Negaliu padėti visiems, todėl teko atsirinkti labiausiai nuskriaustų ir bejėgių žmonių grupę. Taip dabar ir važiuoju pas senus, vienišus, neįgalius, vienišas mamas su vaikais. Nuvažiavau vienu adresu, kitu, žiūriu, kad, padaręs gerą darbą, pats geriau jaučiuosi, “ – pasakoja ugniagesys gelbėtojas, laisvu nuo tarnybos metus tapęs savanorišku kaminkrėčiu.
Voldemaras prisipažįsta ne iškart apie tokią savo labdaringą veiklą prasitaręs žmonai Gabrielei. Vis dvejojo: ar supras, ar palaikys? Be reikalo – supratinga žmona, iki šiol žinojusi turinti puikiausią vyrą ir vaikų tėvą, dar labiau apsidžiaugė, kokia išties didelė jo širdis.
Svajonių svajonė
Voldemaras Treigotas ne iš tų pareigūnų, kurie dejuoja dėl mažų rizikingos profesijos atstovų atlyginimų. Ir jam, tiesą sakant, mažiausiai rūpi, valdžia juos ruošiasi didinti ar ne. Ne dėl pinigų šios profesijos troško – dėl darbo specifikos, noro padėti. Nes tapti profesionaliu ugniagesiu gelbėtoju – Voldemaro svajonė nuo vaikystės. Nieko kito nesirinko, apie nieką kitą negalvojo. Iškart pravėrė tuometinio Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Petro Tautvaišo darbo kabineto duris. Nužvelgęs atkaklų, aiškiai motyvuotą jaunuolį jis tik skėstelėjo rankomis: nėra laisvų etatų, visi užimti. Tačiau telefoną užsirašė. Dėl viso pikto.
Voldemaras laukė, o kai viltis jau buvo beveik užgesusi, susikrovė lagaminą ir išvažiavo į Didžiąją Britaniją. Tačiau telefonas po aštuonių mėnesių vis tik suskambėjo. Skambino jau kitas, naujas viršininkas ir pakvietė į ugniagesių gelbėtojų gretas.
– Turbūt jau tą pačią dieną ėmiau krauti lagaminą, iškart atsisakiau pelningo darbo, per kelias dienas grįžau į Joniškį ir jau stovėjau ant Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos slenksčio. Per tuos tarnybos metus nuo 2007-ųjų birželio dar nė karto nesuabejojau savo pasirinkimo teisingumu. Profesija iki šiol tebežavi, – laimingiausią savo gyvenimo akimirką iki smulkmenų mena nepaprastas pareigūnas, o su pliuso ženklu.
Ugniagesys gelbėtojas tvirto būdo – jis savo dienoraštyje skaudžios statistikos nefiksuoja. Per tuos trylika metų visko matė, visko patyrė. Nė vieno tragiško įvykio iš atminties neišbraukė, iki smulkmenų tos ugnies paženklintos tragedijos, į kurias kaskart skuba su komandos draugais, nusėda jo atmintyje. Ko gero visam gyvenimui. Užtat ir ėmėsi asmeninės iniciatyvos, kad tų nelaimių, ašarų būtų kuo mažiau.
Panašu, kad Voldemaras sau augina ir pamainą. Penkiametis sūnus Martynas labai brangina tas akimirkas, kai gali tėtį darbe aplankyti – ropščiasi į gelbėjimo mašiną, netveria džiaugsmu, kai jam leidžiama švyturėlius įjungti...
Trečiokė dukra Adelė jau žino, jau patyrė, kokia išties pavojinga yra tėčio profesija. Anų metų žiemą ant tvenkinio ledo ugniagesiai gelbėtojai pradinukams demonstravo, kaip atliekami į nelaimę patekusio žmogaus gelbėjimo darbai. Iš vakaro jai tėtis papasakojo visą gelbėjimo operacijos scenarijų, kuris bus demonstruojamas, viską, kaip bus, Adelė papasakojo savo klasės draugams. O kai jos tėtis, pats bangiausias žmogus gyvenime, vaidinęs skenduolį, atsidūrė lediniame vandenyje, mergaitė ir suakmenėjo iš siaubo – draugų „išgelbėtą“ tėtį pirmoji bėgo apkabinti.
Gerą tokį žmogų turėti šeimai, garbė ir laimė tokį pareigūną turėti rajono žmonėms.