
Naujausios


Mintis kilo susiginčijus dėl direktorių
„Kartą su Daina Galvydyte (taip pat joniškietė, fizinių mokslų daktarė – aut. past.) susiginčijome, kas buvo „Aušros“ gimnazijos direktorius mūsų mokymosi laikais, kuris pirmas, kuris antras. Tada pagalvojau: reikia gimnazijos vadovų eiliškumą nustatyti. Kažkas dar patarė nueiti į archyvą. Ten pamačiusi pirmus popieriukus iš 1919 metų mokyklos istorijos, supratau, kad nieko apie ją nežinau. O kai buvo gimnazijos 80-metis, pasakiau: turiu medžiagą ir tikiuosi knygos“, – apie solidaus leidinio „Joniškio gimnazijos istorija 1919–2019“ ištakas, paklausta renginio vedėjo, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo Vytauto Šalavėjaus, pasakojo dr. Giedrė Lastauskienė.
Geram norui lemta išsipildyti, ypač kai prisijungė komanda – buvę auklėtiniai, mokytojai.
Kalbininkė Rita Urnėžiūtė, rašiusi, redagavusi ir leidinį apie žinomus kraštiečius Juozą ir Joną Vainauskus, sakė turbūt antrą kartą susidūrusi su tokia jėgų mobilizacija vardan mokyklos, kai visi rinko, nešė nuotraukas, dokumentus, prisiminimus iš archyvų, sandėliukų, stalčių, palovių... Knygos rengimas dovanojo ir daug naujų draugų. Štai, atvažiuoja ji į gimnaziją, o direktorius Vidmantas Sutnikas teiraujasi, ko norėtų: apžiūrėti muziejų, įvertinti turimą informaciją, o gal ir varškėčių paragautų, šiandien jų net trijų rūšių valgykloje gali pasiūlyti. O kur dar mokytojai ir tylioji talkininkė gimnazijos sekretorė Genovaitė Dvelienė, viską nešusi, tempusi, rodžiusi, kad neliktų pamiršta, nepastebėta.
Įdomūs faktai, detalės
Kiekviename leidinyje didžiausia vertybė, kad tekstai, fotografijos, iliustracijos kalba tarpusavyje, papildo vieni kitus.
„Skaitai pokario protokolus, kaip mokytojas kalba, kad kaimo komjaunuoliai pralenks amerikonus, ir galvoji: kas pasidarė tam Antano Smetonos laikų pedagogui? O paskui randi, kad jo tėvai buvo išvežti, jam reikėjo kalbėti taip, kad išgyventų“, – sunkaus laikmečio ženklus prisiminė Rita Urnėžiūtė. Vartant nuotraukas jai dar įstrigo atmintin fotografijos, kur direktorius fotografuojasi su meistrais, pagaminusiais kėdes. Kitur – su valytojomis. Tokie ženklai liudija, kad šventės ne vienam, bet visiems, ir kad visi lygūs.
Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Birutė Krajinienė ir Vilija Bartašienė prisiminė gimnazijos laikraštuko (1995–2008) „Parko šarka“ leidybą. B. Krajinienė skaitydama leidinuką stebėjosi, kiek tuo metu buvo mokinių, turėjusių savo poziciją ir ją norėjusių bei sugebėjusių ginti. O V. Bartašienė gyvai pasakojo, kaip tuometinis gimnazijos direktorius Algimantas Budris, norėdamas pasveikinti visus su pirmuoju sėkmingai išspausdintu laikraštuko numeriu, parvežė šampano. Tačiau atidarant kamštis iššovė ir viskas išbėgo ant kiliminės dangos kabinete. Apsisukęs direktorius išlėkė pirkti naujo gėrimo butelio.
Gausiai iliustruotoje knygoje daug svarbių istorijos faktų, prabėgusių šimto metų liudijimų, žinomų, gimnaziją garsinančių asmenybių. Ten skaitytojai ras ir jau pamirštų laikmečio ženklų, ir netikėtų faktų. Pavyzdžiui, istorijoje pasakojama, kad įkūrus gimnaziją buvo pradėta rimtai rūpintis mokinių higiena, kadangi dvidešimtojo amžiaus pradžioje dažnas savo namuose neįgydavo tinkamų įgūdžių. Pedagogams pavesta rūpintis mokinių švara, tvarka, kad jie namuose praustųsi ir bent kartą per mėnesį lankytųsi pirtyje. Gimnazijos taryba pageidavo, kad į pirtį su mokiniais kartu eitų ir mokytojai.
O štai tarpukariu mokiniai turėjo papildomą užduotį – naikinti graužikus. Pasižymėjusiems buvo skiriamos premijos: sąsiuviniai, žibalas, cukrus ir kiti reikalingi daiktai ar produktai.
Parengė fotoalbumą
Šia knyga gimnazijos istorija nesibaigia, gali būti jos tęsinys, rašomos knygos apie mokyklą baigusius mokinius, visus pedagogus.
„Mes su Leonu Karaliūnu skaičiavome, kiek yra „Aušros“ gimnaziją baigusių mokinių: 4000, gal 5000, ir pametėme skaičių“, – sakė Rita Urnėžiūtė.
Buvęs Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokinys, Krepšinio muziejaus įkūrėjas L. Karaliūnas paminėtas ne veltui. Jis mokyklos šimtmečiui taip pat išleido knygą – fotoalbumą.
„Prieš 8 mėnesius mane pasikvietė direktorius Vidmantas Sutnikas ir tiesiai paklausė, kuo prisidėsiu prie mokyklos jubiliejaus. Tai štai, albumas“, – sakė L. Karaliūnas, su bendraklase Dalia Vyšniauskiene direktoriui įteikęs ir jų klasės surinktą finansinę paramą gimnazijos muziejui.
Iš viso šiemet išėjo net trys šimtmečio jubiliejui skirtos knygos. Trečioji – tai buvusių ir esamų mokinių kūrybos almanachas „Tėkmė“.
Gimnazija be mokytojų būtų niekas
„Aušros“ gimnazijos šimtmečio šventę tęsė specialus sveikinimų renginys, kurį vedė buvęs auklėtinis, bene žinomiausias radijo balsas Juozas Šalkauskas.
Išsirikiavo sveikintojų eilė. Kiekvienas norėjo pasidalinti prisiminimais, tarti gerą žodį buvusiems mokytojams. Muzikinį sveikinimą siuntė žinoma operos dainininkė, Joniškio Garbės pilietė Sofija Jonaitytė, buvusi gimnazijos auklėtinė, pianistė Gintarė Mikalėnaitė, kitų laidų atstovai ir dabartiniai mokiniai.
Ne viena laida skyrė lėšų gimnazijos muziejui sutvarkyti. Visi norintieji galėjo tai padaryti ir vietoje įdėdami auką į specialią tam skirtą dėžutę. O buvusi auklėtinė mokesčių ekspertė Rūta Bilkštytė kvietė buvusius „Aušros“ gimnazijos mokinius burtis į alumnų ir mentorių klubą, kuris padėtų, galbūt paremtų dabartinius gimnazijos auklėtinius.
Buvęs mokinys dailininkas Ignas Vilčiauskas dovanojo gimnazijai paveikslą su paukščio skrydžiu, linkėdamas be kliūčių skrieti dar bent šimtą metų.
Gimnaziją sveikino rajono švietimo įstaigų vadovai, Visuomenės sveikatos biuro, Rygos lietuvių gimnazijos, Alūksnės (Latvija) gimnazijos atstovės.
Už bendradarbiavimą ir būsimų donorų ugdymą gimnazijai skirtas Nacionalinės donorų asociacijos padėkos raštas.
Įvertinti ir mokytojai bei aptarnaujančiojo personalo darbuotojai.
Seimo nario Liudo Jonaičio padėjėja Inga Brūžienė Seimo švietimo ir mokslo komiteto padėkos raštus įteikė mokytojams: Nijolei Diringienei, Kęstučiui Motiejuičiui, Raimondai Dantienei, Sigmai Jonušienei.
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Novogreckis, savo buvusios auklėtojos žodžiais linkėjęs niekada nepamiršti namų ir mokyklos, padėkos raštus skyrė pedagogams: Gintautui Poliakui, Ramunei Ambroževičienei, Vilijai Bartašienei, Linai Karkliuvienei, Žydrūnui Mačiūnui, Arūnui Nesavui.
„Aušros“ gimnazijos direktorius Vidmantas Sutnikas sakė, kad gimnazija turtinga mokytojais. Labai svarbu, kai tai yra asmenybės, kurios auklėjo, guodė, patarė ir pabarė.
Direktorius padėkos raštus įteikė mokytojams: Jurgitai Burauskienei, Kristinai Judžentytei, Gediminui Mikulėnui, Jūratei Pinkienei, už ilgametį darbą Seimo padėka iš mokyklos vadovo rankų keliavo Eugenijai Gasėnienei.
V. Sutnikas padėkos raštais taip pat apdovanojo aptarnaujantį personalą: Marytę Grigienę, Vandą Adomaitienę, Janiną Stočkutę, Vytautą Norvaišą.
Padėkota ir parodų rengėjoms, autorėms: Agnei Misiūtei, Kristinai Judžentytei.
Mokytojų įtaka
„Nebuvome moksliukai, bet buvo nuostabi draugystė. Po daugelio metų įdomu stebėti, kaip žmonės pasikeitė. Štai, bendraklasis Audrius Zajančkauskas buvo išdykėlis, neklaužada, turbūt visa pažymių knygelė mirgėjo nuo pastabų. O dešimtoje klasėje kažkas jame persivertė, pradėjo mokytis gal 40 procentų geriau nei iki tol ir štai, jis apsigynė mokslų daktaro disertaciją, – pasakojo 50-osios laidos atstovas joniškietis Raimondas Gurskis. – Mums didelę įtaką padarė auklėtoja, mokytoja Margarita Sapkienė, kuri kryžiumi guldavo už savo klasę, visada užstodavo, nors kiti mokytojai gal jai nepritarė ir net nesuprato. Nuostabi mokytoja, mums pasisekė.“
Kad mokytojai darė didelę įtaką, liudijo ir 19-os laidos abiturientas Pranas Drigotas. Dauguma buvo taip susižavėję pedagogu Juozu Vainausku, kad, sekdami jo pėdomis, pasirinko studijuoti dailę, braižybą, architektūrą, tik keli nuėjo į žemės ūkio akademiją.
Jubiliejui susivienijo visų kartų atstovai
Joniškio kultūros scenoje per dvi valandas ekrane parodytas visas mokslo šventove vadinamos „Aušros“ gimnazijos, nešiojusios ir kitokius vardus, šimtmetis. Nuo Stanislovo Goeso raštiškai įformintos žemės sklypo dovanos mokyklai statyti iki Švietimo ministerijos oficialaus atsakymo į Joniškio valsčiaus valdybos pirmininko J. Buožio ir sekretoriaus B. Žygelio pasirašytą raštą, kad sutinka nuo 1919 m. rugpjūčio 1 d. steigti Joniškyje aukštesniąją pradinę mokyklą. Joniškiečiai sugebėjo įtikinti – gyventojams šviesti reikalinga lietuviška kultūringa bazė, kad pasienyje su latviais nebaigtume nutautėti… Po 1932 metų joniškiečių kreipimosi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Joniškio Švietimo draugijos rūpesčiu 1936 m. Rugsėjo 1 d. Tautinė vyriausybė įsteigė Joniškio valstybinę gimnaziją. Po to skaudus pokaris, į Sibiro gulagus išlydėjęs keliasdešimt gimnazijos šviesiausių mokinių, atkakliai besilaikiusių ir gynusių laisvės idealus. Daugelio jų gyvenimo laikrodžiai ten ir sustojo. Po to ilgi sovietmečio dešimtmečiai, pagaliau – vėl atgimimas ir naujas istorijos puslapis vėl atkurtos nepriklausomos Lietuvos metais.
Kokiais tik vardais ši mokykla per šimtmetį nevadinta… Ir Joniškio vidurinioji II laipsnio pradedamoji mokykla, ir Joniškio vidurinioji mokykla, pradinė aukštesnioji keturklasė mokykla, 1-oji vidurinė, išgryninta keturmetė gimnazija… Visi vardai tai mokslo ir kultūros šventovei tinka, kiekvienam abiturientui vis kitoks joks vardas brangus. Sprendžiant iš ovacijų, gausiausiai į savo mokyklos jubiliejų sugrįžo 1-osios vidurinės ir gimnazijos abiturientai, buvę to laikmečio mokytojai. Sugrįžo į labai nostalgišką laikmetį – savo jaunystę!
Scenoje visais tais mokslo šventovės istorijos vingiais ir laikmečiais įtaigiu žodžiu suėjusius, sugrįžusius vedžiojo visų laikų geriausi renginių vedėjai – Juozas Šalkauskas, šioje mokykloje besimokęs prieš 50 metų, šiandien – diktorius, tiesiog Lietuvos balsas, fotomenininkas, kaklaraiščių kolekcininkas… Urtė Oniūnaitė, „Aušros“ gimnaziją baigusi pernai, dabar mediciną studijuojanti Kaune… Ir Mantas Palubeckas, J. Šalkausko mokinys, su „Aušra“ atsisveikinęs prieš kelerius metus, dabar studijuojantis renginių verslo vadybą Šiauliuose.
Jubiliejiniame vakaro renginyje šios mokslo šventovės visų laikų geriausieji dovanojo savo muzikines dovanas. Salėje susirinkę nuščiuvo nuo pirmų Pauliaus Jurgaičio, 77-osios laidos abituriento, nūnai medicinos įrangos techniko inžinieriaus, sodraus žemo tempro išdainuotų natų. Sukluso, kai scenoje mokyklos 100-mečio vieškeliais akordeono tango ritmu susirinkusius lydėjo 58-osios laidos abiturientė Kristina Žebrauskaitė-Šilinskienė, „4Tango“ įkūrėja ir vadovė, muzikos pedagogė, muzikantė arba fortepijonu klasiką užgrojo kita šios mokyklos auklėtinė – pianistė Gintarė Mikalėnaitė… Galiausiai su muzikine dovana savo mokyklai išėjo primadona Sofija Jonaitytė, 29-tos laidos abiturientė. Ta dovana buvo triskart stipresnė, nes Nacionalinio operos ir baleto teatro solistė atliko kraštiečio, tą pačią istorinę mokyklą baigusio kompozitoriaus Algimanto Raudonikio, 16-tosios laidos auklėtinio, dainą „Švelnumas“, akomponuojant buvusiai tos pačios mokyklos auklėtinei Gintarei Mikalėnaitei. Nepasididžiuoja į savo pradžios tašką sugrįžti ir Eglė Ancevičiūtė, buvusi 73-osios laidos abiturientė, dabar visoje šalyje žinoma kaip aktorė, radijo laidų vedėja, dainų autorė ir atlikėja. Nusižengdami organizatorių taisyklėms, mergina su broliu Mindaugu, 68 laidos auklėtiniu, nūnai kino, teatro ir televizijos aktoriumi, dainų autoriumi ir atlikėju, nesusiturėjo ant scenos nenusilenkę savo dar esamiems ir jau išėjusiems Mokytojams, kuriems dėkojo už tai, kuo jie šiandien yra.
Ankstesnių kartų abiturientus keitė jaunimas – dainomis savo mokyklą pasveikino 80-osios laidos abiturientė, dabar Vytauto Didžiojo universiteto studentė Rūta Gaškauskaitė, 82-osios laidos abuiturientė, dabar Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentė Monika Valančiauskaitė, atlikusi kūrinį kartu su dabartine „Aušros“ gimnazijos auklėtine Monika Sabuckyte. Savo mokykla muzikiniu kūriniu pasveikino ir dabartiniai mokiniai Gabija Laurinavičiūtė ir Domas Mizgeris.
Dėkota buvusiems ir esamiems
Tokia ypatinga proga iš sostinės parvežtos ir iškilmingogame renginyje įteiktos LR švietimo, mokslo ir sporto ministro padėkos direktoriui Vidmantui Sutnikui, jo pavaduotojai ugdymui Vitalijai Mačiulienei, geografijos mokytojai Giedrei Motiejuitei, muzikos mokytojai Birutei Jurgaitytei ir kūno kultūros mokytojai Editai Poliakienei.
Rajono meras Vitalijus Gailius su vicemere Vaida Aleknavičiene šventiniame vakaro renginyje padėkos raštais atsidėkojo buvusioms mokyklos auklėtinėms, „Aušros“ gimnazijos istorijos knygos bendraautorėms Ritai Urnėžiūtei ir Giedrei Lastauskienei už Joniškio krašto švietimo istorijos puoselėjimą, „Aušros“ gimnazijos vardo garsinimą.
Mokslo šventovės garbingo jubiliejaus proga atsidėkota ir tiems, kurie išdalino save, kad nutiestų šviesius kelius kitiems. Padėkos raštai už reiklumą, atsakomybės ir pareigingumo ugdymą, dėmesį kultūrai įteikti buvusiai ilgamečių mokyklos pedagogų Rimos ir Prano Petraičių porai. Padėkos raštai įteikti buvusiems ilgamečiams mokytojams Reginai Šimkuvienei, Irenai Povilaitienei, Valei Danielienei, Rimantui Jasilioniui.
Jubiliejaus proga apdovanoti ir šių dienų gimnazijos pedagogai – matematikos mokytoja metodininkė Dina Petrošiūtė už nuoširdų darbą diegiant matematikos žinias ir pedagoginės minties sklaidą, už iniciatyvumą puoselėjant bendrystės jausmą kolektyve, biologijos mokytoją metodininką Valentą Ramoną už gerus ugdomosios veiklos rezultatus, pedagoginės minties sklaidą, ekologinės kultūros puoselėjimą, įžvalgas saugant gamtą ir iniciatyvumą puoselėjant bendrystės jausmą kolektyve, anglų kalbos ir literatūros mokytoją metodininkes Loretą Jankauskienę ir Daivą Vaičiūnienę už puikius mokinių pasiekimus, kūrybišką darbą pamokose, aktyvią pedagoginę veiklą ir dalyvavimą gimnazijos bendruomenės gyvenime; dorinio ugdymo (tikybos) mokytoją metodininkę Virginiją Vitkienę už nuoširdų darbą ugdant jaunąją kartą.
100-metį švenčiančios mokyklos bendruomenė šventinį vakarą Kultūros centre užbaigė spalvingu konfeti „lietumi“ ir fejerverkais, kurie vėliau, apie 21 val., pakartoti miesto centre – miestui, rajonui, o ir visam pasauliui pranešdama, kad jų šventovė žengia į antrą šimtmetį.